Mnenja

Čas po soncu

Sonja Grizila
18. 9. 2018, 07.15
Deli članek:

Najprej sem mislila, da se motim – ali nam (državam in državicam) EU res prepušča, da se sami odločimo, kateri čas bomo uporabljali, zimski ali poletni?

Revija Zarja
Poletni ali zimski? Kot da bi obstajali dve kategoriji časa!

Prejšnji teden sta mi dvome dokončno razbila Junker, ki je izjavil, da lahko o malih rečeh, kamor očitno sodi tudi čas, države odločajo same, in na petkovi tiskovni konferenci komisarka Violeta Bulc, ki je na točo vprašanj, kako bomo v Evropi vendar koordinirali čas, če bo vsak lahko uveljavljal svoje, odgovorila, da se bo pač treba dogovoriti. No, nekaj časa je še. Za zdaj je torej jasno, da bodo prihodnje leto eni premaknili čas enkrat (zadnjo nedeljo v marcu), drugi pa zadnjo nedeljo v oktobru, oboji vsekakor zadnjič. S premikanjem ure se torej ne bomo več ukvarjali. Zdaj gre za to, kateri čas nam je ljubši.

Poletni ali zimski? Kot da bi obstajali dve kategoriji časa! Imamo le enega, pravega, tistega, ki se ravna po soncu – ko je nebesno telo, od katerega je odvisno življenje na zemlji, v zenitu, je poldne in ure se potem štejejo naprej in nazaj. Tako imenovani poletni čas pa je umetna kategorija, ki so jo iznašli med prvo in drugo vojno, da bi prihranili nekaj premoga in nafte za ogrevanje in razsvetljavo. Zamisel so znova pogreli med naftno krizo v sedemdesetih letih prejšnjega stoletja, nekatere države so jo sprejele z večjim, druge z manjšim navdušenjem. Nekdanja Juga vsekakor ni bila med prvimi in tako se je dogajalo, da so vlaki eno uro čakali na meji, da so jih spustili v jugoslovanski vozni red. Leta 1982 smo se le morali vdati in tisto nedeljsko jutro so trgovci v dežurnih trgovinah le s težavo krotili bes kupcev, ki so hoteli vdreti v trgovino, oni pa so jim skozi šipe kazali (če so že sploh bili tam), da so prišli eno uro prezgodaj. No, seveda smo se navadili na večno premikanje ure, večina prebivalstva prisega, da se poletnemu času zelo težko prilagodijo, še posebej občutijo razliko otroci, jeseni pa brez problemov zdrsnejo nazaj v normalen čas. Zaskrbljeni strokovnjaki so se že oglasili, pravijo namreč, da bi poletni čas, če bi ga sprejeli, povzročil, da bi se morali kar šest tednov dlje zjutraj zbujati v temi, kar bi povzročilo še več diabetesa, depresije, težav s spanjem, predvsem pa z učenjem, saj šolarji zjutraj ne bi več utegnili ponoviti snovi, kar je za pomnjenje izjemnega pomena.

Več v Zarji št. 38, 18. 9. 2018.

Estrada

jasna kuljaj
Z Jasno in glasno!

Slovenska glasba pod drobnogledom Jasne Kuljaj

kataya
Ponosna na svojega moškega

Kataya razočarano ugotavlja, da še vedno živimo v moškem svetu

alenka-pinterič
Med iskrenimi ljudmi

Alenka Pinterič: Taylor Swift proti meni itak ne bi imela šans

čuki, jože-potrebuješ
Intervju: Jože Potrebuješ

"Pijanščine že od nekdaj ne razumem in s tem, da grem komu na živce, nimam težav"

VR AKTUAL - LMSP ODDAJA 3 - FOTO Jaka Zorman (36 of 58)
Last minute sanjska poroka na Aktualu

Lupljenje krompirja, zavezovanje vezalk in trije plesni izzivi

nina puslar
Izvajalka s skoraj 300 tisoč sledilci

Nini Pušlar ne manjka oboževalcev, kjer koli že nastopa

Zanimivosti

suhi lasje, lasje brez leska, česanje
Pregled lasišča

Izpadanje las in sivenje lahko opozarjata na bolezen

460956610_940626324765117_1428177546756988567_n
Državno tekmovanje

Najtežja buča je imela 615 kilogramov, izmerili tudi najdaljšo doslej

botoks1 shutter
Instagramov obraz

Najstnice polnila naročijo na spletu in si jih vbrizgavajo kar same

bombažna krpa
Kakšno uporabiti

Krpe za čiščenje doma zahtevajo pravilno vzdrževanje

kajenje_1
Edward Bernays

Freudov nečak je ženske spodbujal h kajenju

ciper_2
Ciper

Vse izgleda kot pred 50 leti