Ljudje

Prva tri leta življenja so odločilna

Alenka Sivka
15. 10. 2018, 23.59
Deli članek:

Tomislav Kuljiš, terapevt

Mateja J. Potočnik
Tomislav Kuljiš je bil na delovnem obisku v Ljubljani.

Po slovenskih družbenih omrežjih je spet zaokrožila misel: »Ni pomembno, da je mama dobra, zelo pomembno pa je, da je mama dobro.« Ta stavek je izrekel Tomislav Kuljiš, terapevt in avtor programov Osebni razvoj in Starševstvo 0–6, ustanovitelj IPD Centra (Integral Person Development), centra Naravno starševstvo in vodja centra za osebni razvoj iz Zagreba. Njegove terapije so zasnovane na aktualnih spoznanjih osebnostne nevrobiologije in sodobnih psihodinamičnih smeri. Kuljiš pravi, da se odgovor na naše odzivanje, čustva in stres skriva v prvih treh letih našega življenja.

Tomislav, pravite, da kar doživljamo kot otroci v najbolj ranem otroštvu, vpliva na nas v odrasli dobi. Ali lahko te »rane« iz zgodnjega otroštva zacelimo sami?

Zanimivo, da se vsi sprašujemo, ali lahko težave rešimo sami. Toda naloga človeške psihe, v kateri obstaja cel kup obrambnih mehanizmov, je, da brani zavest pred stikom z nečim, kar je zanjo preveč boleče, ogrožajoče, česar zavest ne bi mogla prenesti. To je v nas ves čas, zato je nemogoče, da bi sami videli stvari, ki jih naš sistem ne želi videti. To je približno tako, kot če bi želeli videti svoje zatilje. Kakorkoli se obračamo, ga ne vidimo. Zato potrebujemo tretjo osebo, ki nas poveže s tem, kar je bilo boleče, a ta terapevt mora imeti izkušnje s tem in cilj, da se rane zacelijo, ne da se samo koplje po njih. Če niti ne veš, kje rane so, jih ne moreš očistiti in dati nanje obliža. Delo na sebi brez tretje osebe je zelo omejeno. Ne rečem, da se ne da storiti nič, a tudi sam, ki ves čas delam terapije in predavam o tem, oblikujem in razvijam programe, moram k svojim terapevtom. Sistem v meni mi ne dopušča, da bi videl, česar noče.

Imamo podobne travme iz otroštva, jim lahko najdemo skupne imenovalce?

Obstajajo tipične poškodbe v razvojnih obdobjih in obstajajo tipične reakcije obrambnega mehanizma. Ljudje smo sicer originalni, neponovljivi v tem, kar smo, a način, na kakršnega deluje naš organizem, kako reagira na nepravilnosti, poškodbe, je tipiziran. Stil preživetja je podoben. Znanje o tem nam zato lahko pomaga ugotoviti, kje je nastal problem. Ljudem gre sicer na živce, če imajo kakšen tipičen problem, ker so radi unikatni.

Ljudje imamo še vedno predsodke pred raznimi terapevti, psihologi, psihiatri ... So se kaj ublažili?

To se zelo spreminja. Seveda pa moramo ločiti – psihiatri se ukvarjajo z ljudmi, ki imajo psihološke diagnoze. Delo na sebi, osebni razvoj pa je namenjeno zdravim ljudem. Razne težave nam slabšajo kakovost življenja, zaradi njih nas boli, počutimo se slabo. Ali pa ne občutimo nič in je drugim težko z nami, ker smo apatični, asocialni, ne zmoremo se povezati z njimi. Lahko imamo občutek manjvrednosti, preveč čustvenih izpadov, eksplozivnosti, ali pa vse to požiramo in ne damo iz sebe, ne znamo reči ne, tudi če želimo. To je le majhen del palete težav, in če smo zaradi njih nezadovoljni, moramo nekaj narediti. Če smo zadovoljni, sicer nikomur ni treba delati na sebi, a z delom na sebi se lahko spremenimo. Če ima danes nekdo slabe zobe, ga vprašamo, zakaj ne gre k zobozdravniku. Prišel bo čas, ko bomo človeku, ki ima eksplozivne izpade ali občutek manjvrednosti, rekli: Kaj čakaš? Pojdi k terapevtu in to popravi! Ker se da rešiti. A ne na vikend tečaju ali v mesecu dni, ampak v nekaj letih. Ker so te stvari nastale v ranem otroštvu in se z leti utrjevale, potrebujemo tudi leta, da se resnično spremenijo. Ne samo zunanje vedenje, temveč tudi spontano, notranje; da smo mirnejši, bolj zadovoljni, izpolnjeni, ker je v nas nekaj drugače. To se da doseči le z delom na sebi, ki nas počasi spreminja.

Kaj pa odvisnost od alkohola, droge? Res tudi ta izvira iz otroštva?

To je zelo dobro vprašanje. Človeški organizem se mora v zgodnjem otroštvu uravnotežiti.

Kaj pomeni v zgodnjem otroštvu?

V prvih treh letih življenja, morda še do četrtega ali petega leta. Organizem mora postati samoregulativen. Nevrološki sistem, biokemija, morata dobro delovati, da se počutimo mirno, varno, celovito nekje zelo globoko v sebi. To se dogaja v prvih letih življenja, z začetkom v maternici. Kasneje pa v stiku s skrbniki, najbolj z mamo. Govorim o uravnoteževanju organizma, ko iz otroka, ki ne more sam vzpostavljati svojega biološkega ritma brez prisotnosti in bližine maminega telesa, skozi dozorevanje, ko gre proti tretjemu, četrtemu, petemu letu, postane otrok, ki lahko vzpostavi notranjo stabilnost. Če smo v tem zelo dobro uspeli v zelo ranem obdobju, govorimo o zrelem, izpolnjenem, srečnem človeku, ki ima neki mir v sebi in dobro samopodobo.

