Na sestanek zaradi smradu so se odzvale le tri občine


Dolenjsko okoljsko društvo - Regionalna okoljevarstvena organizacija (ROVO) in Civilna iniciativa za čisto okolje in zdravo življenje (ČOZŽ) Dolenje Mokro Polje sta včeraj popoldne sklicala sestanek na deponiji Leskovec. Glavni razlog je seveda smrad, ki vse bolj moti življenje šentjernejskih občanov v bližnjih vaseh ob Cerodu (centru za ravnanje z odpadki), nemalokrat celo v Šentjerneju, pravijo. Kljub nekajletnemu opozarjanju se ne zgodi nič, težave ostajajo.


Organizatorja sta na srečanje povabila župane oz. predstavnike 15 občin lastnic CeRODA, Agencijo RS za okolje, Inšpektorat za okolje in prostor, pristojno ministrstvo, Zavod za okolje in prostor Novo mesto ter predstavnike Krajevne skupnosti Brusnice in seveda vodstvo Ceroda.
Odziv je bil slab, saj so se od vseh družbenic odzvali le iz Občine Šentjernej (župan Radko Luzar in direktor občinske uprave Samo Hudoklin), Občine Šmarješke Toplice (podžupan Sandi Durič) ter Občine Metlika (župan Darko Zevnik). Kot je bilo slišati, dokler ne smrdi pri njih, v njihovih občinah, to očitno ne zanima nikogar. Prišel je tudi Andrej Hudoklin iz Zavoda za varstvo narave, organizatorji pa so pogrešali koga s strani ARSA, inšpekcijskih služb, ravno tako so bili razočarani, da ni Mestna občina Novo mesto kot največja lastnica Ceroda poslala vsaj kakega predstavnika, če že župan ni utegnil.

Zbrani so si najprej ogledali stanje na terenu, odlagališče odpadkov ter čistilno napravo, vodja CI Zdenko Antončič je ponovil glavne očitke Cerodu ter izpostavil, da je nedelovanje odgovornih organov med ljudmi povzročilo veliko nezaupanja, da imajo vsega dovolj in da jim ne bo problem znova zbrati podpise v podporo za boj proti onesnaženemu okolju, v katerem jim ni več živeti. Direktor Ceroda Albin Kregar je menil, da bodo tako sklicani sestanki težko pripomogli k reševanju težav, zanikal je mnoge očitke ter poudaril, da se trudijo kaj narediti. Marko Likon, ki mesečno vrši nadzor na deponiji, je povedal, da se je zaradi smradu že marsikaj ukrepalo in izboljšalo, kontrola smeti se vrši v skladu z načrtom, kot ga ima večina smetišč v Sloveniji.
Nekaj krajanov iz KS Brusnice in iz šentjernejske občine je poudarilo, da je smrad zadnja tri leta res hujši in da bodo vztrajali, da se kaj spremeni, poudarili pa so tudi, da so njihove nepremičnine prav zaradi smradu vredne od 30 do 50 odstotkov manj, oz. zanje sploh ni kupcev.
Več v tiskani izdaji Dolenjskega lista.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se