V času, ko premnogi nimajo izbranega osebnega zobozdravnika koncesionarja, saj jih preprosto ni dovolj, se še tretje zdravstveno zavarovanje (poleg osnovnega in dopolnilnega) zdi zelo pametna naložba. Še posebej ker so cene zobozdravstvenih storitev astronomske, obvezno in dopolnilno zavarovanje pa jih krijeta nesramno malo. Čedalje več ljudi je ob tem prisiljeno obiskovati samoplačniške ordinacije, kjer pa čisto vse plačamo iz lastnega žepa. V 21. stoletju so tako postale že bele plombe luksuz, kaj šele implantant. Oglasi za zobozdravstveno zavarovanje tako pritegnejo marsikateri pogled. Nadstandardni materiali, čiščenje zobnega kamna, protetika, zdravljenje zob …, ponujajo vse to, premije pa se gibljejo od nekaj evrov do nekaj deset evrov na mesec, odvisno, katero od množice zavarovanj izberete. Vsaka zavarovalnica, ki jih ponuja, ima več možnosti, ki jih ponekod lahko sestavljate tudi po potrebi. A previdno. Preden se za zavarovanje odločite, dobro premislite, kaj od njega pričakujete in kaj vam v resnici ponuja. Posebej dobro preverite, česa zavarovanje ne krije.
Ne krije lepotnih popravkov in nezdravljenih zob
Prva pomembna omejitev je, da zavarovanje ne začne veljati takoj. Tista cenejša imajo karenco, kot se reče obdobju, ko zavarovanje še ne velja, tri mesece, dražja pa tudi do 24 mesecev. Dve leti boste torej morali počakati, preden ga sploh lahko začnete koristiti. Skleniti ga je treba praviloma za obdobje štirih let, prekinete pa ga lahko le s soglasjem zavarovalnice. Zavarovanje ne krije storitev, ki jih sicer krije obvezno zavarovanje, pa tudi tistih ne, ki jih pokriva dopolnilno. Če hodite k zobozdravniku brez koncesije, boste tako morda privarčevali le kako tretjino cene, ki jo plačujete zdaj. Zavarovanje tudi ne krije stanj, ki so obstajala že pred podpisom pogodbe. To pomeni, da morate imeti vse zobe popravljene ali zdrave, če želite pozneje zanje uveljavljati povračilo stroškov. Odpade torej načrt, da najprej vzamete zavarovanje, ko začne veljati, pa začnete s popravilom poškodovanih ali bolnih zob. Zavarovanje tudi ne krije popravkov, ki so izključno estetske narave. Se pravi, da lahko pozabite na menjavo amalgamskih plomb z belimi samo zato, ker so te lepše. Zavarovanje bo krilo novo zalivko le, če bo zob pod staro nagnit in jo bo zato treba zamenjati. Prav tako na ta račun ne boste mogli nadomestiti že manjkajočega zoba z implantantom ali zamenjati krone, ker je že obarvana.
Prav tako zavarovanje ne krije zamenjave mostičkov in protez samo zato, ker se vam anatomsko ne prilegajo več ali ker so obrabljeni. Protetiko in s tem tudi implantante tudi sicer krijejo le dražji paketi zavarovanj. Cenejša zavarovanja sicer lahko krijejo tudi ceno implantanta, a le če zbolite za rakom ustne votline in ga potrebujete zaradi tega. Nekatera zavarovanja ne krijejo stanj, ki so posledica parodontalne bolezni ali bruksizma (škrtanja z zobmi), rentgena, zdravljenja korenin in ortodontskih storitev. Ne krijejo priprave na vsaditev implantanta – dograditve in širitve kosti, dviga sinusnega dna ipd.
Vabimo vas, da si nadaljevanje prispevka preberete v reviji Jana, št. 16., 18. 04. 2023.