Ljudje

Deset minut do uspeha

Katja Božič
23. 1. 2014, 22.14
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.57
Deli članek:

Filip Šijanec študira filmsko glasbo na znani londonski šoli za film in televizijo. Njegovo zavzeto delo in nadarjenost že rojevata sadove.

Tako oče kot mati Filipa Šijanca sta visoko glasbeno izobražena – mama muzikologinja je bila med drugim urednica glasbenega programa na Beograjskem radiu Stereorama, oče pa je skladatelj. Veselje do glasbenega ustvarjanja in igranja je mladi umetnik združil z drugo veliko ljubeznijo, s filmom, in si izpolnil sanje: študira filmsko glasbo na znani londonski šoli za film in televizijo. Njegovo zavzeto delo in nadarjenost že rojevata sadove – konec leta je prejel WDR Filmscore award, glavno nagrado tekmovanja European Talent Award, ki jo podeljuje kongres za glasbo in zvok v filmu iz Kölna. S tem je dobil priložnost posneti deset minut glasbe s slovitim orkestrom WDR (Westdeutscher Rundfunk) – priložnost kariere, na katero mnogi čakajo leta.

Otroška leta je preživel v Beogradu, maminem rojstnem mestu, in tam na pobudo staršev napravil prve glasbene korake – začel je z violino, prešel na klavir, nato pa se popolnoma predal čarom rockovske kitare. Da je to tisto pravo, je bil še posebej prepričan po učnih urah pri znanem srbskem rockovskem kitaristu Radomirju Mihajloviću Točku iz legendarne skupine Smak (jugoslovanski Led Zeppelin), ki ga je prevzel s svojo posebno tehniko igranja.

Ko je končal osnovno šolo, sta se njegova starša odločila preseliti v Slovenijo. Menila sta, da naša država lahko omogoči Filipu boljše razmere za šolanje in večjo perspektivo na glasbenem področju. Vsak prehod, selitev v drugo državo, je težek, a mladenič je v glasbenih krogih hitro našel somišljenike. »Tisti z dolgimi lasmi smo se prepoznali,« se smeji. Igrali so na zabavah, nekaj malega so tudi posneli. Ker je bil tako ali tako vse življenje obkrožen z glasbo, se je strinjal s starši, da se vpiše na srednjo šolo, ki ni povezana z njo. »Moj oče je elektroakustični skladatelj, računalniško komponiranje elektroakustične moderne glasbe pa je privlačilo tudi mene. Menili smo, da lahko osnove za to dobim na srednji tehnični šoli v Mariboru.« Žal se v sistemu ni našel, izpisal se je in se naslednje leto pripravljal na vpis v srednjo glasbeno šolo, kjer je odkril oddelek za jazzovsko glasbo. »Malo je spominjala na moj rock. Vedno sem želel biti samo kitarist in komponist.« Trenutki ustvarjanja z drugimi glasbeniki so bili zanj neprecenljivi. »Igranje je neke vrste pogovor z glasbeniki brez besed. Deljenje skupnih občutkov ob nastajanju nečesa novega, improvizacija, to me zelo izpolnjuje.«

Jazzovski kitarist. V Gradcu je diplomiral in magistriral kot jazzovski kitarist. »Deset let sem res veliko nastopal – imel sem solo koncerte, igral sem z big bandi, veliko potoval.« Našel si je službo – za polovični delovni čas je poučeval v nižji glasbeni šoli. »Želel sem imeti še vseeno dovolj časa za igranje, če bi imel poln delovni čas, ne bi mogel ustvarjati.« Čeprav so mu vsi govorili, da je lahko srečen, ker ima službo, ni bil srečen. S plačo je komaj pokrival življenjske stroške, zato je po letu in pol začel razmišljati, kako narediti korak naprej v karieri. Z dekletom Gajo, magistro filmske režije, sta skupaj odkrivala filme, jih proučevala, se o njih pogovarjala. Sčasoma ga je začela vse bolj zanimati filmska glasba. Na internetu je našel podatek o angleški filmski šoli (National Film and Television School) z oddelkom za filmsko glasbo, in to ga je tako pritegnilo, da ni imel več miru. Škoda je bilo vložiti toliko truda, časa in denarja v kariero, da bi životaril, si je mislil. »Poklic učitelja je eden najlepših, možnost imaš odpirati mladim vrata v nove svetove, ampak žal je bil premalo plačan za preživetje.« Pri ustvarjanju glasbe za študentski film Pobeg, režiserja Milana Urbajsa, je dobil dodatno potrditev, da se mora usmeriti v filmsko glasbo.

Tvegal je. A londonska šola je zelo draga, zato je bila ideja na  začetku skorajda neuresničljiva. Družina ga je podprla, kljub temu pa ji ni želel delati dodatnih stroškov, zato se je odločil del svoje dediščine, ki mu je zagotavljala streho nad glavo, vložiti v šolanje. »To je bila zelo tvegana poteza, če mi načrt ne uspe, nimam več finančne varnosti. A se mi je zdelo vredno tvegati, le tako bom lahko dosegel profesionalno zadoščenje. Če hočeš biti dober, moraš biti zadovoljen s tem, kar delaš!« razlaga.

 


Več preberite v tiskani Jani (št. 3, izid: 21.1.2014).

Estrada

Simon Popek, Miša Molk
Začel se je LIFFe

Ljubitelji filmov spet prišli na svoj račun

pf-na-v-1-pelko
Vip Petek na TV Veseljak Golica

Primorski fantje na Veseljaku: »Morda nas bo od zgoraj pozdravil tudi Bogdan«

1731506601-z-jasno-in-glasno-1731506560883
TV Veseljak Golica

Jasna s Saško Smodej in Dejanom Dogaja

Karel III
Današnji slavljenec

Foto: Karel III. bo 76. rojstni dan praznoval delovno.

Tako kralj Karel kot njegova žena Camilla sta jasno pokazala svoje navdušenje nad konjskimi dirkami,
Estrada

Preiskava zasebnih nepremičnin britanskega kralja razkriva sporne posle

rdeča-preproga-aktual
Novost

Aktualov rojstni dan: Rdeča preproga za nastopajoče, voditelje in oboževalce

Zanimivosti

mozart_2
Nenadna smrt

Življenje ovito v tančice skrivnosti: Mozart in miti

panuozzo1
Slastna alternativa

Panuozzo – še ena zvezda iz sveta pice

cistilnica-novak04
Zanimivosti

Oblačilom in preprogam se splača privoščiti pravo nego

Klic dobrote 2023_Bernarda Žarn in Jure Sešek
Klic dobrote 2024

Dobrodelni koncert za pomoč družinam v stiski

leteči tigri
Claire Lee Chennault

Leteči tigri so rešili Kitajsko

_DSC5241
Zanimivosti

Huawei predstavil nove pametne ure in pojasnil pomen zabeleženih podatkov