Za žejo, še posebej v poletni vročini, so zelo dobri tudi naravni, zmerno ohlajeni zeliščni napitki in čaji brez umetnih dodatkov. Terezija Nikolčič, ki na osrednji ljubljanski tržnici že 25 let prodaja zelišča, nam je povedala, kako iz zdravilnih zelišč pripravimo osvežilne sirupe in napitke za vroče poletne dni. Odlični so metin, melisin, bezgov, vrtničin in drugi sirupi. Vsebujejo veliko učinkovin, ki koristijo našemu telesu in dobro vplivajo na počutje.
Iz svežih ali posušenih zdravilnih zelišč lahko pripravimo okusne napitke, sirupe in čaje. Zeli lahko naberemo sami, v lepem sončnem vremenu in po deveti uri zjutraj, nikakor pa ne v deževnih dneh. Uporabimo lahko tudi neškropljene cvetove vrtnic, če nam rasejo doma na vrtu. »Zdravilna zelišča je treba pred pripravo čajev, napitkov in sirupov kljub vsemu umiti pod vodo,« svetuje zeliščarica Terezija.
Osvežujoč zeliščni sirup lahko pripravimo iz cvetov vrtnic, bezga, lipe, žajblja, mete, melise, evkalipta, smrekovih vršičkov, jelkinih in borovih vršičkov.
Zeliščni sirup
Potrebujemo: 1 liter vode + 1 kilogram sladkorja + 2 pesti zelišč + od 4 do 5 neškropljenih, ekološko pridelanih limon (z lupino ali brez nje).
Zaradi limonine lupine je sirup nekoliko grenak, če tega ne želimo, limono olupimo.
Priprava: Liter vode in kilogram sladkorja kuhamo tako dolgo, da količina povre na pol litra. Takrat dodamo zeliščno tekočino, ki jo dobimo tako, da zelišča že prej dva dni namakamo v pol litra vode, jih večkrat premešamo, nato precedimo in iz zelišč stisnemo vso tekočino. To dodamo povretemu sladkorju in še enkrat na kratko povremo. Dodamo na koščke narezano limono z lupino, ki smo jo dobro umili. Po želji lahko dodamo citronsko kislino za bolj kiselkast okus in konzerviranje, ni pa nujno. Na koncu vse skupaj še enkrat na kratko prevremo, za minuto. Še vroč sirup natočimo v dobro umite, vroče steklenice. Pokrijemo jih z odejo, krpami ali zavijemo v časopis, da se steklenice počasi ohladijo.
Tako pripravljen sirup razredčimo z vodo in pijemo za žejo tudi v poletnih dneh. Imeniten je za piknike.
Sirup iz bezgovih jagod
Potrebujemo: dva litra zrelih črnih bezgovih jagod brez pecljev + 1 kilogram sladkorja.
Priprava: Zrele bezgove jagode pustimo en dan stati v posodi, da se izcedi sok, najbolje na toplem. Nato to precedimo. V posodi skuhamo kilogram sladkorja in sok, ki smo ga iztisnili iz bezgovih jagod. Kratko povremo, približno 8 minut. Vroč sirup nalijemo v steklene stekleničke, ki smo jih dobro umili. Pokrijemo jih z odejo ali ovijemo v časopis, da se počasi ohlajajo.
Iz sirupa iz bezgovih jagod pripravimo odličen čaj: dve žlici sirupa damo v zavreto vodo in čaj je pripravljen.
Napitek iz bezgovih cvetov ali šebesa
Potrebujemo: 5 večjih cvetov bezga + 2 litra vode + 1 limono + 1 kozarec jabolčnega kisa + četrt kilograma sladkorja.
Priprava: Vse sestavine v večjem steklenem kozarcu na toplem namakamo od dva do tri dni. Vsak dan premešamo dvakrat ali trikrat, da cvetovi ne začnejo gniti. Nato precedimo in nalijemo v steklenice. Nič ne vremo. Tako pripravljena šebesa je obstojna od tri do štiri dni. Hranimo jo v hladilniku. Ne redčimo. Odlična osvežilna pijača za žejo.
Ohlajeni zeliščni čaji za osvežitev
Ohlajene zeliščne čaje za osvežitev pripravljamo iz mete, melise, evkalipta, borovih in jelkinih vršičkov. Ohlajen čaj ponudimo z rezino limone ali limoninim sokom.
Priprava: Na eno skodelico vode damo 1 čajno žličko mete ali melise, nato vodo zavremo, pustimo zelišče v njej stati od 10 do 15 minut, zatem odcedimo in pijemo. Metin čaj, ki ga ohladimo v hladilniku, je odličen za odžejanje.
Bezgove jagode obvezno prekuhajmo
Bezgovih jagod ne smemo jesti surovih, ker povzročajo prebavne težave. Če jih prekuhamo, so popolnoma užitne in koristne za zdravje.
Koliko sirupa na dan?
Na dan lahko popijemo tudi do liter zeliščnega čaja. Napitka iz zeliščnega sirupa lahko spijemo več, do dva litra.
Nasvet zeliščarice
Borove, smrekove in jelkine vršičke nabiramo vse poletje!
Nabiramo lahko tudi vršičke, ki so že nekoliko otrdeli. Ni nujno, da nabiramo samo mlade in mehke, dolgi so lahko tudi od 10 do 15 centimetrov.
Tekst: RENATA UCMAN