Ljudje

Njene drobtinice ljubezni

Renata Ucman
7. 12. 2022, 22.00
Deli članek:

Jasmina Pirnar Krope, ustvarjalka kulinaričnega bloga Yaska, je po izobrazbi oblikovalka, po duši pa kreativka in ljubiteljska kuharica. Svojo strast do kuhanja in peke, okušanja in snovanja novih receptur najraje deli z najbližjimi. Rojena Ljubljančanka je ljubezen našla na Štajerskem, z možem pa svoje vrednote prenašata na sina Tima in hčerko Izo. V prazničnih dneh je v njihovi kuhinji še posebej veselo: s peko piškotov skupaj ustvarjajo nepozabne trenutke. Njeni recepti so pravšnji za ustvarjanje z otroki – iz enega testa lahko z nekaj domišljije naredimo različne piškote.

Osebni arhiv
Jasmina Pirnar Krope ustvarja blog Yaska – moje drobtinice ljubezni.

»Svoje srce sem našla na Štajerskem. Z možem rada raziskujeva kulinarični svet in ceniva trenutke, ki jih preživiva skupaj. Trudiva se, da kljub pestremu urniku ohranjamo našo pomembno družinsko prioriteto – vsakodnevno druženje za mizo. Sem zagovornica, da je domača, lokalno in sezonsko pridelana hrana najbolj zdrava. Veliko se gibamo tudi v naravi ter uživamo v sadovih in lepotah, ki nam jih ponuja. Cenim male stvari v življenju. Tudi delo na domačem vrtičku mi je v velik užitek in veselje, kopanje po zemlji in blatni škornji pa čista sprostitev. Kuharske knjige so moje obvezno večerno branje. V svoji kuhinji ne morem brez kakovostnega oljčnega olja, soli in svežih zelišč ter začimb s svojega vrta. Ob skodelici dobre kave in koščku okusnega domačega peciva pa je moj svet še lepši,« pove Jasmina Pirnar Krope, ki jo smisel za lepoto spremlja tudi pri ustvarjanju dobrot.

Vključite otroke! »Navdih za svoje recepte črpam iz spreminjajoče se narave. Moji recepti, pravim jim 'družinam prijazni', so preprosti za pripravo in sestavljeni iz preprostih sestavin. Najraje uporabljam lokalne sestavine, sveža domača zelišča, obožujem pa tudi vse divje sadove iz narave.« Vse, kar jo veseli, je združila na blogu Yaska – moje drobtinice ljubezni. Na njem boste poleg receptov našli ideje, kako otroke vključiti v kuhinjo. »Otroci obožujejo kuhanje, pri tem spoznavajo okuse, svoja čutila in občutke ter vadijo fino motoriko. Tako jim bomo dali odlično popotnico za življenje, saj bodo znali prepoznati dobro hrano, hitreje bodo postali samostojni, vešči kuhanja ter se ob hrani z veseljem družili in uživali v okusih, hrano bodo znali ceniti in spoštovati. Trenutki, preživeti skupaj v kuhinji, pa so neprecenljivi tako za nas kot otroke!«

Drobtinice pod drevescem. »V naši kuhinji je v prazničnem času še posebej veselo. December se začne s prihodom Miklavža, ko v hiši diši po sveže pečenih kvašenih 'kosmatih' parkljih, ki jih otroka neizmerno rada ustvarjata. Vsako leto napečemo veliko krhkih ingverjevih medenjakov, ki krasijo naše božično drevesce. Radi jih obesimo res veliko, tako da naš dom vsak dan diši po božiču. Zgodilo pa se je že, da so do božiča pod drevescem ostale samo še drobtinice. Naša družinska tradicija se obvezno nadaljuje s peko potice!«

Naj zadiši po piškotih! »Krožnik že na oko privlačnih domačih piškotov je v božičnem času nepogrešljiv. Velja pa pravilo, da je uporaba svežih in lokalnih sestavin nujna za res okusne izdelke. Če je le možno, uporabimo moko lokalnega mlinarja, pa sveža domača jajca iz proste reje. Pri peki uporabljamo veliko masla, in to naj bo res sveže, imeti mora lep vonj in okus. Zelo podobno velja za razne oreščke, ki naj bodo skrbno izbrani, da pod zob ne dobimo kakšne lupine ali koščice, sveže zmleti in takoj uporabljeni.«

* O domačnosti: »Prihajam iz družine, kjer je bilo vsak dan na mizi sveže kuhano kosilo s solato z domačega vrta. Ob vsakem prazniku je v hiši zadišalo po potici. Čeprav se mi takrat kot otroku to ni zdelo nič posebnega, mi je sedaj kot mami, v tem hektičnemu tempu življenja, to največ, kar mi je lahko moja mami dala – ta navdih za domačnost, toplino in ljubezen! Prav to želim zdaj tudi jaz predati svojima otrokoma, da ju bo vonj po doma pripravljeni hrani vedno toplo objel ter navdal z veseljem in ljubeznijo.«

