Ljudje

Slovensko čudo sredi arabske puščave

Andreja Comino
16. 3. 2021, 22.00
Posodobljeno: 18. 3. 2021, 23.09
Deli članek:

Si predstavljate, da sredi arabske urbane džungle z razbeljenega puščavskega peska vstopite v pomladno svež gozd, v katerem živahno žubori voda, kjer vas zajame prijeten hlad in nos prijetno poboža vonj po zelenju? Bogate slovenske gozdove, kristalno čisto pitno vodo in ribniško tradicijo suhe robe je ljubljanski arhitekt Robert Klun vizionarsko združil v trajnostnem slovenskem paviljonu za eno najimenitnejših svetovnih razstav Expo 2020, ki jo tokrat gosti Dubaj, mesto svetovnega prestiža, luksuza in osupljivih doživetij.

Zarja Jana
Arhitekt Robert Klun

Nekaj posebnega je lahko postavil tudi zato, ker zelo dobro pozna arabski svet, saj je tam v zadnjih treh letih opremil dva hotela z več kot šesto sobami, vile in luksuzna stanovanja za šejke ter prince. Njegova zgodba se bere kot scenarij za filmsko uspešnico ali pa eno izmed resničnih pravljic iz 1001 noči. Za srečni konec pa je z veliko garanja poskrbel Robert kar sam.

»Oče je dolga leta delal v Nemčiji, leta 1974 se je vrnil in v Ljubljani ustanovil svoje podjetje. Med drugim me je učil, da je obljubljeno vedno treba izpolniti in da je za sklenitev posla dovolj že stisk roke. Kot majhen sem večkrat zahajal v njegovo tapetniško delavnico, pomagal po svojih močeh in vpijal znanje. Sprva sem sanjal, da bom postal pilot, a so name močan vtis naredili očetovi prijatelji, arhitekti in ustvarjalci, ki so vedno govorili o novih projektih in lepih stvareh. Želel sem jih ustvarjati tudi sam, zato sem se vpisal na fakulteto za arhitekturo,« pripoveduje. Izbral je pravi študij, saj je ustvarjalnost kar kipela iz njega. Študiral je pri nekdanjem dekanu in profesorju Petru Gabrijelčiču. Nabiral si je izkušnje in si že leta 1998 izbral delavnico Expo 2000 Šanghaj z mentorjem profesorjem P. McKeithom z univerze na Finskem. Kasneje je prevzel vodenje družinskega tapetniškega podjetja Klun in ustanovil še svoj arhitekturni biro. Z dobro organizacijo, sodelavci in spretnim manevriranjem s časom mu nekako uspeva voditi oboje.

Osupljivi arabski svet. Arhitekt, prejemnik kopice nagrad, se je pred desetimi leti začel spogledovati še s tujino. Spoznal je dr. Roberta Kokalja, takrat veleposlanika v Kairu, in ta ga je seznanil z arabskim svetom. In ker Robert obožuje potovanja, je leta 2014 organiziral slovensko odpravo v Kuvajt in Savdsko Arabijo. »V nasprotju s preostalimi sem to kulturo doživel kot nekaj zanimivega in navdihujočega. Zanimajo me veliki projekti, trkanje na nova vrata ... Navdušile so me dimenzije, šestdesetinvečnadstropne stolpnice, velikanske avenije, bogata kultura, pogovori o doseganju nemogočega, a hkrati tako močna osebna zavest in ponos. Štiri dni sem poslušal navdihujoče zgodbe in hitro videl svoj potencial. Arabski svet drugače gleda na strokovnjake; arhitekt je spoštovan, brez težav dobiš sestanek, naša beseda je zadnja pri izvajanju projektov,« pove.

