Ljudje

Svet je njegov

Žana Kapetanović
30. 4. 2014, 07.00
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.57
Deli članek:

Mateja Coljo smo prišli obiskat kot vinarja. »Mladenič je zmožen tudi po 15 ur preživeti v kleti,« so nam povedali. Goji to svojo strast in zori odlično vino.

Vasica Coljava pri Komnu leži, lahko bi rekli, bogu za hrbtom, vendar pa se petindvajsetletnemu Mateju Colji iz pisarne in studia s pogledom na domači borjač pred očmi tako rekoč odpira svet. Matej je že od nekdaj poln idej, v zadnjem času pa je deležen številnih pohval, in to tako za oblikovalske projekte kot za vino, ki se mu strastno posveča zadnjih osem let.

Mateja Coljo smo pravzaprav prišli obiskat kot vinarja. »Mladenič je zmožen tudi po 15 ur preživeti v kleti,« so nam povedali. Goji to svojo strast in zori odlično vino. Poznavalci pravijo, da je pred njim lepa prihodnost. Torej še eden naših fantov, ki bodo na temeljih tradicije gradili in razvijali slovensko vinarstvo. Zato si zasluži vso pohvalo.

Pričakal nas je nasmejan in ljubezniv mladenič, prej je bil videti kot maneken, ne pa kot garač v vinogradu in kleti. Skromen in redkobeseden, tako da smo morali iz njega dobesedno izsiliti podatke o njegovih uspešnih projektih. Matej je namreč zelo uspešen tudi v industrijskem oblikovanju, kjer mu nikoli ne zmanjka idej. Najpogosteje se mu dan za računalnikom zavleče v noč. Sila strasti pri ustvarjanju projektov mu ne da miru in včasih je – tako kot v kleti –petnajst ur za tipkovnico sredi računalnikov in zaslonov. Komplet »mašinerije« na njegovi pisalni mizi je namreč osupljiv.

Oblikovanje ga zanima že od nekdaj. Vedno je risal in uresničeval različne ideje. Na poti do študija industrijskega oblikovanja se je izučil tudi v strojništvu. Oče Marjan je namreč strojnik in  skupaj sta delala različne stvari. Matej je ves čas pridno vpijal znanje, nato pa se je vpisal na tehnološko gimnazijo in ga tam še dogradil. »Šele na fakulteti sem začel resnično uživati, potem ko sem združil strojništvo in oblikovanje. Kadar sem risal, sem si že lahko v živo predstavljal, kako bo, ko bo stvar narejena.« Pred tremi leti je končal študij in se takoj pognal v samostojno podjetništvo, tako da mu vse do danes ni uspelo diplomirati. Izdelek, ki je njegovo diplomsko delo, je že narejen, vendar še ni bilo časa, da bi stvar izpeljal do konca, se je smejal naš gostitelj.

Pametno kolo gre v svet. Matej namerava zagovarjati diplomo jeseni. Oblikoval je sedežno garnituro za tapetništvo Debevec. Navdih je prišel iz narave in njenih oblik, prevzela sta ga barje in njegovo rastlinje, in tako je med poigravanjem z različnimi nivoji oblikoval naslonjalo, ki se ga lahko sestavi po želji. Zakaj sedežna garnitura, sem bila skorajda osupla, saj sem na zaslonu računalnika videla, da se ukvarja z jahto, sredi pisarne pa stoji maketa beemveja. Njegov najuspešnejši projekt – smart wheel, pomožni električni motor za vse vrste koles – bodo začeli te dni prodajati v Ameriki. »To je bil diplomski projekt po želji naročnika. Zakaj pa ne sedežna garnitura? Tudi to me zanima in je izziv. Pri industrijskem oblikovanju se nočem omejevati. Avtomobili so bili od nekdaj moja ljubezen, a sem se od te želje oddaljil, saj se je v ta svet zelo težko prebiti. Pravzaprav bi moral, če bi se odločil za avtomobile, pozabiti na vse drugo in se omejiti izključno na tovrstno oblikovanje. Tako ozek svet pa me preveč utesnjuje.«

Lahko pa se pohvali, da je s konstrukcijo motorja za pametno kolo dosegel fantastičen uspeh. Poiskal ga je Niko Klanšek, mlad slovenski podjetnik, ki živi v New Yorku, kjer ima svoje podjetje FlyKly za proizvodnjo električnih motorjev. Slišal je, da lahko Matej združi idejno zasnovo in izvedbo. Seveda je sprejel ponudbo. Ko je nato Niko Klanšek na platformi za množično financiranje (crowdfunding) Kickstarter predstavil smart wheel (pametno kolo), je projekt zbudil vsesplošno navdušenje javnosti, tako da so že prvi dan zbrali več kot polovico zagonskih sredstev, ki jih je ekipa potrebovala za začetek proizvodnje.

In kaj je od tega imel on, sem ga vprašala. Nasmehnil se je in priznal, da se ni najbolje dogovoril. Dobil je zgolj plačilo za delo, ne pa tudi odstotkov od prodaje. »Kljub temu sem zadovoljen, saj je v tem projektu zapisano moje ime,« je rekel ta skromni mladenič. Prispeval je svoje oblikovalsko znanje, pa tudi precej tehnične spretnosti, saj je celotna konstrukcija motorja njegovo avtorsko delo. Njegova je idejna zasnova oblike izdelkov Smart wheel in Smart light, izvedba in predstavitev izdelkov v  obliki 3D, oblikovanje vseh notranjih delov, priprava natisnjenih prototipov v 3D in priprava plastičnih delov za proizvodnjo. »Smart wheel je tako rekoč pomožni električni motor za vse vrste koles, ki pa ima v svoji notranjosti tudi akumulator. Sicer že obstajajo podobni izdelki, vendar pa smo mi želeli narediti takega, ki ga lahko vsakdo kadar koli namesti na kolo. Nismo hoteli dodatnih žic ali akumulatorja. Smart wheel upravljamo z mobilnim telefonom, kjer nastavimo hitrost. Kadar zavrtimo pedala, motor sam pospeši nanjo,« je razložil Matej.


Več preberite v tiskani Jani (št. 17, izid: 29. 4. 2014).

Estrada

Simon Popek, Miša Molk
Začel se je LIFFe

Ljubitelji filmov spet prišli na svoj račun

pf-na-v-1-pelko
Vip Petek na TV Veseljak Golica

Primorski fantje na Veseljaku: »Morda nas bo od zgoraj pozdravil tudi Bogdan«

1731506601-z-jasno-in-glasno-1731506560883
TV Veseljak Golica

Jasna s Saško Smodej in Dejanom Dogaja

Karel III
Današnji slavljenec

Foto: Karel III. bo 76. rojstni dan praznoval delovno.

Tako kralj Karel kot njegova žena Camilla sta jasno pokazala svoje navdušenje nad konjskimi dirkami,
Estrada

Preiskava zasebnih nepremičnin britanskega kralja razkriva sporne posle

rdeča-preproga-aktual
Novost

Aktualov rojstni dan: Rdeča preproga za nastopajoče, voditelje in oboževalce