Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Topliški občinski praznik je pod streho

Društvu podeželskih žena občinsko priznanje


D. Rustja
23. 7. 2009, 11.00
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

podelitev.jpg
Potem ko je župan Franc Vovk izročil letošnje občinsko priznanje Angelci Matkovič, predsedujoči društvu podeželskih žena, je bil sam deležen velikega kruhovega srca, ki mu ga je izročila Cilka Pršina, prva predsednica društva. (Vse slike: D. R.)

S sinočnjo slavnostno sejo občinskega sveta se je zaključil dolg niz prireditev v čast občinskega praznika, ki ga topliška občina praznuje 22. julija; na ta dan pred enajstimi leti so po odločitvi državnega zbora Dolenjske Toplice postale občina, v juliju 1777 pa so s kemično analizo prvič potrdili, kar so Topličani vedeli že prej, namreč to, da ima topliška voda zdravilne učinke.

Pred nastopom topliškega mešanega pevskega zbora (pod umetniškim vodstvom Boštjana Tisovca) je zbrane v veliki dvorani kulturno-kongresnega centra nagovoril župan Franc Vovk, ki se je v čestitki za praznik najprej zahvalil občanom, posebno zahvalo pa je namenil društvu podeželskih žena, letošnjemu dobitniku občinskega priznanja, občinskega grba. Po podelitvi se je za veliko čast zahvalila Angelca Matkovič, predsedujoča društvu.

Slavnostni govornik je bil topliški rojak dr. Igor Lukšič, minister za šolstvo in šport, ki je očrtal, k čemu mora stremeti slovenski živelj. Za izhodišče je segel do Trubarja, ko je šlo za vzpostavljanje slovenstva in njegovega povezovanja z družbenimi tokovi. Vse, kar tvori in opredeljuje narod, si je nato Osvobodilna fronta z aktivnim slovenstvom prizadevala povezati v slovensko državo. Prišla je daleč, njen cilj pa so dosegli zdajšnji rodovi, z lastno državo smo vključeni v sodobni svet, težiti pa moramo k utrjevanju aktivnega svetovljanskega slovenstva. Slednje je utemeljeno na tem, da vsak posameznik razvija raznovrstne talente in pride do moči, da se lahko od tukaj in zdaj po svoji volji odpravi, kamor hoče, nakar koderkoli po svetu deluje aktivno.

Slavnostna občinska seja se je nato prevesila v koncertni nastop Norine Radovan, sicer pa sta praznični dan zaznamovala še dva dogodka. Najprej so odprli prenovljeno in z novimi informativnimi tablami (tudi z angleškim prevodom) opremljeno arheološko pot na Cvingerju, zatem je arheolog Borut Križ številne popeljal po ostankih gradišča iz časa starejše železne dobe. Na hiši Jožeta Bučarja v Meniški vasi pa so odkrili spominsko ploščo v počastitev dogodkov iz časa osamosvojitvene vojne.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.