Ne preskakujte zajtrkov
Res zveni že klišejsko, a to, da izpustite zajtrk, je najslabše, kar lahko naredite za svoje zdravje. Prav je, da za zajtrk zaužijete veliko beljakovin, malce manj ogljikovih hidratov in malo maščob. Raziskave so pokazale, da imajo ljudje, ki redno zajtrkujejo, veliko manj težav z odvečnimi kilogrami kot tisti, ki zajtrk izpuščajo.
Pomembni so proteini in ogljikovi hidrati
Vsak obrok, razen večerje, mora vsebovati ogljikove hidrate in beljakovine. Odmislite mit, da so ogljikovi hidrati prepovedani. Pomembno je le, da izberete prave, počasne ogljikove hidrate, izogibajte pa se sladkorju in hitri hrani. Če je hrana revna s proteini, vaše telo ne bo dobilo dovolj hrane za mišice. Tudi z beljakovinami ne pretiravajte, saj se bo telo posvetilo temu, da bo izločilo odvečne beljakovine, premalo pa se bo osredotočilo na porabljanje odvečnih maščob.
Uživajte več surove hrane
Če surova živila dobro prežvečite (surovo sadje, zelenjava, kalčki, zelišča), s tem zaužijete encime, ki so potrebni za njihovo prebavo, zato telo napolnite z energijo in izboljšate prebavo.
Dodajajte več začimb
Dodajajte obrokom začimbe, kot so ingver, črni poper, kajenski poper. Tudi s tem boste pripomogli k boljši prebavi.
Pijte več zelenega čaja
Zeleni čaj vsebuje ECGC, ki spodbuja porabljanje maščob. V ameriški raziskavi je ljudem, ki so popili od tri do pet skodelic zelenega čaja na dan, v dvanajstih tednih uspelo shujšati za 4,5 odstotka začetne telesne teže. Po drugih raziskavah naj bi od dve do štiri skodelice zelenega čaja na dan pripomogle k porabi dodatnih petdesetih kalorij, kar na letni ravni nanese kar dva kilograma.
Uživajte probiotične dodatke
Probiotične dodatke uživajte na prazen želodec. Po navadi je najprimernejši čas za to zjutraj, ko vstanete, ali zvečer pred spanjem. Koristne bakterije so v črevesju potrebne za proizvodnjo nujno potrebnih hranilnih snovi, kot je na primer vitamin B12, ki imajo pod nadzorom škodljive bakterije in okužbe s kvasovkami, hkrati pa si z njimi zagotovite ustrezno absorpcijo hranilnih snovi iz prehrane.
Pijte kavo s kofeinom
Če imate raje kavo kot čaj, si jo privoščite s kofeinom. Stopnja presnove pri ljudeh, ki pijejo kavo s kofeinom, se v povprečju poveča za šestnajst odstotkov bolj kot pri tistih, ki raje pijejo kavo brez kofeina.
Pijte veliko vode
Voda naj bo ravno prav hladna, morda celo malce hladnejša. Nemški znanstveniki so namreč razkrili, da topla voda presnovo upočasnjuje, medtem ko jo hladna pospeši. Hladno vodo mora telo segreti na telesno temperaturo, za kar porabi več kalorij, to pa je dodatna prednost za hitrejšo presnovo.
Hrano dobro prežvečite
Želodec ne more nadomestiti dela, ki naj bi ga opravili zobje, zato je pomembno, da je hrana, ki pride do želodca, dobro prežvečena.
Ne pozabite na železo
Nizka raven železa pomeni, da mišice ne dobijo dovolj kisika, zaradi česar se presnova upočasni. Temu se zlahka izognete z uživanjem več hrane, bogate z železom (obogatena žita, grah, temna listnata zelenjava).
Poskrbite za dovolj spanca
Pomanjkanje spanja lahko spremeni človekovo presnovo, saj notranja biološka ura nadzoruje tudi presnavljanje. Neprespanost pa znižuje raven leptina in grelina. Pri ljudeh, ki spijo manj kot sedem ur na noč, se poveča indeks telesne mase.
Ne jejte premalo!
Za uspešno presnovo morate paziti na to, kaj in tudi koliko jeste. Če vnašate premalo hranil, bo telo začelo svoje potrebe po energiji iskati v maščobah in beljakovinah, ki jih najde v mišicah. Zato boste s premalo pravih hranil pravzaprav začeli izgubljati mišično maso, in ne maščobnih oblog, manj mišic pa bo posledično pomenilo tudi počasnejšo presnovo.
Še več lepotnih, modnih, zdravstvenih in prehranskih nasvetov najdete v priljubljeni ženski reviji BZ (Bodi zdrava), ki jo lahko kupite tudi v prodajalnah dm po vsej Sloveniji.