Težave s prebavo so zelo pogoste, marsikdo jih je že poskusil odpraviti z vsemi mogočimi metodami: z zdravili, probiotiki, encimi, najnovejšo dieto, a ni pomagalo nič. »Če ne odpravimo vzroka težav, jih je dolgoročno nemogoče odpraviti,« poudarja sogovornica.
Ni dobrega zdravja brez zdravega črevesja
»Nemogoče je biti zdrav brez zdravega črevesja. Velja pa tudi obratno: nemogoče je imeti zdravo črevesje, če možgani niso zdravi, če nam sladkor niha, ščitnica slabo deluje in podobno.Težave s prebavo so pomemben pokazatelj stanja našega telesa. Zato je ključno prepoznati znake, kot so bolečine v trebuhu, napihnjenost, driska, zaprtje, čezmerno tvorjenje plinov, slabost in nepojasnjena izguba teže, psihične težave, tesnoba, depresija, glavoboli, občutljivosti za hrano, bolečine v sklepih, avtoimunske bolezni, težave s kožo, kot so akne, luskavica, ekcemi, zgaga, kardiovaskularne težave, slaba odpornost, astma in kronični sinusitis.«
Procesirana hrana, stres, pomanjkanje spanca ...
»Obstaja širok nabor razlogov, zakaj se pojavijo težave s prebavo. Eden najpogostejših je preveč predelane hrane z umetnimi dodatki, transmaščobami, sladkorjem in umetnimi sladili. Ta oslabi prebavno funkcijo in povzroči neravnovesje v črevesni flori. Na prebavo močno vplivajo tudi stres v vsakodnevnem življenju, strupi iz okolja, pomanjkanje spanca in premalo gibanja.« Urejena prebava se kaže s sposobnostjo prebavnih encimov, da pravilno razgradijo hrano, in črevesja, da učinkovito vsrka hranila ter jih po krvnem obtoku dostavi telesnim celicam, kjer so nujno potrebna.«
Ko postane prepustno, se nam ne piše nič dobrega
Jemanje zdravil, kot so antibiotiki, nesteroidni antirevmatiki, kronični stres, pitje alkohola, žita in gluten, avtoimunske bolezni ali neugotovljena in nezdravljena občutljivost za hrano lahko povzročijo slabenje črevesnih sten. »Posledično se lahko skoznje začnejo prebijati neprebavljeni delci hrane, bakterije in toksini, kar lahko sproži vnetne odzive in poveča tveganje za kronične bolezni. Ker je porušena zaščitna pregrada v črevesju, lahko postanemo bolj občutljivi za virusne in bakterijske infekcije, okrevanje pa je težje.«
Škoda se tu ne ustavi. »Dejavniki, ki vodijo do prepustnega črevesja, vodijo tudi do prepustnih možganov, kjer zaščitna membrana omogoči patogenom vstop v možgane. To povzroči vnetje, kar poškoduje možgansko tkivo, povzroči hitrejše staranje možganov in nevrološke ali psihiatrične bolezni, meglo, kap, diabetes, demenco, utrujenost, tesnobo, depresijo, pozabljivost, bolečino, kronično vnetje v telesu …«
Nadaljevanje prispevka si lahko preberete v reviji Jana, št. 44, 30. oktober, 2023.