Psihologa Matic Munc in Maša Blaznik metodo Rei v praksi že preizkušata in verjameta vanjo. Nekaj spodbudnih rezultatov tudi že imata. Kako bo vse skupaj sprejela druga stroka, bo pokazal čas.
Poskusiti ni greh. Nekako v tem stilu je bila mišljena predstavitev nove metode Rei, ki naj bi milijonom po svetu olajšala težave, ki jih povzroča disleksija. Avtor, ki je, kot pravi, razvozlal skrivnost disleksije, je neimenovan. Številnim prisotnim je bilo pri tem spoznanju žal, toda zakaj bi bila metoda zato, če njenega avtorja ne poznamo, kaj manj uspešna, nas je nagovoril moderator na prizorišču Bojan Maroševič, sicer izvrstni igralec slovenskega narodnega gledališča v Mariboru. Postavilo se je vprašanje, zakaj bi neka ovira, ki nam v življenju dela takšne in drugačne preglavice, ostala do smrti, če se pokaže, da ni nujno, da je tako.
Kaj je že to disleksija? Psihologinja Maša Blaznik je predstavila stiske, s katerimi se spopada otrok z disleksijo, in razložila, zakaj imajo dislektiki težave pri branju in pisanju. »Zanje ne obstaja levo in desno, ampak v eno in v drugo smer. Ni centimetrov, gramov in sekund, ampak več, enako in manj od tega. Način razmišljanja ni sistematičen in načrten, ampak intuitiven, saj se vedno orientira le po slikovnih predstavah.« Slišano je zvenelo znano. Kot mama petošolca, s katerim se vsak dan srečujem z zgoraj opisanim načinom zaznavanja, prostora, časa in besed, sem zelo dobro vedela, o čem govori Maša. Seveda me je zanimalo, kako deluje nova metoda, kakšni so rezultati, kam naj se napotijo po pomoč vsi, ki si jo želijo. Je preverljiva? Kako sploh vemo, da je to, kar ovira naše otroke (tudi nas), disleksija in ne kaj drugega?
Teorija Rei, kaj je to? Teorija Rei se je »zgodila«, enako kot se je pred tem istemu avtorju z umetniškim imenom Eros knjiga Psi. Nekaterim je menda obrnila življenje na glavo, drugi se zmrdujejo … Matic Munc se je z metodo Rei srečal ob branju knjige Psi, ki ga je nekega poletnega dne presenetila po pošti, a je dolgo ni odprl, a ko je začel, jo je prebral na dušek. »Maja me je avtor knjige poklical z zelo intrigantsko idejo – da je na podlagi teorije Rei izdelal metodo za odpravo disleksije. Ker disleksija po obstoječih strokovnih mnenjih velja kot vseživljenjska motnja, je bila takšna ideja seveda povsem nora.« Matic je po novi metodi v svoji svetovalnici začel delati z otroki z disleksijo in danes, po petih mesecih, mirne vesti zapiše, da metoda Rei kaže osupljive rezultate.«
Več v Jani, št. 47,22.11.2011