Kraško kuhinjo so zaznamovali družinski dogodki in praznovanja ter seveda trdo delo. Kljub pomanjkanju so gospodinje znale z občutkom nahraniti vso družino. Bile so iznajdljive in pri pripravi hrane uporabljale tisto, kar so našle v naravi ali nabrale na njivi.
Recept za šelinko nam je zaupala gospodinja Milojka s turistične kmetije Škerlj (www.slovenia.info/skerlj) v Tomaju na Krasu. Nekoč je bila to vsakdanja jed, danes pa velja za zelo cenjeno enolončnico, ki jo pripravljajo svojim gostom, je pojasnila. Po pomembnosti in tipičnosti sodi v sam vrh kraških minešter, sledi ji jota.
Sestavine: gomolj in liste ene zelene, 3 srednje veliki krompirji, 10 dag kraške pancete, sol, leviš (zel, katere vonj spominja na limono), malo olja ali masti.
Priprava: Krompir olupimo, skuhamo in pretlačimo. Posebej naribamo šelin na listke (včasih so ga ribali z ubelčem), zrežemo panceto in vse to rahlo popražimo v ponvi skupaj z zabelo, da zadiši. To dodamo krompirjevi masi. Mineštra naj bo gosta, dodamo sesekljane liste šelina in začimbe, zavremo ter odstavimo. Ponudimo kot samostojno jed.
Združenje turističnih kmetij Slovenije izvaja projekt Ohranimo gastronomsko dediščino, s finančno pomočjo Norveške, Islandije in Liechensteina. Informacije: www.slovenia.info/uzivajmobrezmeja
Foto: Tomo Jeseničnik