Nasveti

Poletna osvežitev v rekah in jezerih

Renata Ucman
1. 8. 2017, 07.04
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 10.03
Deli članek:

arhiv

V času kopalne sezone – na morju od 1. junija do 15. septembra in v celinskih vodah od 15. junija do 31. avgusta – v Sloveniji  na 48 odsekih kopalnih voda spremljajo kakovost vode na vsakih 14 dni. Na teh naravnih kopališčih in kopalnih območjih so informacije o kakovosti vode kopalcem na voljo na posebnih tablah, seznam kopalnih voda pa je objavljen tudi na spletni strani Agencije RS za okolje.

Na naravnih kopališčih in kopalnih območjih je treba ravnati previdno. »Preverimo, ali so vstopi v vodo dovolj varni. Potrebna je previdnost zaradi zdrsa na kamnih in jezovih v vodi, ki so prekriti z algami in mahovi. Na z rastlinjem zaraslem obrežju obali se lahko skriva tudi kakšna strupena kača ali nevaren insekt. Pred vstopom v vodo preverimo, ali je voda že na videz čista, bistra, dovolj topla in nima premočnega toka. Pri hoji po dnu korita vode oziroma vodotoka je treba biti pozoren na morebitno prisotnost ostrih predmetov, na primer na zlomljeno steklo, steklenice, pločevinke, plastiko, igle ali druge predmete, na katerih se lahko urežemo,« je priporočila strokovnjakinja Bonia Miljavec iz Nacionalnega inštituta za javno zdravje. 

Ne podcenjujmo moči narave

V naravnih kopališčih moramo torej čim bolj poskrbeti za svojo varnost. »Ne podcenjujmo moči narave. Ocenimo moč tokov v rekah, brzice, vrtince, valove, tokove pri plimovanju. Plavajmo glede na plavalno znanje – ne precenjujmo svojih sposobnosti in po možnosti ne plavajmo sami,« svetuje. Nevarni so predvsem vodotoki z močno in široko strugo, brzicami, vrtinci, naglimi in nepreglednimi poglobitvami dna, motno in vidno umazano vodo. Nevarna so tudi območja, kjer se zaradi druge rabe vode in regulacije struge lahko nenadoma dvigne gladina vode – na primer zaradi ribogojstva ali elektrarn.

Na naravnih kopališčih in kopalnih območjih je stopala dobro zaščititi s copati za v vodo. Otroci do sedmega leta naj bodo pod strogim nadzorom staršev oziroma polnoletne osebe, ki ji je otrok zaupan v varstvo in odgovarja za varnost otroka. »Ob obali jih nikoli ne puščamo brez nadzora, imejmo jih nenehno na očeh, tudi v plitki vodi, kar je še posebno pomembno za dojenčke. Bodimo pozorni tudi na otroke, ki so že plavalci, saj se v nekaterih položajih lahko precenijo,« opozarja.

Več v Zarji št. 31, 1.8.2017

Zanimivosti

tenis žoga1
V hladnih mesecih

Teniška žogica na vrtu lahko pozimi reši življenje živalim

otroci tekmujejo, medalja
Obšolske dejavnosti

Tekmovanje daje otroku priložnost za ocenjevanje svojih sposobnosti

zračenje
Zračenje prostorov

Ne tvegajte okužb in alergij zaradi slabega zraka

profimedia-0941886169
Fotografija dneva

Pande zasedle letališče v Hongkongu

rep49-2024_naslovka
Zanimivosti

Lovci na upokojence: politična ozadja upokojenskih strank Vlada Dimovskega, Karla Erjavca in Pavla Ruparja

Andrej Vodušek, Sanja Brezočnik, Nejc Tisu, Štefan Šarkezi, Rok Pintar, Filip Koza
Pomembne mejnik

Rekord za Radio 1 80's: Slovenci vse bolj obožujemo hite iz osemdesetih