Družina špinačnic ima veliko članov
Vrtna špinača je verjetno še vedno najbolj poznana. A gre za rastlino, ki v dolgem dnevu cveti, zato je poleti ne moremo pridelovati. Naslednja najbolj poznana rastlina iz iste botanične družine pri nas je zagotovo mangold ali blitva. Blitva je v nasprotju s špinačo velika rastlina, botanično pa dvoletnica. To pomeni, da brez težav prezimi in daje pridelek še naslednje leto. Pri nas je že nekaj let na razpolago tudi seme vrtne špinače, pravilneje bi bilo, če jo imenujemo vrtna loboda – ja, gre za sorodnico dokaj nadležnega plevela lobode –, ki izvrstno uspeva tudi v slabih tleh in predvsem v poletni vročini. To je zdaj skupina, ki jo uvrščamo v red lobodovk, lobodnic oziroma špinačnic. Ne pozabite, da so del te družine tudi pese, skupaj z našo vrtno rdečo peso. To je pomemben podatek za načrtovanje ustrezno širokega kolobarja. Nekaj prav posebnega je tudi jagodna špinača, ki ima v drugi polovici poletja lepe, rdeče plodove.
Večino rastlin, ki sem jih naštela, izjema je le špinača, pridelujemo poleti, blitvo in navadno špinačo pa lahko sejemo še zdaj. Natančneje si bomo ogledali špinačo.
Koristnost in uporabnost
Ena osnovnih značilnosti špinače je veliko klorofila. V slednjem je pravzaprav skoraj vse, kar zahtevamo od vrtnin, vitamini K, C, A, E in folna kislina, kalcij, beljakovine, železo in magnezij. Torej minerali, vitamini, antioksidanti … Nekje sem prebrala, da je klorofil zeleni biser narave. Če preberete na spletu, za kaj je pomemben, je pomemben pravzaprav za vse. Sodeluje pri rasti in obnovi celic telesa. Pomaga nam v boju proti okužbam, ob okužbah celi rane. Sodeluje pri čiščenju telesa. To so same osnovne funkcije, drugih ne bom naštevala, saj jih je še veliko.
Torej naše zdravje, ki ga mnogi postavljajo na prvo mesto, je z uživanjem špinače zagotovo izboljšano. A ima tudi pomembno vlogo na vrtu. Včasih so jo uporabljali celo za zeleni podor, saj zna dobro vezati dušik, da se ne izpere v podtalnico, ko v tla zadelamo ostanke, pa je dokaj hitro na razpolago naslednji vrtnini.
Zdaj je že čas za prvo setev prave špinače, rastline kratkega dne
Lahko jo sadimo (sadike) ali sejemo. Da, prav ste prebrali, tudi sadike špinače vzgojimo brez težav. V poletni vročini je lažje špinačo posejati v lončke in vzdrževati zdrave sadike nekje v senci. Lahko jo posadimo ali posejemo pod paradižnik (letos mnogi tega seveda ne boste mogli, saj je svojo zgodbo že zaključil), da pozimi prekriva zemljo, jo ščiti kot zeleni pokrov, hkrati pa koristi tudi nam.
Nadaljevanje prispevka si preberite v reviji Jana, št. 35, 29. avgust, 2023.