Ustrezna ustna nega je nujna, a še zdaleč ne preprosta, posebno če želimo, da bi ta bila res optimalna. Že pri zobnih ščetkah je težko izbrati, kako mehke oziroma trde ščetine naj ima, zobne paste pa so tako poglavje zase. Po drugi strani Afričani pol toliko ne zapletajo, a kljub temu slovijo po lepih zobeh. Njihova skrivnost, ki to v resnici ni, so palčke za čiščenje zob, ki še danes veljajo za dobro alternativo zobnim ščetkam.
Ko zobnih ščetk še nismo poznali, so si ljudstva po svetu zobe umivala s paličicami. Leseno zobno ščetko so poznali že Babilonci, Egipčani, Rimljani, Grki, ameriški staroselci in vse do pred tremi stoletji tudi Evropejci. Potem so se začeli vrstiti izumi in moderna zobna ščetka je bila eden izmed teh. Zobne ščetke so k nam prišle s Kitajskega, prvotno pa so bile njene ščetine narejene iz dlak konja ali divjega prašiča. Bilo je pač nekaj novega, na zobne ščetke smo se hitro navadili in še hitreje pozabili stare metode čiščenja zob, čeprav te, vsaj ne vse, niso kar za v pozabo. Zobna praščetka, kot jo radi imenujejo, je še danes uporabna, le da je nihče ne oglašuje, ker se z njo pač ne more nič prida zaslužiti.
Dokazano učinkovita
V nekaterih predelih sveta jo še vedno uporabljajo. Na Bližnjem vzhodu si jo izdelujejo iz salvadora, ki ga posrečeno imenujejo kar drevo zobnih ščetk, medtem ko v zahodni Afriki paličice večinoma izdelujejo iz dreves pomarančevca in limete. Pri nas so za zobno praščetko najprimernejši oljka, breskev, jesen, ruj, španski bezeg, lešnik in akacija. Ker je izdelava žvečilne paličice precej preprosta, si jo lahko naredimo sami, meni Jure Klaj, dr. dent. med. »Odrežemo si približno 15 centimetrov dolgo, kot svinčnik debelo vejico. Nato jo s precej dolgotrajnim grizenjem na njenem koncu spreminjamo v pahljačo. Z drgnjenjem zob z lesenimi vlakni odstranjujemo zobne obloge in obenem masiramo dlesni. Dokazano je, da sokovi, ki se med žvečenjem izločajo iz žvečilne paličice določenih dreves, vsebujejo nekatere aktivne snovi, ki uničujejo bakterijsko floro, prav tako pa spodbujajo gibanje in praznjenje črevesja. Vrsto lesa izbiramo glede na njegovo trdoto in okus,« v svojem članku svetuje zobozdravnik. Takšna zobna ščetka je tako rekoč zastonj, dobro umije zobe in z njo ne onesnažujemo okolja. Za vzdrževanje ustrezne higiene moramo paličico menjati vsakih nekaj tednov.
Več v Zarji št. 15, 11. 4. 2017