Oče ga je učil, da v življenju največ šteje, če držiš besedo, stojiš za tem, kar si se dogovoril, in to izpelješ. V arabskem svetu je prepoznal to staro sporočilo, ki se je, žal, pri nas izjalovilo. Tam beseda, stisk roke in iskren pogled še vedno pomenijo to, kar ga je učil oče, pa čeprav so ga mnogi »dobronamerno« opozarjali, da ne bo tako. »Ko sem spoznal prve ljudi in dobil vabila za oddajo ponudb, se je začelo dogajati. Spletali smo čisto posebne poslovne vezi. Tam je poslovni partner član družine. Na poslovni poti ti ne pustijo spati v hotelu, temveč si pri njih doma, spoznaš širšo družino. Zanimiv je njihov način življenja: delajo od petka do petka, naš petek je njihova nedelja, ko ne delajo in se posvečajo družini. Sicer pa so ves čas aktivni, se družijo in povezujejo. Ob večerih, denimo, ne gledajo televizije, temveč v svoje vile, hotele in razkošne hiše vabijo člane družine ter prijatelje. Klepetajo in sestankujejo. Tudi obvezno molitev petkrat na dan sem dojel čisto drugače: kot čas v dnevu, ko se vsaj za nekaj trenutkov ustaviš, umiriš misli ter jih nameniš sebi in najbližjim. Kaj ni to lepo, v nasprotju z nami Evropejci, ki cele dneve samo drvimo?! Če sam, denimo, nisem dogovorjen za poslovno kosilo, običajno ne utegnem niti jesti, kaj šele si vzeti čas za razmislek, kar je molitev v arabskem svetu,« razlaga Robert, ki je v zadnjih treh letih z novimi partnerji izvedel sanjske projekte, najprej prvi luksuzni hotel Mariott v središču Riada, ki je v celoti opremljen s slovenskim pohištvom.

Nepredstavljivo bogastvo. Nato je sodeloval pri opremljanju še dveh velikih hotelov, vsakega s po tristo sobami. Za kraljevo družino Savdske Arabije so projektirali 160 stanovanj. Nato so risali še projekt za princa v Bahrajnu, obsegal je kinematografski center in vrtno hišo, hobitsko zemljanko. »To je res drugi svet in žal skoraj nihče ne ve, kje je Slovenija. Ko pa dobro izpelješ projekt, si zapomnijo tvoje ime. Na večernih druženjih gre dobra beseda od ust do ust, in kadar kdo kaj potrebuje oziroma namerava graditi, se te spomnijo,« pripoveduje Robert, ki je do lanskega marca skoraj vsak mesec teden dni ali še več preživel v Združenih arabskih emiratih ali Savdski Arabiji. Vedno več pa so arabski partnerji obiskovali tudi Slovenijo. Seveda so to obiski, o katerih se nam niti ne sanja – pomembni gostje prihajajo s svojimi zasebnimi airbusi. Zelo so zvedavi in velik potencial za slovensko gospodarstvo. Sogovornik upa, da bo vlada to razumela in še pred odprtjem Expa uredila potrebne bilateralne odnose ter začela vlagati v povezavo za gospodarsko sodelovanje. Potem ko je dodobra spoznal ta svet, se je z ekipo prijavil na razpis slovenske vlade za slovenski paviljon na Expo Dubai, ki bi moral biti že odprt.

Več v reviji Zarja Jana, št. 1116.3. 2021

Estrada

darja gajsek
Uživa, ko poje skupaj s publiko

Vili Resnik: "Želim si dočakati sto let!"

ana-petrič
Naročen poizkus diskreditacije

Slovenka leta Ana Petrič žrtev tako imenovanega 'fishinga'

SanjskaPoroka-clanek-svet
Last minute Sanjska poroka

Glasovanje: Kdo si zasluži 'Last minute Sanjsko poroko'?

Moamer Kasumović
Šok v BiH

Znani bosanski igralec Moamer Kasumović obsojen zaradi spolnega napada na mladoletnika

tisti dnevi v mesecu
Podkast

Video: Tisti dnevi v mesecu v drugi sezoni še bolj pikantni in žgečkljivi

Blaž Švab, Jasna Kuljaj, Z Jasno in glasno
Z Jasno in glasno

Kaj si Blaž Švab misli o velikem hitu poletja, pesmi Brajde

Zanimivosti

kajenje_1
Edward Bernays

Freudov nečak je ženske spodbujal h kajenju

ciper_2
Ciper

Vse izgleda kot pred 50 leti

supet-luna, sankt-peterburg
Mini luna

Zemlja bo za kratek čas dobila še eno luno

HUAWEI Watch GT 5-6
Zanimivosti

Vau! Huawei predstavil nove naprave!

IMG_2113
Mednarodni festival

Speculum Artium 2024: Kjer se srečajo umetnost, znanost in virtualna resničnost

cryptocoin, kriptovaluta, mining, rudarjenje, kripto
Zanimivosti

Najboljši načrt za zaslužek s kriptovalutami: CrytocoinMiner vam omogoča zaslužek vsak dan