Slovenka leta in še posebej današnji večer sta posvečena ženskam; te bodo tako tudi najina tema. Ste ženska na enem najvišjih položajev v državi. Bi rekli, da to, da ste ženska, kakor koli določa vaše odločitve, ravnanje in s tem slovensko politiko?
Velikokrat sem že povedala, da imamo ženske drugačen pogled na svet in življenje, in v tem delu to gotovo vpliva na moje odločitve. Želim pa si, da me ljudje ne bi ocenjevali kot žensko, ampak glede na to, kaj dobrega bom naredila. Prepričana sem tudi, da pri tujih kolegih ne uživam nobenega privilegija le zato, ker sem ženska.
Bi pričakovali privilegije? Raziskave prej kažejo na ovire, steklene stropove, neenako politično težo, kadar gre za ženske na visokem položaju.
Privilegijev ne bi niti želela. Prav gotovo pa znamo ženske kakšno stvar narediti drugače kot moški in zato tudi bolje.
Se pri svojih odločitvah kdaj vprašate, ali razmišljate kot ženska, ali bi moški ravnal drugače?
S tem se ne ukvarjam. Prepričana sem, da imamo ženske racionalnejši pogled na realnost in na iskanje rešitev, tako da je žensko razmišljanje lahko samo dobrodošlo.
Racionalnost je sicer lastnost, ki je ženskam v vsej zgodovini nikoli niso »očitali«, vse drugo prej. Se je vaše prepričanje o večji ženski racionalnosti morda izoblikovalo v vsakdanjem delu z moškimi kolegi?
To je pač v ženski naravi. Ne le da smo racionalnejše, drugače pristopamo k stvarem.
Tudi vi vidite ženski princip kot še pomembnejši v času krize?
V katerem koli času bi si želela, da bi se s politiko, pa tudi gospodarstvom, ukvarjalo več žensk. Imamo odlične strokovnjakinje na vseh področjih. Žal pa sem tudi prepričana, da smo ženske same tiste, ki si ne upamo ali pa morda nočemo stopiti naprej. Res je, da je svet vodilnih še vedno ukrojen bolj za moške in da smo za svoje delo manj plačane, a predvsem smo me tiste, ki si bomo morale upati stopiti naprej, zavzeti položaje in pokazati, da znamo delati vsaj enako dobro, če ne bolje, kot moški.