* Podarimo škatlico domačih piškotov! »Domači piškoti so lahko čudovito darilo za praznike. V primerni darilni škatli, s prazničnim trakcem in vejico iglavca, šipka. Takega ljubkega darila se bo zagotovo razveselil prav vsak!«

* Nekaj nasvetov: »Kakovostne in sveže sestavine so ključne za dober okus piškota. Piškoti bodo res najboljši še ob upoštevanju nekaj trikov. Priporočam cejlonski cimet v prahu, saj je bistveno bolj aromatičen kot običajni cimet kasija. Prav tako priporočam rjavi trsni sladkor muscovado, ki ni rafiniran in vsebuje melaso. Po okusu je veliko bogatejši, saj se začetna sladkoba razvije v bogat grenko-sladek karamelni okus, ki odlično oplemeniti predvsem ingverjeve piškote in tudi druge. Kadar delamo vaniljeve piškote, lahko odvzamemo žlico moke in jo nadomestimo z žlico kakava ter tako na hitro dobimo čokoladno maso za piškote. Vedno uporabimo sestavine sobne temperature. Moko pred pripravo testa vedno presejemo, ker jo s tem zrahljamo in iz nje izločimo razne smeti ali škodljivce, ki so morda zašli vanjo. Če testa ne porabimo v celoti, ga lahko shranimo v vrečko za živila in zamrznemo.«


* Dišeči ingverjevi medenjaki

Sestavine: 250 g gladke moke, 1,5 žličke mletega ingverja, 1 žlička cejlonskega cimeta, ¼ žličke muškatnega oreščka, ½ žličke pecilnega praška, ¼ žličke sode bikarbone, ¼ žličke soli, 100 g rjavega sladkorja (muscovado), 115 g masla sobne temperature, 3 žlice medu, 1,5 žličke kakava, 1 veliko jajce.

Priprava: vse sestavine v posodi zmešajte v gladko testo oziroma kepo. Zavito v prozorno folijo jo v hladilniku pustite stati od pol do ene ure. Pečico segrejete na 175 stopinj Celzija. Pekač obložite s papirjem za peko. Na delovni površini del testa razvaljajte na približno pol centimetra debelo. Z modelčki izrežite poljubne oblike in jih položite na pekač. Piškote pečemo približno 10 minut. »Pečeni so, ko se njihovi robovi rahlo obarvajo. Pečeni piškoti so na otip še mehki. Ko se na mrežici ohladijo, se strdijo in postanejo krhki.« Okrasimo jih po želji. 


* Praznični smetanovi piškoti

Jasminina mama je take smetanove piškote pripravljala v obliki žepkov z domačo slivovo marmelado. Enako testo lahko uporabimo za pripravo krhkih vaniljevih snežink, ki jih iz razvaljanega testa izrežemo z modelčkom za piškote. 

Sestavine: 150 g gladke moke (najbolje ekološke), 125 g masla sobne temperature, 90 g kisle smetane, 2 žlički sladkorja v prahu, 1 žlička tekoče vanilje, ščepec soli, sladkor v prahu.

Sestavine za nadev: slivova marmelada.

Priprava: moko presejemo in ji dodamo na drobne koščke narezano maslo sobne temperature ter kislo smetano, ki smo ji primešali sladkor v prahu in vaniljo ter čisto majhen ščepec soli. Vse na hitro in dobro zmešamo v gladko testo, ki ga nato pokrito za vsaj pol ure postavimo v hladilnik. Pečico ogrejemo na 180 stopinj. Na rahlo pomokani delovni površini polovico ohlajenega testa razvaljamo na nekaj milimetrov debelo. Preostalo polovico postavimo nazaj v hladilnik. Pomembno je, da delamo z zelo hladnim testom, ker je precej nežno in se hitro topi. Za marmeladne žepke z modelčkom ali kozarcem iz testa izrežemo kroge in jim na sredino damo žličko marmelade, nato pa testo po zunanjem robu stisnemo skupaj najprej s prsti, nato pa še z vilicami. Za pripravo smetanovih snežink jih z modelčkom izrezujemo iz razvaljanega testa. Če se testo oprijema modelčka, tega pred izrezom vsakič »pomočimo« v moko. Piškote nato položimo na pekač, obložen s papirjem za peko. Pečemo jih približno 15 minut, žepke mogoče malo dlje. Pečeni so, ko se jim robovi obarvajo rahlo svetlo rjavo. Takoj jih preložimo na mrežico, da se ohladijo. Šele ohlajene posujemo s sladkorjem v prahu.

 
* Čokoladni razpokančki

Ponašajo se z mehko »brownie« sredico, krhko zunanjostjo in lepim kontrastnim vzorcem, njihova priprava pa je preprosta. »Velikokrat jih pripravim že po uri hlajenja testa v hladilniku, vendar je pri tem treba imeti malce vlažne roke, da se lepljiva masa ne prijema nanje. Ne smemo jih peči predolgo, da bodo imeli mehko sredico.«

Sestavine: 120 g čokolade (čokoladne kapljice), 30 g masla, 60 g sladkorja, 1 večje jajce, 1 žlička tekoče vanilje, 120 g moke, 1 žlica kakava, 1,5 žličke pecilnega praška, majhen ščepec soli, za posipanje: sladkor v prahu.

