Nasveti

Seboroični dermatitis – kako si lahko pomaga človek sam?

Uredništvo
31. 5. 2023, 08.00
Posodobljeno: 31. 5. 2023, 10.26
Deli članek:

Nasvet iz Janine zdravniške linije. Kaj bralki Hani svetuje Klemen Kikel, dr. med., spec. dermatovenerologije?

Gettyimages
Kožne spremembe se lahko razširijo okoli oči, proti čelu.

"Pred dobrimi desetimi leti so mi po prvem porodu diagnosticirali seboroični dermatitis. Takrat je zelo hitro izginil in sem potem imela mir, do tretjega poroda pred sedmimi leti. Na srečo ga imam na lasišču in ni tako viden. Gre za tipične zaplate odebeljenih belih lusk, ki srbijo in skelijo. Zdravnica mi je predpisala tekočino diaprosalic, uporabljam Ducreyev šampon Kelual. Muči in moti me predvsem to, da mi ne izgine več. Včasih je zadostovala nekajtedenska kura in je bilo potem bolje, stanje se je izboljšalo tudi poleti, zdaj pa ni več tako. Poskušam z vsem mogočim, naravnimi in sintetičnimi šamponi, kapljicami CBD, čajevcem, seveda ne z vsem naenkrat, ampak v resnici ni bolje. Je pa res, da se barvam, a izključno pri frizerju, kjer barve menda niso tako agresivne. In opazila sem tudi, da stres absolutno ni prijatelj te bolezni. Skrbi me, ker ima seboroični dermatitis tudi enajstletni sin, ki sicer ni nikoli imel težav s kožo, še temenc skoraj ne. Tudi pri njem se pojavlja na lasišču in pa na obrveh. Upam, da se mu, ker pač prihaja v puberteto, ne bo razplamtel po obrazu. Tudi njemu je zdravnica predpisala diaprosalic.
Kako si lahko sploh še sama pomagava? Močno upam, da niso naslednja možna postaja samo močnejša farmacevtska sredstva! Hvala za odgovor!"
- Hana

Spoštovani!

Seboroični dermatitis pri odraslih je kronična bolezen, kar pomeni, da je trajna ter ima poslabšanja in izboljšanja. Značilno je, da prizadene predele kože z večjim številom lojnic – lasišče, predel obrvi in ob nosu ter kožo sluhovodov in za uhlji. Na koži vidimo rdečino, ki je pogosto pokrita s slojem rumenih mastnih lusk. Na lasišču je pri blagi obliki prisotno samo fino luščenje, brez izrazitega vnetja, kar pa poznamo kot prhljaj. Občasno bolniki navajajo srbež. Natančnega vzroka za pojav seboroičnega dermatitisa ne poznamo, vemo pa, da je povezan s čezmerno aktivnostjo lojnic in imunskim odzivom na kožno plesen Malassezia, ki je normalno prisotna na koži. Značilno je, da se poslabša v jesensko-zimskem času, ob psihičnem stresu ali prebolevanju okužb. Podobne dejavnike poslabšanja ima tudi luskavica, od katere seboroični dermatitis občasno težko ločimo. Lahko pa sta prisotna hkrati. Barvanje las ni povezano s seboroičnim dermatitisom. 

Nobeno izmed zdravil seboroičnega dermatitisa dokončno ne pozdravi, zato je potrebno trajno zdravljenje ali zdravljenje kožnih sprememb ob poslabšanjih. Bolniki si večinoma sami dobro lajšajo težave z uporabo krem in šamponov s protiglivičnim učinkom, ki vsebujejo ciklopiroks, cinkov pirition, selenov sulfid, ketokonazol ali druge učinkovine iz te skupine. Ti preparati so na voljo brez recepta v lekarnah in drogerijah. Pri uporabi šamponov je pomembno, da jih nekaj minut pustimo učinkovati, preden jih speremo.

V primeru hujših težav pa je smiseln pregled pri specialistu družinske medicine oziroma dermatologu, saj se v teh primerih odločimo za zdravljenje s protivnetnimi kremami, lahko za lasišče dodamo salicilno kislino, ki topi moteče luske. Redko je potrebno zdravljenje s protiglivičnimi tabletami. 

 Lep pozdrav,

Klemen Kikel, dr. med., spec. dermatovenerologije

Oddelek za kožne in spolne bolezni, UKC Maribor

Jana
Janina zdravniška linija

Veseli bomo vaših vprašanj, pričakujemo jih na elektronskem naslovu: jana@media24.si; pa tudi navadna pisma so še vedno dobrodošla, na naslovu: revija Jana, Vevška cesta 52, 1260 Ljubljana Polje. Vprašanje pošljite s pripisom JANINA ZDRAVNIŠKA LINIJA, če želite odgovor točno določene zdravnice, pripišite njeno IME. Obvezno pa pripišite tudi ŠIFRO, pod katero bosta objavljena vprašanje in odgovor, da ne razkrivamo občutljivih osebnih podatkov.

Odgovarjajo in svetujejo:

Miroslava Cajnkar Kac, specialistka šolske medicine

Prim. Jasna Čuk Rupnik, specialistka pediatrije

Vida Drame Orožim, specialistka nevrologije in psihiatrije

Alenka Höfferle Felc, specialistka fizikalne in rehabilitacijske medicine

Prim. Mojca Kos Golja, specialistka interne medicine in revmatologije

Prim. Marta Križnar Škapin, specialistka pedontologije

Metka Marković Lesjak, specialistka splošne medicine

Tatjana Zorko, specialistka kardiologije in psihoterapevtka

revija Jana
Izšla je nova številka revije Jana. Vabljeni k branju!

Zanimivosti

kit-grbavec
Osupljivo

Preplaval je kar 13.000 kilometrov

IMG_2719
Zanimivosti

Dan v Emoniki: Vse kar potrebujete na dosegu roke

Lumniya LUX
Zanimivosti

Dosežki Marlesa v letu 2024 in ambiciozni cilji za 2025: Usmerjenost v trajnost, razvoj novih produktov in širitev na mednarodne trge

sodišče, pravica
Ustavna presoja

Čeh se na osebni izkaznici ne sme smejati iz verskih razlogov

spletni nakup, božič, darila, december
Spletne prevare

Praznična darila: pri nakupovanju z miško pazite na morebitne pasti

sirjenje-vesolja
Skrivnosti vesolja

Zdaj je jasno, a ne razjasnjeno: Vesolje se širi hitreje od pričakovanj