Lahko, prosim, najprej na splošno poveste, kaj se obeta Sloveniji in Slovencem?
Zdaj se ne obetajo ravno rožnati časi. Letos in vse do prihodnjega aprila se bodo stvari na novo sestavljale in formirale. V tem času bo šlo še kakšno podjetje v stečaj, čeprav bo opazna rahla gospodarska rast v prihodnjem letu dni. Precej se bo v tem oziru na vladi angažiral moški temnejših las in z očali, a bo potreboval krepko pomoč. V prihodnjih štirih mesecih bodo aktualne spremembe v državnih podjetjih: drugačne bodo strukture in tudi drugi ljudje na ključnih delovnih mestih – toda vse osebe, ki bodo prvotno nastavljene, ne bodo »zdržale« do konca mandata. Sedanji premier bo med mandatom dobival polena pod noge, včasih bo boj zelo težek, nekatere kritike bodo upravičene, številne neupravičene, med mandatom bo najmanj dvakrat obstoj vlade na preizkušnji. V nadaljevanju vidim, da bo vlada obstala, ima celo možnosti še za eno mandatno obdobje.
Kako bo z vplivom EU na našo državo? In s predsedniškimi volitvami v Sloveniji?
V prihodnjem letu se bodo pojavljali tudi pritiski EU: naša vlada se jim bo v nekaterih zahtevah smiselno postavila po robu. Bodo pa določene afere zaznamovale naše volitve za predsednika države: prihaja nov obraz, izid bo tesen, boj bo med obstoječim predsednikom in osebo, ki bo na novo kandidirala. V treh letih in pol bodo afere v vladi – v smislu žensk pa tudi zaradi odkupovanja. V prihodnjih dveh letih bodo prihajale na plano še stare stvari, nekaj bo novih. Stavke bodo, a ne široko splošne, sklepali se bodo tudi kompromisi. V prihodnjih treh letih in pol vidim referendum, a uspeha ne. Če pogledam še naravne nesreče, bodo pri nas poleg toče poplave vse leto in nekaj prihodnjih let bo še tako, tudi kakšen potres, a na srečo precej manj, kot vidim drugje v svetu. Več pozornosti bo treba nameniti kakovostni gradnji, saj se bo dogajalo, da bodo pod vodo celotna naselja.
Pa zategovanje pasu?
Res bomo morali zategniti pasove. Videti je, da bodo prihodnje leto precej razburkali javnost novi predlogi, ki bodo vezani na pokojninsko reformo. Zagotovo bo sprejeta: ne sicer v čisto takšni obliki, kot jo je pripravila prejšnja vlada, končna pokojninska reforma bo nekako sredinska, nekaj med tistim, kar je veljalo, in lani propadlim predlogom. Generalno gledano prav hudih stvari za Slovenijo v mandatu te vlade ne bi smelo biti.
Kaj se bo dogajalo na ministrstvu za notranje zadeve in kaj bo s tožilstvom pod njihovim okriljem?
Med to vlad se bodo morale zgoditi še določene spremembe, žal zelo korenitih ne bo, časa bo premalo. Od premiera prihajajo v naslednjem dveletnem obdobju novi načrti, prijeli se bodo, a šele čez nekaj časa. Tožilstvo se pod novim okriljem na dolgi rok ne bo obneslo v povezavi z MNZ, za nas ni dobro, da je vse pod eno streho.
Bomo imeli referendum – med pogovorom to še ni jasno? Ali bo policija vztrajala pri stavki?
Ne, ne bo ga, sklenjeni bodo določeni kompromisi med sindikati in vlado. Policija pa, no, tega, kar se dogaja, ne morem niti imenovati prava stavka v klasični obliki: videti je, da bodo v določenih stvareh vztrajali, dosežen bo neki kompromis, a ne takšen, kakršnega pričakujejo.
Več v Jani št. 20, 15.5.2012