Dober opazovalec lahko prepozna počutje človeka, ne da bi z njim spregovoril. Z nekaterimi gibi namreč povemo več kot s tisoč besedami. Poznavanje govorice telesa pa nam ne pride prav zgolj pri interakciji z drugimi, so namreč drže, s katerimi lahko svoje možgane prepričamo, da smo sposobni, samozavestni in pogumni, tudi če o tem dvomimo. Načrtna izbira govorice telesa lahko vpliva na človekovo razpoloženje in celo hormonsko ravnovesje.
Tekst: LARA JELEN
»Včasih je pomembnejše, kako se gibljemo, kot kaj rečemo,« je prepričana Helena Zajec, certificirana trenerka NLP z mednarodno licenco INLPTA ter direktorica izobraževalnih programov, s katero smo se pogovarjali o govorici telesa. »Naš um nezavedno in avtomatično prepoznava tudi najmanjše signale, ki jih oddajajo naše geste. Telo in um sta povezana ter vplivata drug na drugega.« Zato lahko z govorico telesa izvemo ogromno o osebi (pa tudi o sebi), ne da bi z njo sploh spregovorili. Ravno telesne geste so pogosto tiste, zaradi katerih nam je nekdo všeč ali pa nam je v njegovi družbi neprijetno, čeprav se nam zdi, da za to nimamo kakšnega posebnega razloga. Poznavalcu govorice telesa s svojo držo in telesnimi gestami povemo tudi tisto, kar mu morda želimo z besedami prekriti. Naša drža, način, kako stojimo, obrazna mimika, premikanje (ali nepremikanje) rok in očesni stik pripovedujejo zgodbo, ki je ne moremo zanikati.
Odprte roke, odprti ljudje
Dvomimo, da ste se že kdaj sproščeno pogovarjali s prijatelji in imeli medtem prekrižane roke. S prekrižanimi rokami namreč sporočamo zadržanost, ki jo navadno čutimo in vzpostavimo ob ljudeh, ki jim ne zaupamo ali se morda ob njih počutimo neprijetno. Enako držo pogosto imamo, ko pogovor nanese na teme, ki se nam zdijo neprijetne.
Helena Zajec sicer pravi, da si lahko s križanjem rok pomagamo do večje odločnosti, a opozarja, da te drže nikoli ne zavzemimo v družbi. »Neverjetno, a vendar: kadar ste soočeni z zahtevnimi izzivi in trdno prekrižate roke, boste pri reševanju izziva vztrajali dlje in dosegli boljše rezultate. To je gotovo koristen podatek, saj prav vztrajnost odlikuje najsposobnejše posameznike. Kadarkoli se 'zataknete', prekrižajte roke in vztrajajte! Toda nikdar, če ste v družbi drugih.« Seveda lahko prekrižane roke sporočajo zgolj dejstvo, da osebo zebe, če je zunaj ali v prostoru mraz, zato je dobro upoštevati tudi tovrstne dejavnike.
Nasprotno se nam ljudje, ki z nami komunicirajo z odprtimi rokami in jih ne stiskajo tesno ob telesu, zdijo bolj odprti, sproščeni, družabni in komunikativni. S takšnimi osebami se lažje povežemo in smo do njih tudi zaupljivejši, hkrati pa z gibanjem rok naš govor lažje steče. »Preučevanje možganov je pokazalo, da je tisti del, ki ima poglavitno vlogo pri govoru, aktiven tudi takrat, ko aktivno gibljemo z rokami. Posamezniki, ki vključijo gibanje rok v svoje govorne nastope, jasneje razmišljajo, aktivirajo boljši besedni zaklad in običajno uporabljajo manj mašil ter zamolkov.«
Več v Zarji, 3.5.2016