Nasveti

Janina zdravniška linija: Mojega otroka boli v križu, kaj počne narobe?

Uredništvo
23. 6. 2023, 09.00
Deli članek:

Mamo skrbijo bolečine, ki pestijo njeno 12-letno plesalko. Svetuje Jasna Čuk Rupnik, specialistka pediatrije.

dreamstime
deklica joka

"Pozdravljeni!
Hčerka je stara 12 let, je precej fizično aktivna, saj trenira ples trikrat na teden. Začela je tožiti nad bolečinami v križu, kar me je zelo začudilo in seveda zaskrbelo. Naj preneha s plesnimi treningi, so preveč intenzivni, nemara napačno (nestrokovno) vodeni? Hkrati opažam, da pri učenju, na primer, nepravilno sedi, med poukom domala leži na stolu. Mi lahko kaj svetujete oziroma podelite izkušnje iz svoje prakse? O bolečinah v križu, pa tudi v kolenih in gležnjih mi je potožila tudi mama, ki ima hčerko v istem športu, je pa eno leto mlajša od moje. Zahvaljujem se za vaš odgovor."

- Šifra: mama

Mateja Jordovič Potočnik
Prim. Jasna Čuk Rupnik, pediatrinja

Spoštovana gospa,

v svojem vprašanju ste zelo dobro že napovedali odgovor. Seveda ima vsaka težava več možnih razlag. A tiste, ki jih navajate sami, so v primeru vaše hčerke zagotovo najtehtnejše. Glede na leta ima pomemben vpliv na pojav bolečine tudi razvojno obdobje, v katerem otroci izraziteje oziroma hitreje rastejo. Mišična moč se mora v obdobju hitre rasti telesa in okončin intenzivno prilagajati spreminjajočim se potrebam organizma. To se lahko odraža tudi v pojavljanju občasnih bolečin v različnih delih telesa, še posebej tam, kjer so povečane obremenitve. Izrazitejše obremenjevanje predela trupa, ki ga imenujemo križ, je prisotno pri številnih športih in bolj ali manj tudi pri vadbi plesa. Upam si misliti, da razlog ni napačno ali nestrokovno vodenje, temveč dejstvo, da je treba temu predelu posvečati še posebno skrb. Iz svojih in tujih izkušenj vem, da mnogi plesni učitelji ta izziv obvladujejo primerno odgovorno. Pa vendar lahko to prepotrebno opozarjanje med vadbo – zaradi učiteljevega skrbnega usmerjanja v koreografijo ali zaradi drugih razlogov – občasno tudi popusti.

Pokončna drža, dobra drža

Drugo polje, na katerem ima vaša hčerka veliko lastne preventivne svobode, pa je vse njeno siceršnje drugo početje. V številnih dejavnostih lahko s pravilno izbiro gibalnih vzorcev poskrbi, da se bo njena hrbtenica oblikovala v smeri »pokončne drže«, ki je obenem »dobra drža«. Takšne vaje obvladujejo učitelji v tistih šolah, ki so se pridružile pilotnemu projektu Pokončna drža – dobra drža. Projekt deluje v okviru NIJZ in je namenjen vsem starostnim skupinam (priporočam spletno stran www.pokoncnost.si). Kakor ste nakazali že sami, je velik izziv za vsakega človeka prav spopadanje z načinom sedenja. Še posebej kadar opravljamo t. i. sedeče poklice. Z nepravilnim sedenjem lahko izgubimo mnogo tega, kar smo si pridobili v času fizične aktivnosti, posledica pa bodo slej ko prej tudi bolečine v križu.  

Naj za spodbudo vam in vaši deklici povem še mladostno izkušnjo svoje prijateljice. Ko je pri sistematičnem pregledu v sedmem razredu zdravnica ocenila njeno držo, je vzkliknila: »Joj, punči, ti boš pa na stara leta čisto puklasta, če se boš takole držala!« Mladostna energija te iskrive najstnice se je aktivirala takoj: »In kaj naj naredim, da ne bom!?« Zdravnica se je prijazno nasmejala in pokazala: »Takole se boš postavila. Čisto pokončno. Napela boš vse mišice svojega telesa, potisnila popek čim bolj nazaj k hrbtenici, potem pa skrčila roki in zadaj tiščala komolce in lopatice skupaj, kolikor najmočneje lahko, ter štela do deset. To boš delala vsak dan trikrat.« Danes je to gospa, ki pri dobrih sedemdesetih še vedno sedi ob mizi popolnoma pokončno, po uro ali dve tako pokončno bere knjige in z možem briljantno zapleše tango ali salso.

Upam, da bo vaši hčerki uspelo najti prav tiste poti za doseganje zdrave in dobre drže, ki ji bodo najbolj všeč in jo bodo tudi najbolj veselile. Seveda pa v življenju velja starodavni princip, ki pravi: »Brez muje se še čevelj ne obuje.«

Prim. Jasna Čuk Rupnik, specialistka pediatrije

Jana
Janina zdravniška linija

Veseli bomo vaših vprašanj, pričakujemo jih na elektronskem naslovu: jana@media24.si; pa tudi navadna pisma so še vedno dobrodošla, na naslovu: revija Jana, Vevška cesta 52, 1260 Ljubljana Polje. Vprašanje pošljite s pripisom JANINA ZDRAVNIŠKA LINIJA, če želite odgovor točno določene zdravnice, pripišite njeno IME. Obvezno pa pripišite tudi ŠIFRO, pod katero bosta objavljena vprašanje in odgovor, da ne razkrivamo občutljivih osebnih podatkov.

Odgovarjajo in svetujejo:

Miroslava Cajnkar Kac, specialistka šolske medicine

Prim. Jasna Čuk Rupnik, specialistka pediatrije

Vida Drame Orožim, specialistka nevrologije in psihiatrije

Alenka Höfferle Felc, specialistka fizikalne in rehabilitacijske medicine

Prim. Mojca Kos Golja, specialistka interne medicine in revmatologije

Prim. Marta Križnar Škapin, specialistka pedontologije

Metka Marković Lesjak, specialistka splošne medicine

Tatjana Zorko, specialistka kardiologije in psihoterapevtka

revija Jana
Izšla je nova številka revije Jana. Vabljeni k branju!

Zanimivosti

jajca na pultu
Vsestransko živilo

Nasveti, ki vam pridejo prav pri uporabi in pripravi jajc

janin vrt1 shutterstock
Vrtnina za vsak vrt

Kako do lepega česna

umazana tipkovnica
Leglo umazanije

Bakterij na tipkovnici je več kot na javnem stranišču

Bryan Jonhson
Nesmrtnost: nova resničnost

Nima 27, ampak 47 let: Prvi človek, ki je uspešno pomladil svoje telo

hot dog, pivo, inter miami
Pred Messijevim stadionom

(Video) Je to najdražji hot dog na svetu?

ogledalo
Dober začetek dneva

Zdrave jutranje navade bodo življenje spremenile na bolje