Nasveti

Kaj o zdravju povejo nohti: Roke so naša vizitka

Lara Jelen
2. 11. 2023, 08.00
Deli članek:

Neurejeni nohti lahko hitro pokvarijo vtis, ki ga skušamo napraviti z elegantno obleko, vzravnano držo in močnim stiskom roke. Roke so naša vizitka, pravi Helena Golenhofen, direktorica podjetja Energijski center in spletne trgovine Avita. Razložila nam je, kaj nohti lahko povedo o našem zdravju in morebitnem pomanjkanju določenih snovi v telesu. In še to pravi: ne z laki, nohte si okrepimo s pravilno prehrano in zdravim črevesjem.

Profimedia
Nohtom na rokah in nogah posvečamo ogromno pozornosti, vendar na napačen način.

»Zdravi nohti imajo gladko površino brez izboklin ali brazd, so enakomerno blago rožnato obarvani in sijoči. Nohtna luna (svetlejši del, ki zajema približno petino nohtne površine in je najbolje vidna na palcu) je svetle barve in jasno definirana. Nohti morajo biti trdni, a hkrati dovolj prožni, da se ne zlomijo ob blažjih udarcih. Vsak odklon od teh lastnosti (spremembe barve, površine ali oblike) lahko nakazuje bolezenske spremembe ali pomanjkanje hranilnih snovi v telesu. Nohte lahko napade glivična okužba, velikokrat so podvrženi tudi kemičnim in mehanskim poškodbam. Ker rastejo zelo počasi, so pokazatelji preteklih bolezni,« pravi sogovornica.

Vam primanjkuje železa?

Že sprememba oblike nohtov nas lahko opozarja na neravnovesje v telesu. »Krempljasti, odebeljeni in navzdol ukrivljeni nohti morda nakazujejo bodisi motnje prekrvitve, poškodbe, glivične okužbe, luskavico, revmatska obolenja ali pa motnje živčnega sistema, poškodbe nohtne posteljice ali celo težje sistemske bolezni. Konkavni nohti (nohtna plošča je udrta, robovi so privzdignjeni) so največkrat znak pomanjkanja železa, žvepla ali vitamina C. Tudi nohti, vzbočeni kot urno steklo, so lahko znak pomanjkanja železa ali pa težav s pljuči ali jetri. Nohti, ki spominjajo na mlečno steklo, opozarjajo na vnetne črevesne bolezni, cirozo jeter ali čire na želodcu. Porumenijo, kadar jih napadejo glivice, lahko pa tudi zaradi obolelih jeter, stranskih učinkov zdravil, zlatenice, luskavice ali preprosto zaradi prevelike količine karotenov. Kadar so bledi, opozarjajo na slabokrvnost, pomodreli pa na srčne ali pljučne težave.«

Preprečimo lomljenje

Luščenje in lomljenje nohtov sta lahko posledica pomanjkanja mineralov in elementov v sledeh (denimo kalcija in magnezija). A ne nujno. »Kar nekaj dejavnikov zmanjšuje trdnost nohtov: glivice, luskavica, obolenja ščitnice, revmatoidni artritis in zdravila. Največkrat pa lomljivost nohtov povzročajo zunanji dejavniki, natančneje stik s kemikalijami v razredčilih in lugih, ki so v milih, pralnih in pomivalnih sredstvih ali odstranjevalcih lakov. Te kemikalije mehčajo nohtno strukturo, zaradi česar se nohti hitreje lomijo. Ženske smo zaradi pogostejšega stika s kemikalijami bolj izpostavljene lomljivosti nohtov. Prav zato je pomembno, da za čiščenje in osebno nego uporabljamo naravne izdelke, pri delu nosimo zaščitne rokavice in pazimo, da za nego nohtov uporabljamo blaga, neagresivna sredstva. Med najpogostejšimi povzročitelji lomljivosti nohtov je odstranjevalec laka z acetonom. A to ne pomeni, da se moramo odreči nalakiranim nohtom – na oddelku z naravno kozmetiko izberemo odstranjevalce laka na oljni osnovi.

Če že imamo lomljive nohte, nam bodo v pomoč oljne kopeli (z olivnim, mandljevim ali arganovim oljem) ali pa negovalne obloge (zdravilna glina, npr. bentonit). Umetnim nohtom, ki sicer prekrijejo marsikatero težavo z nohti, pa se raje izogibajmo,« svetuje.

Nadaljevanje prispevka si lahko preberete v reviji Jana, št. 44, 30. oktober, 2023.

revija Jana
Izšla je nova številka revije Jana. Prijazno vabljeni k branju!