Za to je vedno kriv človek, ki v želji po nečem novem, cenejšem, lepšem … vozi iz tujine, tudi zelo oddaljenih krajev, hrano, les, pa tudi rastline. Z vsem tem potujejo tudi »slepi potniki« – škodljivci in bolezni.
Zato je moja prva prošnja zdaj, na začetku sezone potovanj in počitnic, da ne nosite iz tujine potaknjencev različnih rastlin, ker lahko z njimi prinesete tudi kaj zelo slabega za naše rastline. Pri novih boleznih namreč vse, kar nam ponuja narava, ne pomaga. Za veliko starih težav in nadlog pa najdemo v naravi veliko zanimivega. Na srečo zna človek to pomoč tudi izkoristiti. Spregovorimo o glivicah, bakterijah in celo virusih, ki nam lahko pomagajo v boju s škodljivci ter boleznimi.
Koristne žuželke in mikroorganizmi
Verjetno zdaj že vsi veste, da je v naravi veliko koristnih žuželk, ki ob normalnem razvoju škodljivcev znajo vzpostaviti ravnotežje, da nam ne povzročajo več škode. Njihov simbol je pikapolonica, vendar je v naravi teh žuželk še veliko več. Že dolgo jih lahko pridelovalci vrtnin v svetu tudi kupijo in namerno naselijo v svojih nasadih. Pridelave zelenjave v rastlinjakih si v EU brez njih sploh ne znamo več predstavljati.
Veliko manj pa je znano, da lahko v boju z nekaterimi boleznimi uporabimo njim sovražne mikroorganizme. Na policah trgovin jih imajo pod različnimi trgovskimi imeni na razpolago že kar nekaj let.
Nadaljevanje prispevka si lahko preberete v reviji Jana, št. 22, 30. 5. 2023.