Ljudje

Najstnik je našel pomoč v alternativi

Petra Maurer
7. 1. 2014, 21.17
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.57
Deli članek:

Šele ko je sprejel pomoč hipnoterapevtke, je začel sebe in okolico sprejemati drugače. Čeprav je bil sprva do tega skeptičen, je na koncu doživel preporod.

Bine je bil podoben večini petnajstletnikov. Počutil se je, kot da ga nihče ne razume, zato se je zapiral v sobo, odgovarjal staršema, šlo je tako daleč, da se je začel neprimerno vesti do učiteljev in nabirati nezadostne ocene. Niti socialni delavci, pedagogi, učitelji ga niso mogli spraviti k pameti. Šele ko je sprejel pomoč hipnoterapevtke, je začel sebe in okolico sprejemati drugače. Čeprav je bil sprva do tega skeptičen, je na koncu doživel preporod. Zgodba je lahko navdih za mnoge starše in njihove odraščajoče otroke v adolescenci.

Bine je bil do sedmega razreda odličnjak, v  osmem pa mu je uspeh padel na prav dobrega. Bil je živahen, vesel otrok, poln energije, odlično se je razumel  z mamo, očetom in sestro Adelo.  »Lani pa je ob koncu leta v enem mesecu nabral kar sedem negativnih ocen, decembra je tudi manjkal pri pouku. Namesto da bi sedel ob šolski klopi, se je skrival v garderobi, nato pa so se pojavile še disciplinske težave, saj je začel ugovarjati učiteljem,« razloži njegova mama Tanja. Močno jo je zaskrbelo za sina, saj je očitno kazal, da sovraži šolo in da ne namerava končati razreda. »Zapiral se je v svojo sobo, ni se več smejal, ni imel apetita, ni hotel govoriti z nama in se je od naju popolnoma odtujil. Po šoli je prihajal vedno kasneje domov in dogovori z njim niso bili več možni. Bil je verbalno in fizično agresiven, saj je uničeval stvari v svoji sobi.«

Strokovnjaki so odpovedali. Staršem je bilo vse bolj jasno, da ne gre le za puberteto. Njegovo vedenje je vplivalo na vso družino, saj se je njihov vsakdan bolj ali manj vrtel le še okoli Bineta. Zdelo se je, da je vse v zvezi  z njim narobe. Sestrica je stalno čakala, da pride na vrsto in pridobi pozornost mame in očeta, a se to ni zgodilo, saj je bilo z Binetom preveč težav. »Žrli smo se, prepirali, obupovali. Nemoč v takih razmerah je prvi občutil Bine,  vendar tudi midva z možem, ker mu  nisva  znala pomagati.  Šola ni posredovala pomoči. Ob Binetovem vedenju so se učitelji običajno odzivali kot zelo ogroženi, z veliko kritike in brez občutka, kot da čakajo na razlog za ponoven spor. In spori so bili že skoraj vsak dan. Kot laik sem se pozanimala, da sta prav kritika in ogroženost najbolj neprimerni za obvladovanje najstnika, ki se znajde v slepi ulici.« Starša sta začela iskati spletne informacije o oblikah pomoči mladostniku, vzpostavila sta stik s socialnim delavcem, s centrom za mladostnike Rakitna, z ravnateljico in socialno delavko šole, pediatrinjo, preko nje s pedopsihiatrinjo, k tej so se z Binetom odpravili trikrat.  »Razen zdravil ni dobil ničesar. Vsi vključeni so nama sicer širili obzorje, vendar nama je bilo vedno bolj jasno, da pomoči, ki jo potrebujemo, v tej državi v takšni situaciji ni moč dobiti. Nasprotno, šolski pedagogi so popolnoma odpovedali in kljub najinemu intenzivnemu angažmaju niso sodelovali pri reševanju najinega sina, temveč so dnevno 'bezali' vanj, mu dokazovali argumente moči in zahtevali od njega, naj popravi sedem ocen sočasno s termini novih testov,« z razočaranim glasom razlaga Tanja. Kmalu je doumela, da je družina v kriznih trenutkih ostala sama. »Dobro je, da smo tako zelo povezani in da z možem delujeva kot eno.«

Vase zaprti  15-letnik se ni zavedal resnosti svojih težav, še vedno ni znal izražati svojih misli in občutkov, ni se želel pogovarjati z odraslimi. »Vse leto sem se zafrkaval s prijatelji, nisem se učil in mislil sem, da bom prišel čez z levo roko.  Grdo sem se obnašal do učiteljev in jim odgovarjal …« iskreno prizna Bine.

Starša sta presodila, da psiholog, socialni delavec ali psihiater nista prava oblika pomoči za najstnika, zlasti ker sta vedela, da Bine ne bo želel sodelovati. »Niti nismo imeli časa, da bi dočakali  prvi in vsak naslednji termin srečanja s katerimkoli od njih.« Bine je potreboval pomoč takoj! Tudi če bi se začel učiti naslednji dan, je bilo le malo možnosti, da izdela razred. »In seveda sva bila v dilemi, ali naj rešujeva najprej njega in se šele nato ukvarjava s šolo ali nasprotno.«



Več preberite v tiskani Jani (št. 1, izid: 7.1.2014).

Estrada

Simon Popek, Miša Molk
Začel se je LIFFe

Ljubitelji filmov spet prišli na svoj račun

pf-na-v-1-pelko
Vip Petek na TV Veseljak Golica

Primorski fantje na Veseljaku: »Morda nas bo od zgoraj pozdravil tudi Bogdan«

1731506601-z-jasno-in-glasno-1731506560883
TV Veseljak Golica

Jasna s Saško Smodej in Dejanom Dogaja

Karel III
Današnji slavljenec

Foto: Karel III. bo 76. rojstni dan praznoval delovno.

Tako kralj Karel kot njegova žena Camilla sta jasno pokazala svoje navdušenje nad konjskimi dirkami,
Estrada

Preiskava zasebnih nepremičnin britanskega kralja razkriva sporne posle

rdeča-preproga-aktual
Novost

Aktualov rojstni dan: Rdeča preproga za nastopajoče, voditelje in oboževalce

Zanimivosti

mozart_2
Nenadna smrt

Življenje ovito v tančice skrivnosti: Mozart in miti

panuozzo1
Slastna alternativa

Panuozzo – še ena zvezda iz sveta pice

cistilnica-novak04
Zanimivosti

Oblačilom in preprogam se splača privoščiti pravo nego

Klic dobrote 2023_Bernarda Žarn in Jure Sešek
Klic dobrote 2024

Dobrodelni koncert za pomoč družinam v stiski

leteči tigri
Claire Lee Chennault

Leteči tigri so rešili Kitajsko

_DSC5241
Zanimivosti

Huawei predstavil nove pametne ure in pojasnil pomen zabeleženih podatkov