Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Jesenska Zelemenjava v Šentrupertu


J. S., foto: Liljana Jantol Weber in Franci Pepelnak - Pep
12. 10. 2015, 10.55
Posodobljeno
04. 11. 2015 · 13:28
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

jesenska_zelemenjava_001.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
Foto: Franci Pepelnak - Pep
jesenska_zelemenjava_013.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
Foto: Liljana Jantol Weber
jesenska_zelemenjava_012.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
Foto: Franci Pepelnak - Pep
jesenska_zelemenjava_006.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
Foto: Franci Pepelnak - Pep

Šentrupertski Zavod Rožlin je svoje dejavno leto zaključil z Jesensko Zelemenjavo v Deželi kozolcev. Z Zelemenjavo so začeli spomladi, nadaljevali z otroškimi počitniškimi delavnicami, Jernejevim - Zeliščarskim dnem v Deželi kozolcev in se minulo soboto zopet vrnili k menjavanju. Druženje pod kozolci je kljub slabemu vremenu privabilo lepo število obiskovalcev, manjkali pa niso niti pohodniki že tradicionalne Steklasove pohodne poti, ki je isti dan privabila pohodnike v Šentrupert, so sporočili iz Zavoda Rožlin.

Člani zavoda so pripravili licitacijo marmelad Flancark, za katere so na 3. mednarodnem Festivalu Marmelada 2015 prejeli srebrno in bronasto priznanje; na menjalnem pultu so se znašli tudi čaji s Flančnika ter semena in ognjičevo mazilo. Vsi izdelki, ki so jih obiskovalci menjali za kaj drugega, so plod projekta Flančnik v Deželi kozolcev, preko katerega člani zavoda skrbijo za vrt v muzeju. Iz rok v roke so šle tudi domače marmelade, kompoti, vložena zelenjava, sirupi, semena, buče, sadike, predvsem pa izkušnje, recepti in nasveti.

Za prav posebno vzdušje je poskrbela pokušina 20 različnih domačih marmelad, ki so si jih obiskovalci mazali na slastne palačinke. Tiste bolj zanimive so bile iz drnulj, trnulj, šipka, grozdja izabele, bezgovih jagod, gozdnih jagod, cvetov vrtnic, robidnic in še česa. Ogreli pa so se z zeliščnim čajem nabranim na vrtu, poimenovali so ga kar Flancar.

Tržnica menjavanja je vsekakor dobrodošla popestritev dogajanja v Šentrupertu, ki združuje prijetno s koristnim, saj hkrati spodbuja samooskrbo, skrbi za ohranjanje avtohtonih sort rastlin in s tem tudi za ohranjanje kulturne dediščine. Članom Zavoda Rožlin je v zadovoljstvo, da so nad tovrstnim druženjem navdušeni predvsem otroci, ki so oblačno soboto pregnali z živahno blagovno menjavo, pravijo. Z dogodkom pa so vrt v Deželi kozolcev, ki so ga v letošnjem letu poimenovali Flančnik, saj so v preteklosti tako vrtu poleg hiše rekle tamkajšnje gospodinje, dali v zimsko spanje. Neutrudni, kot so, pa že snujejo načrte za dogodke v prihodnjem letu, so še sporočili.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.