Lepega Yogija lahko spremljamo tudi v resničnostnem šovu A Model Guru na programu Dr. Fit, kjer se vsakič spoprijema z novim (zdravstvenim) izzivom. Pozornosti pa ne priteguje (le) z videzom, temveč še bolj s pristnostjo in zaupljivostjo, s katero se poveže z ljudmi, ki potrebujejo njegovo pomoč. Danes enainpetdesetletni Yogi Cameron je bil v devetdesetih eden od vodilnih obrazov visoke mode, zabeležen je kot prvi moški supermodel. Nanj je oči vrgla celo Madonna in ga povabila k sodelovanju v videu za eno svojih najbolj priljubljenih pesmi Express yourself. In kako iz tako materialističnega sveta, kot je svet mode, zabredeš v povsem druge dimenzije življenja? Cameron je prepričan, da je bilo vse to del načrta, ki se ga takrat še ni zavedal.
V modi sem naredil vse, kar sem lahko. Pa pojdimo po vrsti. Rodil se je v Teheranu iranskemu očetu in angleški materi. V ljubeči družini je dobil dobre temelje, in te je potreboval že zelo zgodaj. Ko je bil star deset let, je v Iranu namreč izbruhnila revolucija, zato so ga starši poslali k sorodnikom v Anglijo. »To je bil eden prvih prelomnih trenutkov mojega življenja,« pravi. »Čeprav misliš, da imaš vso ljubezen tega sveta, se zgodi nekaj, na kar ne moreš vplivati, in tvoje življenje se dramatično spremeni. Pomaga, če začneš verjeti, da obstaja višja sila, ki bdi nad tabo.« Leta 1986, ko je v Londonu zaključeval športno gimnazijo, želel je namreč študirati športno medicino, ga je na ulici ustavil modni skavt in mu ponudil delo v modni industriji. Ni veliko razmišljal in dva tedna pozneje je že bil na brveh modnih revij najbolj znanih modnih oblikovalcev v Parizu. »To je bilo življenje, ki si ga pri devetnajstih letih lahko le želiš. Potuješ, služiš denar, se zabavaš v nočnih klubih – živiš v svojem malem milnem mehurčku.« Vse dokler se ni zgodil preobrat v njegovem razmišljanju. »V Južni Afriki smo imeli v domu Nelsona Mandele z drugimi znanimi modeli, Kate Moss, Christy Turlington in Naomi Campbell, dobrodelno modno revijo. Opazoval sem Mandelo, ki je takrat, po 27 letih, prišel iz zapora in postal predsednik Južnoafriške republike. Pokazal nam je svojo notranjo lepoto in moč – bil je umirjen, brez sovraštva po vsem, kar je doživel. Dal mi je misliti! Takrat sem se zavedel, da sem v dvanajstih letih svoje kariere naredil vse, kar je v tem svetu mogoče, in da je čas, da grem naprej. Da najdem svoje poslanstvo. Predstavljal sem zunanjo lepoto, o notranji pa nisem vedel prav veliko.« Nekaj v njem se je premaknilo, spet je nastopil čas za spremembo.
Na poti svojega poslanstva. Na novo pot ga je, nezavedno seveda, pripravljal prijatelj, ki ga je pri devetnajstih srečal v telovadnici v Parizu. Imel je 48 let in je ravno takrat izvedel, da je okužen z virusom HIV. »Vedel je, da bo prej ali slej umrl, zato je hotel odkriti, kakšen je namen njegovega življenja. Preučeval je ajurvedo in kitajsko medicino, živel v skladu z naravo, uporabljal naravna zdravila. Ko sem bil na poti, me je večkrat prosil, da mu prinesem kakšno zdravilno rastlino ali zelišča, ki jih je potreboval. O vsem tem sva se veliko pogovarjala in po takih pogovorih sem se vedno dobro počutil. Dobil sem občutek, da bi lahko pomagal drugim.« Prijatelj je bil pravzaprav njegov prvi duhovni učitelj in mentor. Ko je trinajst let kasneje umrl, se je Cameron vrnil v New York, zapustil modni svet, začel delati v eni od restavracij in postal učitelj joge. Pritegnila ga je ajurveda, našel je primerno šolo na jugu Indije in tam ostal sedem ali osem let. Za Indijo se je odločil, ker je bilo v Ameriki težko najti dober študij ajurvede, poleg tega pa ni želel, da bi ga med njim kdo motil. Hotel je imeti mir, da bi se delu lahko povsem posvetil. »Raziskoval sem vse, kar ima opraviti z naravnim zdravljenjem in duhovno rastjo. Začel sem iskati notranjo lepoto, iz katere v resnici žari zunanja lepota. Zdaj združujem obe – če si dobro videti in se dobro počutiš, lahko vse to deliš z drugimi. Ovira med notranjo in zunanjo lepoto smo mi sami, ki se moramo odločiti, da si bomo posvetili nekaj časa.« Čeprav si je želel ostati v Indiji, ga je učitelj, njegov guru Sri Vasudeva, poslal nazaj domov, kjer bo lahko naredil več koristnega za ljudi. Hitro se mu je začelo odpirati. Na spisku njegovih strank se je znašlo veliko ljudi iz šovbiznisa, kmalu se je začel pojavljati na televiziji, kar ni čudno, saj z odprtostjo zlahka očara. Med drugim je bil gost v znanem šovu Ellen DeGeneres, kjer je ta spregovorila o svoji izkušnji. Cameron ji je namreč pomagal pri izboljšanju zdravja. »Še vedno sem enak kot nekoč, le moja pozornost je drugje. Včasih sem želel samo uživati in se imeti dobro, zdaj pa služim svojemu poslanstvu – torej pomagati ljudem, ki me prosijo za to,« pravi. Pri svojem delu kombinira uporabo zeliščnih pripravkov, diet, meditacij, vaj iz joge – vsega pač, s čimer lahko vpliva na boljše zdravje. Zadnja leta je z njim na tej poti tudi žena Jaima. »Pomembno se mi zdi, da ljudje najdejo svoje življenje in poslanstvo. Vedno potrebujemo guruja, učitelja, nekoga, ki uči in nam kaže pot. Vse, kar potrebujemo, je disciplina, ki ji moramo slediti.«
Več v Zarji št. 7, 13. 2. 2018.