Tiste, ki so se rodili prekmalu. Pa one, ki so se rodili v nepravih okoliščinah, socialno ogroženi, drugačni, s posebnimi potrebami … Vesele, da se jim je zgodilo materinstvo, so se želele zahvaliti. Pa so ustanovile društvo Srčne mamice in doslej zbrale že nekaj polnih tovornjakov igrač za otroke v bolnišnicah, zbirajo tudi finančna sredstva za aparat za nedonošenčke, ki jim ga bodo podarile konec julija, in se spontano povezujejo s številnimi podobno mislečimi srčnimi ljudmi. Mi smo se pogovarjali s srčno mamico Nino Berložnik, defektologinjo, zaposleno na Zavodu za gluhe in naglušne v Ljubljani.
Komaj ste dobro s porodniškega dopusta, stari ste 29 let, v službi morate za dobro opravljeno delo puščati velik del sebe, mož najbrž tudi potrebuje delček vas, vsak dan pa si prizadevate osrečiti še druge otroke in jim lajšati življenje. Take ste menda prav vse srčne mamice. Kje ste se našle?
Srečale smo se med porodniškim dopustom. Ena od mamic je objavila prošnjo na FB, ali bi katera lahko podarila kakšno igračo za nefrološki oddelek, na katerem sta z malčico preživeli veliko časa, ker je imela težave z ledvičkami, pa je videla, kako slabo so založeni z igračami. Takoj smo se odzvale, ker smo čutile, da bi tudi same rade konkretno pomagale. Bile smo, no, smo še, zelo občutljive v tistem obdobju. Dojenčki se ti smilijo, sploh če morajo v bolnišnico. Hitro se vživiš v vloge mamic, ki jim je hudo, in poskušaš kaj storiti, da bi jim bilo lažje. To je bil naš motiv.
In je kar steklo?
Ja, v enem mesecu smo že nabrale poln avto igrač in jih odpeljale v različne bolnišnice na otroške oddelke.
Pred meseci sem zasledila, da ste organizirale tudi večjo dobrodelno akcijo za nakup aparature za neinvazivno merjenje kisika v krvi nedonošenčkov, s čimer jim bo prihranjeno pikanje vsako uro.
Ja, zbiralna akcija poteka že nekaj mesecev, aparatura stane 4200 evrov, naše akcije pa so se izkazale za uspešnejše, če se zbira material. Z denarjem gre počasneje.
Slovenski prostor je skorajda bombardiran s humanitarnostjo. Veliko prireditev je dobrodelnih, tudi mediji veliko pozornosti namenjamo osebam, ki se predano ukvarjate z delom za druge. Je prostor za vse?
Ljudje ne zaupajo več večjim humanitarnim dobrodelnim organizacijam, ki so na slabem glasu, zato raje pomagajo nam, manjšim. Srčne mamice smo presenečene nad dobroto posameznikov in tudi cilje, ki smo si jih zastavile, smo presegle. Že na začetku smo vedele, da naš namen ni zbiranje visokih finančnih sredstev, ampak osrečevanje otrok z igračami.
Slišala sem, da vas je nekdo še posebej lepo presenetil s pleničkami za novorojenčke.
Ja, 17. maja je Tosama uradno praznovala 90-letnico obstoja. Poklonili so nam toliko pleničk za nedonošenčke, kolikor je letnica njihovega nastanka. 1923. To je spet preseglo vsa naša pričakovanja, saj smo razmišljale o 200 ali 300 pleničkah za ljubljanski oddelek za nedonošenčke. In takih presenečenj ni malo. Slovenija je polna srčnih mamic pa tudi očkov, tet in stricev, ki jim je mar.
Povezale ste se tudi z drugimi društvi. Še posebej izvirno se mi zdi društvo Sladki nasmehi, v katerem prostovoljke pečejo rojstnodnevne torte za socialno ogrožene otroke. Kje vse jih najdete, otroke mislim?
Mreža z varnimi hišami, nekaterimi oddajami v medijih, ki poročajo o otrocih, ki potrebujejo pomoč, dobrodelnimi organizacijami je bila hitro spletena. Otrok, ki jih razveselimo z igračami in tortami, je čedalje več.
Torej tudi vi pečete?
Ja, kadar je kakšen otrok z mojega konca, vejo, da se lahko obrnejo name. Kadar obiščeš družino, ki svojemu otroku za rojstni dna ne more ponuditi nič, ki živi v popolni bedi, ki je ne more prikazati nobena TV, si postaviš marsikatero vprašanje. Nazadnje sva z mojo še ne dveletno hčerko obiskali družino, ki živi v propadajoči hiši, kjer skozi vsa okna piha, kjer je vsak stol sumljiv, da se bo zdaj zdaj polomil, kjer se vidi nebo, če pogledaš navzgor, saj jim pušča streha. Najprej se počutiš nelagodno, ampak je hitro bolje, ker vsaj poskušaš nekaj storiti tudi zanje. Čeprav le z nekaj igračami in torto. Ljudje so veseli, da niso od vseh pozabljeni.
Najbrž je v Sloveniji veliko mamic in očkov, ki bi želeli kaj storiti za druge otroke. Kam naj se obrnejo?
Kar na naše društvo Srčne mamice ali na društvo Sladki nasmehi. Vseh smo veseli. Otrok je vse več, igrač so vedno veseli, prav tako oblačil, materiala za ustvarjanje, slastnih tortic pa seveda sploh.