V vsakem poglavju oriše dogajanje v družbi in osebnem življenju, ampak glavne junakinje so mačke, ki jih z besedami tako dobro opiše, da manjka samo še, da bi slišali njihovo predenje. Knjiga me je tako navdušila, da sem se odločila obiskati avtorico in njeni mački, ki
sta naju med intervjujem obiskovali, da bi slišali, kaj si njuna lastnica misli o mačjih zadevah.
V zadnjem času ste bili zelo zasedeni z volitvami, saj ste kandidirali za evropski parlament. In to ne prvič, kajne?
Pred nekaj leti sem bila kandidatka na mestnih volitvah, leta 2022 sem bila na parlamentarnih volitvah na listi Levice. Niso me izbrali … (smeh)
Vaša knjiga je tudi avtobiografija, čeprav se osredotoča na mačke. Kaže, kot da so vse vaše politične in družbene akcije le postranska stvar!
Saj so! (smeh)
Torej so tudi vaše mačke aktivistke in feministke?
(smeh) Ko gledate mačko, vidite stvari, ki si jih ne upate izreči. Mačkam ne dajem posebnega statusa, rada imam vse živali. Zame je najbolj ogabna zadeva, ki si jo lahko zamislim, lov in surovost do živali. Ko imamo živali radi, se podzavestno vedemo kot božanstva. Všeč nam je, da nas nekdo občuduje, kot nas občuduje mačka, ko ji damo dobro hrano.
Ampak pravijo, da so psi tisti, ki na človeka, ki jih hrani, gledajo kot na boga, mačke pa mislijo, da so one božanstvo, ker jim tako strežemo!
Res imajo drugačno vedenje (zaradi obrvi, ki jih mačke nimajo, kažejo razpoloženje na obrazu), je pa zanimivo, da imajo mačke rade druge živali. Če pogledate vaško okolje, bodo mačke pozimi spale z ovcami, kravami ali konji. In tudi te živali imajo mačke rade, ves čas jih ližejo. Mačke imajo rade tudi telesa, ki niso tako topla kot njihova, in uležejo se na dele telesa, ki so toplejši – morda vneti: tako se nam zdi, da nas zdravijo. Mačka daje občutek intimnosti, dóma, kar je še najpomembnejše. Ima posebno osebnost, ki jo mi malce mitiziramo, ko pa vidimo, da je mačka postala kraljica interneta, spoznamo, da so te zadeve pomembne za ogromno ljudi. Nekdo, ki je občutljiv in ima rad živali, bo občutljiv tudi za ljudi in jim bo pomagal.
Nadaljevanje prispevka si lahko preberete v reviji Jana, št. 25, 18. junij, 2024.