Ljudje

Srebrna na jogijskih olimpijskih igrah 2018

Lara Jelen
23. 5. 2018, 07.30
Deli članek:

Joge si ravno ne predstavljamo kot tekmovalen šport, zato smo bili toliko bolj presenečeni, ko smo izvedeli, da obstajajo jogijske olimpijske igre.

Osebni arhiv

Teh so se vse do letos udeleževali predvsem Azijci, od koder joga tudi izvira. Letos pa se je prvič v zgodovini na tekmovanje uspelo kvalificirati jogistki Ani Kersnik Žvab, ki je tako postala prva, ki je zastopala Slovenijo na tem dogodku. To pa ni njen edini dosežek. Ana je v Nepalu, kjer so igre potekale, osvojila srebro in se kot edina Evropejka povzpela v sam vrh.

Jogijske olimpijske igre so bile dolgo usmerjene predvsem na Azijo. Šele pred nekaj leti so postale odprte za tekmovalce z drugih celin. Tako se je letos za sodelovanje odločila tudi slovenska jogistka Ana Kersnik Žvab. Na tekmovanju, ki je tokrat potekalo v Nepalu, je bilo vsega skupaj 200 tekmovalcev z vsega sveta, ki jim je uspelo prodreti skozi gosto sito. »Na olimpijske igre je bilo zelo težko priti in tudi za nastop si moral pridobiti posebno uradno povabilo svetovne jogijske zveze,« nam zaupa sogovornica in ob tem pojasni, da uvrstitev med najboljše zahteva veliko izpolnjenih pogojev, med drugimi mora imeti jogist mednarodno licenco, leta izkušenj, dosežke in še marsikaj bi se našlo.

Nič se ni zgodilo čez noč. Še preden se je Ana začela ukvarjati z jogo, je bila njena strast aerobika, ki jo je pri osemnajstih kar malo zasvojila, saj se ji je zdela logično nadaljevanje plesa, s katerim se je ukvarjala pred tem. Sledila je licenca za pilates in kaj kmalu tudi za jogo. Prav posebej pa je padla v svet joge po hudi prometni nesreči. Streznilo jo je spoznanje, da je le malo manjkalo, da bi se ji življenje končalo. »Takrat sem se zaobljubila, da bom v življenju počela samo to, kar me res veseli, in sem se odločila za potovanje v Indijo. Tam sem pridobila mednarodno licenco in nekaj časa tudi poučevala ter osvajala nova znanja,« razkriva. Ravno v Indiji se je udeležila podobnega mednarodnega tekmovanja, ki je bilo sicer veliko manjše od olimpijskih iger, a je bilo zanjo odskočna deska. Odprlo ji je pot na tekmovanje, na katerem je pridobila naziv miss yoga 2012. Sledila so povabila na druge prireditve, tekmovanja in dogodke po vsem svetu. Med vsem tem ji je uspelo napisati tri knjige – Srčna joga, Joga za nosečnice ter Joga, mami in dojenček.

Povabilo v Nepal. Ko je izvedela, da se je uvrstila na jogijske olimpijske igre, je bila neizmerno vesela. Pred odhodom se je usmerila predvsem v izpopolnjevanje asan (jogijskih položajev, op. a.), ki se ocenjujejo na tekmovanju. »Na olimpijskih igrah so jogisti razporejeni v različne kategorije glede na starost. Pri tem vsaka skupina finalistov tekmuje sočasno in na odru izvajajo telesne položaje. Prve tri izbere komisija oziroma jogijski komite, drugi dve asani pa si vsakdo izbere sam. Pri tem ima tekmovalec možnost pokazati, kaj zmore, in si s tem pridobiti točke. Položaji morajo biti dovršeno prikazani, prav tako so pomembni prehodi med njimi in to, da zdržiš v položaju toliko časa, kot določi komisija,« pojasnjuje. Na tekmovanje je odšla dobro pripravljena, vendar brez večjih pričakovanj, saj ji je že uvrstitev pomenila ogromno, pa tudi pritiska si ni želela povzročati. Zdelo se ji je pomembno, da ostane mirna in skoncentrirana na čim boljšo izvedbo.

Na letališču jo je pričakal osebni šofer. Ko je z možem prišla v Nepal, so ju pričakali na letališču. V Nepalu je jogijski učitelj po standardu klasificiran zelo visoko, zato sta imela osebnega šoferja in tudi turistično vodičko. Spoznala je ministra za šport in jogo Nepala ter vse glavne predstavnike v svetu joge, kar ji je bilo v posebno čast. Sicer pa mimogrede omeni, da je Nepal edinstven. »Lahko bi rekla, da ga ali vzljubiš ali pa ne sprejmeš,« na hitro povzame vtise. »Tekmovanje je potekalo tri dni, tekmovala sem v kategoriji pod 35 let. V mojo skupino se je uvrstilo desettekmovalk iz Indije, Nepala in Malezije. To me je sprva presenetilo in malce tudi, priznam, prestrašilo, saj ne glede na vse joga prihaja ravno iz teh držav. Na svoj nastop sem čakala sedem ur in pri tem opazovala druge. Tako sem dobila nekaj novih zamisli za svoje vadbe, predvsem pa sem si v glavi ponavljala zamisli, kaj lahko dodelam, kako naj kaj izvedem,« pripoveduje jogistka.

Več v reviji Zarja št. 21, 22. 5. 2018.

Estrada

Simon Popek, Miša Molk
Začel se je LIFFe

Ljubitelji filmov spet prišli na svoj račun

pf-na-v-1-pelko
Vip Petek na TV Veseljak Golica

Primorski fantje na Veseljaku: »Morda nas bo od zgoraj pozdravil tudi Bogdan«

1731506601-z-jasno-in-glasno-1731506560883
TV Veseljak Golica

Jasna s Saško Smodej in Dejanom Dogaja

Karel III
Današnji slavljenec

Foto: Karel III. bo 76. rojstni dan praznoval delovno.

Tako kralj Karel kot njegova žena Camilla sta jasno pokazala svoje navdušenje nad konjskimi dirkami,
Estrada

Preiskava zasebnih nepremičnin britanskega kralja razkriva sporne posle

rdeča-preproga-aktual
Novost

Aktualov rojstni dan: Rdeča preproga za nastopajoče, voditelje in oboževalce

Zanimivosti

mozart_2
Nenadna smrt

Življenje ovito v tančice skrivnosti: Mozart in miti

panuozzo1
Slastna alternativa

Panuozzo – še ena zvezda iz sveta pice

cistilnica-novak04
Zanimivosti

Oblačilom in preprogam se splača privoščiti pravo nego

Klic dobrote 2023_Bernarda Žarn in Jure Sešek
Klic dobrote 2024

Dobrodelni koncert za pomoč družinam v stiski

leteči tigri
Claire Lee Chennault

Leteči tigri so rešili Kitajsko

_DSC5241
Zanimivosti

Huawei predstavil nove pametne ure in pojasnil pomen zabeleženih podatkov