Priprava: čokolado in maslo stopimo nad vodno soparo ter pri tem stalno mešamo, nato pa stopljeno zmes malce ohladimo. V posodi z mešalnikom zmešamo jajce in sladkor v rahlo svetlo penasto zmes, ki ji nato dodamo ohlajeno stopljeno čokolado ter vaniljo. V drugi posodi zmešamo suhe sestavine: moko, kakav, pecilni prašek in sol ter jih nato postopoma dodajamo mokrim sestavinam v prvi posodi. Posodo oziroma zmes za piškote pokrijemo in postavimo v hladilnik vsaj za eno uro, še bolje pa za nekaj ur, da se strdi. Pečico segrejemo na 180 stopinj. Pekač obložimo s papirjem za peko. Z žličko zajemamo ohlajeno maso in z vlažnimi rokami iz testa oblikujemo žogice, ki jih bogato povaljamo v sladkorju v prahu ter postavimo na pekač približno štiri centimetre narazen, saj se piškoti med peko razlezejo in razpokajo. Pečemo jih od 10 do 15 minut, da se ob robovih lepo nežno zapečejo. Čeprav so na otip še mehki, se pozneje strdijo. Na pekaču jih pustimo še vsaj nekaj minut, nato pa preložimo na rešetko, kjer jih ohladimo.

* Fini brizgani vaniljevi piškoti različnih oblik

So preprosti in hitri za pripravo. Ustvarimo lahko več oblik. »Dopolnimo jih lahko z marmelado, oblijemo s čokolado, posujemo z oreščki ali pisanimi prazničnimi sladkornimi posipi, kokosovo moko oziroma kosmiči. Navdušili bodo tudi brez dodatkov. Če je le možno, že testu dodajte tekočo vaniljo, vaniljeva semena oziroma vaniljo v prahu, saj tako poudarimo nežni, prijetni vaniljev okus piškotov.«

Sestavine: 150 g masla (sobne temperature), 60 g sladkorja v prahu, 1,5 rumenjaka, 1 žlička tekoče vanilje, 1 žlička vaniljevih semen oziroma vanilje v prahu, 2 žlički kisle smetane, 220 g gladke moke, 50 g mandljeve moke, ščepec soli, za okraševanje: sladkor v prahu, marmelada, čokolada, oreščki, praznične sladkorne mrvice.

Priprava: pečico segrejemo na 180 stopinj Celzija. V posodi najprej dobro zmešamo zmehčano maslo in sladkor v prahu v gladko ter penasto zmes. Dodamo rumenjake, da se masa lepo poveže, ter nato še vaniljo in smetano. Na koncu postopoma primešamo še moko, ki smo ji prej dodali mandljevo moko in sol. Testo lahko za 10 minut ohladimo v hladilniku, da bomo piškote lepše in lažje brizgali. Testo nato napolnimo v brizgo in počasi brizgamo neposredno na pekač s premazom proti prijemanju ali na papir za peko. Če želimo pripraviti rožice oziroma zvezdice z marmelado, brizganemu kupčku testa na sredini naredimo jamico. To najlažje naredimo s koncem lesene žlice, ki ga »pomočimo« v moko in pritisnemo na sredino kupčka testa. Piškote pečemo približno 8 do 10 minut, da se na spodnji strani rahlo obarvajo, preostali deli pa ostanejo svetli. Ko jih vzamemo iz pečice, morajo biti na otip po vrhu še malenkost mehki. Pečene še nekaj minut pustimo na pekaču, nato ohladimo na mrežici in posujemo s sladkorjem v prahu. Lahko jih tudi najprej na sredini posujemo s sladkorjem v prahu, nato segrejemo marmelado in z žličko napolnimo jamice ter pustimo na rešetki, da se marmelada strdi. Če želimo pripraviti dvojni piškot, po dva spojimo z marmelado in potresemo s sladkorjem v prahu. Za oblite s čokolado posamezen piškot do polovice pomočimo v raztopljeno čokolado, odložimo na rešetko in potresemo s poljubnimi zdrobljenimi oreščki ter pustimo, da se čokolada strdi.«

Revija Jana, št. 496. 12. 2022

Zanimivosti

jastreb, mreža
V mreži

(Foto) Lačni jastreb se je zataknil tik pred kokošnjakom

božična zvezda na oknu
Sobne rastline

Božično zvezdo zalivajte z vodo sobne temperature

cukrov podcast
Svetovne teme

Cukrov podcast z Borutom Pahorjem o podnebni krizi

noc2
Navdihujoča naveza

Boštjan in Anton Noč – sin in oče, ki sta rojena za čebele

rojstvo, otrok, dojenček
Severna Makedonija

Rodila je pri 61-letih, sinček Petar je zdrav

Rovaniemi
Rovaniemi

V Božičkovi vasi daleč na severu ostali brez snega