Kar 75 odstotkov okuženih žensk se okužbe ne zaveda, enako velja za 50 odstotkov okuženih moških. Ocenjujejo, da je med okuženimi več žensk kot moških, a ta ocena je posledica tega, da se več žensk testira na rednih ginekoloških pregledih. Bakterija se prenaša z neposrednim stikom sluznice partnerjev med vaginalnim ali analnim odnosom, zelo redko med oralnim. Znaki, če se sploh pojavijo, se razvijejo v enem do treh tednih po okužbi. Običajno so dokaj blagi. Pri moških se kažejo z izcedkom iz sečnice in bolečino med uriniranjem, pri ženskah pa z vaginalnim izcedkom, pekočim občutkom med uriniranjem, bolečino pri spolnem odnosu, tudi bolečino v trebuhu ali križu, slabostjo, vročino in krvavenjem sredi mesečnega ciklusa. Redkeje se pojavljajo tudi bolečine v predelu zadnjika in krvavitev med analnim odnosom.
Posledice so lahko zelo hude
Pri večini okužba mine brez kakršnihkoli težav, pri nekaterih ženskah pa lahko pusti trajne posledice, ki so nepopravljive. Okrog 40 odstotkov nezdravljenih s klamidijo okuženih žensk zboli za vnetno medenično boleznijo, kar je glavni vzrok za neplodnost. Pri okuženih moških so zapleti manj pogosti. Okužbo najlažje preprečite z varnim spolnim vedenjem, to so spolni odnosi z enim zvestim spolnim partnerjem, ki je neokužen. Sicer tveganje lahko zelo zmanjšamo s pravilno uporabo kondomov pri vsakem spolnem odnosu.
Nosečnice, pozor!
Posebej je treba opozoriti, da lahko okužba pri nosečnici povzroči okvaro plodu. Predvsem se razvije vnetje oči (sluznice pod vekami) pri novorojenčku, lahko pa zboli tudi za pljučnico. Evropska zdravstvena agencija opozarja države, da se morajo bolj posvetiti preprečevanju prenašanja okužbe predvsem zato, ker ta večinoma prizadene mlade ženske od začetka spolne aktivnosti naprej.
Bolezen povezujejo s prizadetostjo sklepov
Z ustreznim zdravljenjem preprečimo trajno okvaro rodil.Če se zaplete ali če klamidija ni zdravljena pravilno, se pri ženskah okužba lahko razširi na maternico in jajcevode ter povzroča vnetje, ki privede do trajne okvare rodil z dolgotrajnimi bolečinami v medenici, do neplodnosti in nevarne zunajmaternične nosečnosti. Lahko se pojavi cistitis (vnetje sečnega mehurja) ali vnetje materničnega vratu. Zelo redko je lahko končna posledica tako »nedolžne« okužbe celo smrt. Pri moških so večje težave, povezane z nezdravljeno klamidijsko okužbo, redkejše. Okužba se včasih razširi na obmodek ali prostato, vendar klamidija redko povzroča moško neplodnost. Znana je tudi povezava okužbe s klamidijo in prizadetostjo sklepov. Razširitev v trebušno votlino lahko povzroči tudi nevarno vnetje ob jetrih. Nezdravljena okužba s klamidijo lahko pomeni večje tveganje za okužbo ali prenos HIV.