Mimogrede lahko seveda naredimo tudi pustne kostume za najmlajše. V družbi bo tovrstno ustvarjanje še zabavnejše. Prihranili bomo denar in pridobili lepe spomine.
Knjiga Moč tekstila je eden boljših ustvarjalnih priročnikov, kar smo jih prebrali. Je vabljiva, predstavi nam dobrodejne učinke ustvarjanja in nas navdihne, da začnemo tudi sami delati z rokami. »Zavedajte se, da so tekstilna ročna dela veliko več kot le 'razvedrilo za gospodinje'. Zaradi nekaterih specifičnih značilnosti so povzdignjena nad preostalo rokodelstvo, ko govorimo o dobrobiti in zdravju. So pomemben način izražanja in komunikacije, spodbujajo ustvarjalnost, zaradi ritmične in tipne narave sproščajo, pomirjajo, ustvarjajo stanja, ki so podobna meditaciji. Razveseljujejo, prijetno vznemirjajo, motivirajo, angažirajo. Pripomorejo k pomnjenju in učenju različnih znanj ter veščin. Mnoge tehnike so prenosljive in se jih lahko izvaja kjerkoli in kadarkoli (avtobus, čakalnica, bolnica ...). Vsakdo lahko najde nekaj zase glede na svoje zmožnosti, raven zdravja, razpoloženje, interese in prosti čas, ki ga ima na razpolago,« piše Jasmina Ferček, tekstilna umetnica in umetnostna terapevtka. Njena knjiga ni namenjena učenju tekstilnih spretnosti, vezenju, kvačkanju in pletenju, tega se lahko priučite iz drugih knjig ali videoposnetkov, pravi. V tem priročniku boste našli dobrodejne vaje s tekstilom, kot je denimo pletenje dnevnika. A vaje s tekstilom so dobrodejne le, če so zagotovljeni vsaj trije pogoji, poudarja: da ste se za te aktivnosti odločili prostovoljno, da je aktivnost prostočasna in da vas tekstilno ročno delo zanima ali veseli.
No, ena vaja, zabava divjih žensk, pa se nam je zdela kot nalašč za pustni čas, ki je že sam po sebi poseben, zabaven in nas spodbuja k preobrazbi za en dan.
Enkratna priložnost
»Zberite svoje krdelo in si priredite ustvarjalno zabavo. Ponuja se vam priložnost, da izživite svojo divjost, karkoli to pomeni za vas. V varnem in sprejemajočem okolju je to lahko sprehod v dežju, pripovedovanje intimnih zgodb, zrenje v zvezdnato nebo, ples v gozdu ali povsem običajno popoldansko druženje s prijateljicami ob kavi. V vse to boste dodali nekaj divjega tekstila, ki si ga boste ob tej priložnosti navesili nase.«
Ustvarjanje s tehniko pletenja na roke in tkanja
Z družbo se dogovorite, kakšne pustne kostume boste ustvarili. Morda zgolj kot predlog: izdelate lahko ogrinjala ali kožuhe, bodisi z improviziranim tkanjem bodisi s pletenjem na roke. »Idealno je, če v skupini zna kdo tkati. Če take osebe ni, si pomagajte z demonstracijami na spletu. Enako velja za tehniko pletenja na roke. Za tkanje si izdelajte preproste statve. Na lesen okvir, ki si ga lahko sami zbijete iz letvic, zabijte žebljičke na 2 cm razdalje. Zabijte jih le na zgornjo in spodnjo stranico okvirja, ki merita 70 cm. Z vrvico povežite prvi zgornji žebelj s prvim spodnjim žebljem, nato drugi spodnji žebelj z drugim zgornjim žebljem in tako naprej, dokler ni vrvica na okvirju vertikalno vzporedno napeta po celotni dolžini. To je vaša tkalska osnova, na katero boste zatkali prejo.
Tke se tako, da z efektno prejo izmenično potujete nad in pod napeto vrvico, v naslednji vrstici pa ravno obratno. Da bo tkanina čvrstejša, pretkano prejo pomaknite z glavnikom proti spodnjemu robu okvirja. To naredite vsakokrat, ko zatkete novo vrstico. Ko ima tkanina dimenzije, ki ste jih želeli, snemite vrvico z žebljičkov in zaključite zadnjo vrstico efektne preje, da se tkanina ne bo začela parati.«
Celoten prispevek si lahko preberete v reviji Jana, št. 7, 14. 02. 2023.