Mag. Izidor Trstenjak, dr. vet. med., direktor in strokovni vodja veterinarske klinikeVeterinarstvo Trstenjak-Zajc: Proti klopom so najučinkovitejše tablete
»Nedvomno so najučinkovitejši in najzanesljivejši izdelki zoper parazite pri psih in mačkah tisti, ki jih uvrščamo med veterinarska zdravila na recept. V zadnjem času se razvoj od kožnih nanosov in ovratnic vse bolj nagiba k uporabi tablet. Na razpolago so torej tablete, ki preprečuje infestacijo s klopi in bolhami polne tri mesece, pa tudi take, ki učinkujejo en mesec zoper zunanje in notranje zajedavce. Ne trdimo, da tudi naravna sredstva ne učinkujejo, vendar jih je treba pogosto dajati in ne učinkujejo pri vsaki živali. Lastniki, ki želijo preprosto in zanesljivo zaščito, se raje odločajo za veterinarske preparate, ki so tudi klinično preizkušeni. Seveda pa pri vedno novih izdelkih prav dolgotrajnih izkušenj glede možnih stranskih učinkov nimamo vedno in se moramo zanesti na zagotovila proizvajalcev.«
Natalija Hercog Gerbec, dr. vet.med., vodja veterinarskega centra Pika: Za odpravljanje glist pri psih nikar ne uporabljajte česna!
»Ne samo da psom proti klopom priporočam uporabo tablet, te dajem tudi svojemu pasjemu mladičku, saj so se res izkazale za zelo dober in učinkovit izdelek, ki se v nasprotju z ampulami ne more izprati, ko pes skoči v vodo ali ga skopamo. Pes tableto poje brez težav, saj ima okus po mesu, obstajajo pa tudi takšne, s katerimi lahko ubijemo tri muhe na en mah, saj ubijejo tako klope kot bolhe in notranje zajedavce (trakulje in gliste). V poštev pridejo tudi takrat, ko se z našim kužkom vračamo z morja in ne želimo, da se razvije srčna glista, katere prenašalci so tigrasti komarji. Stranski učinki tovrstnih tablet so zanemarljivi, le redko se pri kateremu psu pojavita driska ali bruhanje, kar pa je malenkost proti temu, kar lahko psu povzroči okužen klop (od trajne šepavosti do slabokrvnosti, apatije ...). Navsezadnje moramo vedeti, da pridejo ti izdelki na trg šele po opravljenih študijah in večletnih testih za varnost. Če imamo psa s sabo v notranjih prostorih, kjer se lahko klopi hitro prenesejo na človeka, sploh ni kaj razmišljati. Ob takšni uporabi antiparazitika namreč ljudje ne pridemo v neposreden stik z njim. Veliko živali navsezadnje spi skupaj z lastnikom, ki si ne želi deliti sredstva za bolhe in klope s svojim psom, po drugi strani pa ne želijo klopov v lastni postelji. Tablete so tudi v tem primeru prava rešitev in zanesljiva zaščita za pse. Sploh v tem času, ko je sezona klopov in bolh na vrhuncu. Je pa treba poudariti, da pri bolhah ne opažamo več sezonskosti, ampak so prisotne kar vse leto. Pri mucah, ki jim je kakršnokoli tableto izredno težko dati, saj jo rade izpljunejo in se močno upirajo, se lahko notranjih zajedavcev lotimo drugače. Na tržišču imamo odličen in varen izdelek v obliki kožnih kapljic, ki ga preprosto nanesemo živali na vrat. Sredstva za zaščito pred notranjimi zajedavci je treba tako psom kot mačkam dajati redno, vsak mesec, da zagotovimo dobro zaščito naših ljubljenčkov. Žal naravni izdelki, kot so kapljice z eteričnimi olji in drugimi naravnimi izvlečki, niso učinkoviti. Tudi domača sredstva iz naših kuhinj, ki so po ljudskem izročilu odlična za odpravljanje t. i. glist pri ljudeh, niso priporočljiva za živali oziroma pse. Česen je celo nevaren, saj lahko v večjih odmerkih povzroča anemijo oziroma slabokrvnost. Naravni repelenti in ovratnice proti klopom za živali sicer v glavnem ne morejo škoditi, a po vsej verjetnosti tudi koristili ne bodo kaj prida. Govorim o tistih z naravnimi sredstvi z repelentnim učinkom, ki navadno smrdijo po eteričnih oljih in zeliščih. Ovratnica Foresto je po drugi strani zelo dobra in učinkovita zaščita in ji v tem kontekstu nočem delati krivice.«
Urška Drobnič, dr. vet. med., veterinarska ambulanta Animavet: Preizkušajte, dokler ne najdete pravega izdelka
»Za odganjanje bolh in klopov se priporoča uporaba zaščitnih sredstev v obliki kožnih nanosov, žvečljivih tablet ali ovratnic. Za preprečevanje in zdravljenje okužbe z notranjimi zajedavci so najpriporočljivejše tablete, saj imajo najširši spekter učinkovanja. Uporablja se lahko tudi pripravke v obliki paste, tekočine ali za kožni nanos. Vrsto sredstva izberemo na podlagi vrste živali, indikacije, življenjskega stila oziroma okolice, kjer živali prebivajo. Naravni repelenti po izkušnjah lastnikov živali večinoma zelo slabo učinkujejo. Sploh za notranje zajedavce priporočamo izključno zdravila, saj je uporaba določene hrane za preprečevanje ali zdravljenje okužb z zajedavci le domnevna in nespecifična tako glede odmerjanja, koncentracije domnevnih učinkovin kot dokazane učinkovitosti. Poleg tega spadajo nekatera taka živila med potencialno toksična za živali. Na žalost pa nobeno sredstvo ni stoodstotno učinkovito za vse živali, zato lastnikom priporočamo, da preizkusijo različne izdelke in predvsem temeljito pregledajo svojo žival po vsakem sprehodu.«
Več v Zarji št. 21, 22. 5. 2018.