Tisto, kar je za Slovence posebej zanimivo, je, da se hkrati ukvarja z uradno in komplementarno medicino; tega se namreč pri nas branimo kot hudič križa. Ana je pred 22 leti diplomirala na medicinski fakulteti, hkrati pa je opravila izpit iz homeopatije ter komplementarne tumorske terapije. Odtlej uspešno povezuje obe vrsti medicine kar v bolnišnici, kjer je zaposlena. »Zadnja leta se ukvarjam tudi z aromaterapijo, ki krepi imunski sistem in uspešno nadomešča kemična zdravila pri številnih boleznih ter nima neželenih stranskih učinkov,« pravi.
Ste s kakšnim posebnim razlogom izbrali študij na Dunaju?
Moja mama je živela na Dunaju, zato sem se po študiju v Gradcu odločila, da ga nadaljujem na največji medicinski fakulteti v Evropi. Tu sem tudi specializirala iz anestezije in intenzivne medicine.
Menda ste prva leta študija prisegali samo na uradno medicino, v tretjem letniku pa ste spremenili pogled na to. Zakaj?
Ko se je v osemdesetih letih pojavil ezoteričen bum – sama se ezoterike izogibam – je bilo težko ločiti seme od plevela. Potem pa sta akupunktura in homeopatija dobili znanstveno podlago in začelo me je zanimati.
Zakaj vas je navdušila prav homeopatija?
Profesor Mathias Dorcsi, ustanovitelj dunajske homeopatske šole, ni bil samo izreden homeopat, bil je tudi zelo cenjen pedagog. Leta 1985 je medicinska fakulteta na Dunaju v svoj učni načrt vključila tudi njegova predavanja iz homeopatije. Le redki, ki so doživeli njegov pristop do človeka in bolnika, niso bili navdušeni nad njegovimi predavanji.
Leta 1992 ste v Sloveniji ustanovili Slovensko homeopatsko društvo, ki deluje še danes. Zakaj se vam je zdelo pomembno, da Slovenija dobi tako društvo?
Po razpadu vzhodnega bloka sem se na homeopatskih kongresih in seminarjih srečevala z zdravniki iz vse Evrope, samo Slovencev ni bilo. Zdelo se mi je čudno, saj sem v starih slovenskih časopisih našla članke, kjer so homeopatijo že poznali, celo Prešeren jo je omenjal. Poklicala sem na zdravniško zbornico, organizirala uvodni seminar in odziv je bil zelo dober, udeležilo se ga je več kot sto zdravnikov. Še isti večer smo ustanovili Slovensko homeopatsko društvo, ki deluje še danes, čeprav na žalost homeopatija v Sloveniji še vedno ni priznana. Celo več, zdravnikom, ki se ukvarjajo s homeopatijo, odvzemajo licenco, tako da se zdravljenje s homeopatijo prepušča zdravilcem.
Kaj pa aromaterapija? Kdaj ste začeli zdraviti še z njo?
Uporabo eteričnih olj v terapevtske namene sem spoznala na oddelkih intenzivne nege. Eterična olja visoke kakovosti se v avstrijskih bolnišnicah, v porodnišnicah, na pediatriji, v domovih za ostarele in hospicih uporabljajo vedno pogosteje. Zdravnik predpiše terapijo, medicinske sestre pa jo izvajajo. Zadnjih nekaj let precej tudi znanstveno raziskujejo rastline, zato fitoterapija in aromaterapija doživljata močno renesanso. Vedno več zdravil, ki jih komplementarne veje medicine že dolgo uporabljajo, lahko najdete tudi v prodajnih katalogih farmacevtske industrije. Res pa je, da so taka zdravila običajno kemično izdelana in zato manj učinkovita od naravnih.