Če že ne moremo imeti dobro plačane službe, poštenih sodelavcev in pravičnih šefov, naj nam vsaj dom daje varno zavetje. A tudi tam pogosto divjajo viharji, ki rušijo notranji mir in prinašajo v naše življenje težka čustva. Ena od metod, ki nam pomaga pri reševanju družinskih sporov, je postavitev družine. O njej je spregovoril Boštjan Trtnik iz Šole čustvene inteligence.
Postavitev družine se ukvarja s tem, kako razplesti družinsko karmo, zaceliti čustvene rane iz otroštva ter izboljšati odnos z najbližjimi sorodniki. Pomaga nam najti pot iz depresije in narediti naslednji korak v življenju ter bolje razumeti sebe in člane družine. Prebuja tisto ljubezen, ki resnično zdravi naše odnose in nam daje novo življenjsko energijo. »Gre za učinkovito metodo, ki jo je razvil nemški družinski terapevt Bert Hellinger. Danes je mednarodno priznana in razširjena v več kot 35 državah sveta ter temelji na Hellingerjevih spoznanjih o družinski duši in njenih načelih,« je povedal Boštjan. Hellinger je kot katoliški duhovnik služboval v Južni Afriki. Tam se je začel zanimati za fenomenologijo. Ko se je odrekel duhovniškemu poklicu, se je vrnil v Evropo, se poročil in študiral psihoanalizo. Napisal je veliko knjig in imel delavnice po vsem svetu. Z drugo ženo Mario Sophie Hellinger vodita Šolo Hellinger.
Družinski red in nered. Korenine vsakega posameznika so v njegovi rodbini, zato imajo konflikti v njej daljnosežne posledice za življenje in odnose posameznika. Bistveno pri postavitvi družine je, da poveže tisto, kar si je prej nasprotovalo. Šele ko družinskih članov ne delimo več na dobre in slabe in ko odpremo srce za vse, ki so bili izključeni iz družine, znova vzpostavimo družinski red. V družini nastopita mir in harmonija in ljubezen lahko ponovno steče. Prav tako smo boljšega zdravja.
Pri postavitvi družine vodja delavnice zbere posameznike za mamo, očeta, zakonskega partnerja, otroke, sestre, brate in druge člane družine ter jih postavi v prostor. Osupljivo je, da te izbrane osebe natanko občutijo, kaj se v družini dogaja, čeprav pravi družinski člani niso navzoči (ne sodelujejo v postavitvi). Na površje pridejo bolezenske dinamike medčloveških odnosov in tudi skrite moči ljubezni, ki vodijo iz težav. Ljudje pogosto sprašujejo, kako je mogoče, da se to dogaja, a trdnega, znanstveno dokazljivega odgovora na to ni: »Metoda je pač alternativna. Če bi že moral razložiti, kako učinkuje, bi dejal, da preprosto obstaja neko energetsko polje vseh ljudi, dogodkov, občutij – v ezoteriki temu rečejo zapisi akaša – in osebe, ki sodelujejo pri postavitvi, prevzamejo del občutkov vpletenih oseb. Ko človek umre, energija ostane v polju. Igralci v postavitvi so kot radio, vodja pa vrti gumb in lovi frekvence v polju, ki ves čas obstaja, tako kot obstaja zakon karme.«