»Gluten najdemo v vseh vrstah pšenice, tudi piri in kamutu, rži ter ječmenu. Žito je vrsta trave. Če imate alergijo na trave, je velika možnost, da ne prenašate glutena, še posebej tistega iz pšenice. Vsa predelana hrana, ki vsebuje ta žita, ima gluten, veliko pa je tudi skritega,« pravi Simone Godina. Gluten lahko sproži avtoimunske bolezni, ko telo napada lastna tkiva.
Previdno pri oznakah »brez glutena«
Paziti moramo pri izbiri izdelkov z oznako »brez glutena«, ki ne daje nikakršnega zagotovila, da so ta živila zdrava. »Izdelki brez glutena večinoma vsebujejo veliko rafiniranega škroba iz koruze, krompirja in tudi sojo, kar spet ni zdravo. Te vrste škroba v telesu učinkujejo kot sladkor in so za zdravje škodljive. Koruza vsebuje protein zein, ki je zelo podoben glutenu. Večina koruze je gensko spremenjene. Koruza pa vsebuje tudi veliko maščobnih kislin omega 6, ki povzročajo notranja vnetja. Tudi v starih časih so imeli veliko revmatičnih obolenj, ker so jedli veliko koruze.«
Zdrave izbire
Vsemu naštetemu se lahko izognemo z zdravimi izbirami. To so kaše iz psevdožit: ajda, proso, kvinoja in amarant. »Uživajmo jih v celi obliki, ne v obliki moke. Vsaka moka je fino mleto zrno in je predelana koncentrirana hrana. V večini raziskav se je izkazalo, da pravilno zastavljena prehrana brez glutena koristno vpliva na izboljšanje stanja pri različnih zdravstvenih problemih, vključno pri težavah s ščitnico.«
Raje brez mlečnih izdelkov
Tudi mleko in mlečne izdelke je smiselno začasno odstraniti iz prehrane. »Mleko ni edini vir kalcija, še posebej ne homogenizirano in posneto, tega res ne potrebujemo, saj je to visoko predelana hrana. Največje težave v kravjem mleku povzroča kazein tipa A1. Idealna zamenjava sta kozje in ovčje mleko, ki sta po sestavi bližje človeškemu mleku. Sicer pa lahko kalcij dobimo z uživanjem sardel s kostmi (v konzervi), kostne juhe, domačih suhih fig, blitve, ohrovta, mandljev, pomaranč, sezama in masla ghee.«
Strokovnjakinja nam je dala nekaj odličnih zamisli za zajtrk, s katerim lahko veliko naredimo za hormone in ščitnico. Vse o tem si lahko preberete v reviji Jana, št. 15., št. 15, 11. 04. 2023.