Kaj pa tisti, ki v otroštvu niso prišli tako dobro skozi?

Potem ta organizem ostaja odvisen od samoregulacije od zunaj, kar pomeni, da v sebi čuti nemir, bolečino, nekaj mu manjka, ne more se sprostiti, zaradi nečesa v sebi se počuti slabo. Ta človek ni doživel odnosov s skrbniki, dovoljšnjega izravnavanja svojega stanja, da bi postalo dobro. Zato postane zelo ranljiv, ko odraste, sploh v odnosu z drugimi ljudmi. Lahko zapada v zelo slaba stanja, občuti bolečino, primanjkujejo mu dopamina, oksitocina, serotonina. To se navzven občuti kot slabo psihološko stanje, čeprav je v resnici slabo telesno, biokemično stanje. Če ta človek nima dobrega odnosa z drugo stabilno osebo, ki bi mu to »popravljala« – mama, terapevt, dober partner –, je prepuščen na milost in nemilost sebi in zato v resnici trpi. In potem najde kemijo, zaradi katere se počuti bolje – to počnejo tablete ali droga. Odvisniki najdejo heroin, kokain ..., in na te stvari se organizem navadi, postane odvisen. Tako se postavi v »normalo«. V resnici se njegovo stanje poslabša, ker zdaj organizem ne proizvaja niti toliko hormonov več, kot jih je prej, saj jih dobi od zunaj. Droge povzročijo, da postaja vse bolj odvisen, do trenutka, ko svoje biokemije ne more več popraviti.

Torej imamo nagnjenost k odvisnosti zasejano v nas že od ranega otroštva?

Tako je. Naši odnosi niso bili takšni, kakršni bi morali biti. Odnosi v otroštvu so predpogoj za naš kasnejši razvoj. Skozi odnose sicer tudi najbolj ranimo drug drugega, a po drugi strani se lahko skoznje tudi pozdravimo. Za osebni razvoj mora biti človek dobro osrediščen, v pogovoru s terapevtom, ki lahko traja nekaj let, se končno počuti slišan, da ga nekdo upošteva, razume, česar prej ni mogel. Da ga nekdo samo posluša. Ljudje pravijo: »Prvič v življenju me nekdo samo posluša. Prej so mi padali v besedo, govorili svoje zgodbe ...« Te stvari so pomembne za človeka. In pa to, da lahko terapevt prenese vso njegovo žalost. Drugi ljudje so empatični, pa postanejo žalostni še oni, terapevt pa je stabilen in ga tvoja žalost ne »premaga«. Partner postane živčen, če mu govorite o svoji žalosti, mama prav tako, prijatelji imajo dovolj svojih težav. In potem nosiš to svojo bolečino leta in leta kot mačka mlade. Nihče nima kapacitete za »odvzem«, prenašanje tolikšne bolečine. Ko pa naletite na terapevta, ki je šest let delal na svoji žalosti, ima stabilnost in zmogljivost, da se spopade z vašo količino žalosti. 

Na Facebooku kroži vaša misel: Ni pomembno, da je mama dobra, ampak da je dobro.

Ja, ta stavek govorim že dvajset let. Zelo mi je ljubo, da je v Sloveniji ta misel tako odjeknila. To mi govori, da je družba tako osveščena, da to misel ceni, sliši in jo upošteva. Lahko govorim še tako dragocene informacije, če jih ljudje ne sprejmejo in niso pripravljeni nanje, ne pomenijo nič. Zato se mi zdi super, da so ljudje spoznali, kako je to pomembno. A kaj to v resnici pomeni – da je mama dobro? To ima še globljo dimenzijo. Da ni žalostna, živčna, je nekaj. A pomembneje je, kakšen je njen sistem.

Celoten članek si lahko preberete v 42. številki revije Zarja, ki izide 16.okt. 2018. 

Estrada

jasna kuljaj
Z Jasno in glasno!

Slovenska glasba pod drobnogledom Jasne Kuljaj

kataya
Ponosna na svojega moškega

Kataya razočarano ugotavlja, da še vedno živimo v moškem svetu

alenka-pinterič
Med iskrenimi ljudmi

Alenka Pinterič: Taylor Swift proti meni itak ne bi imela šans

čuki, jože-potrebuješ
Intervju: Jože Potrebuješ

"Pijanščine že od nekdaj ne razumem in s tem, da grem komu na živce, nimam težav"

VR AKTUAL - LMSP ODDAJA 3 - FOTO Jaka Zorman (36 of 58)
Last minute sanjska poroka na Aktualu

Lupljenje krompirja, zavezovanje vezalk in trije plesni izzivi

nina puslar
Izvajalka s skoraj 300 tisoč sledilci

Nini Pušlar ne manjka oboževalcev, kjer koli že nastopa

Zanimivosti

suhi lasje, lasje brez leska, česanje
Pregled lasišča

Izpadanje las in sivenje lahko opozarjata na bolezen

460956610_940626324765117_1428177546756988567_n
Državno tekmovanje

Najtežja buča je imela 615 kilogramov, izmerili tudi najdaljšo doslej

botoks1 shutter
Instagramov obraz

Najstnice polnila naročijo na spletu in si jih vbrizgavajo kar same

bombažna krpa
Kakšno uporabiti

Krpe za čiščenje doma zahtevajo pravilno vzdrževanje

kajenje_1
Edward Bernays

Freudov nečak je ženske spodbujal h kajenju

ciper_2
Ciper

Vse izgleda kot pred 50 leti