Ljudje

Kjer je več žensk, je manj denarja

Neva Železnik
2. 3. 2020, 22.00
Deli članek:

Ko gledamo televizijske posnetke s sej Združenih narodov, evropskega parlamenta, z zasedanja slovenskega parlamenta, še zlasti pa s sej naše vlade, imamo občutek, da na planetu Zemlja ni žensk. In to kljub temu da nas je za polovico svetovnega prebivalstva, drugo polovico smo pa rodile.

Zarja Jana
Eva D. Bahovec

V Sloveniji imamo demokracijo po meri moških, in še to samo bogatih in vplivnih moških, saj ti v naši državi o vsem odločajo. Naprej: imamo predsednika vlade, predsednika države, skoraj same ministre, delež žensk v parlamentu se je drastično znižal, na vodilnih položajih v politiki, gospodarstvu ali v javni upravi ženske preštevamo skoraj na prste. Višje greš, manj jih je. Poleg tega ženske v demokraciji prve izgubljajo delo, češ, saj je njihova »naravna« vloga le rojevati otroke ter vzorno skrbeti za dom in družino.

Ob prihajajočem 8. marcu, mednarodnem dnevu žensk, smo z Evo D. Bahovec, doktorico filozofskih znanosti, ki predava na oddelku za filozofijo filozofske fakultete v Ljubljani, dolgoletno urednico revije za ženske študije in feministično teorijo Delta in častno predsednico festivala Mesto žensk, brez dlake na jeziku spregovorili o položaju žensk pri nas. Za začetek še tole: naša sogovornica vsakomur naravnost pove, da je feministka.

Kje smo današnje ženske najbolj diskriminirane?

Evropske raziskave, v katerih sem sodelovala kot nacionalna koordinatorica, kažejo, da domala na vseh področjih. Imajo manjše možnosti, da dobijo delo in napredujejo – če sploh imajo redno zaposlitev, kaj šele za nedoločen čas. Poleg tega so ženske praviloma še vedno bolj obremenjene z domačim delom, skrbjo za otroke, pogosto skrbijo za starše in še marsikoga. Vse to delo pa je seveda neplačano! Morda ne bo napak, če dodam primer iz svojega lokalnega okolja: tako rekoč še nismo imeli predstojnice oddelka za filozofijo na filozofski fakulteti v Ljubljani (razen kolegice, ki je po približno treh tednih odstopila s te funkcije). Ko pa sem na to opozorila v televizijski oddaji, sem postala problem jaz. Kje je zdaj tu filozofski razum? Kje je napredek?

Ženske torej kar naprej kuhamo in smo potopljene v hišna opravila.

Tako je. Očetje pa raje opravljajo »prijetnejša« opravila starševstva. 

Več v reviji Zarja Jana št. 9, 3. 3. 2020