Pigmentni madeži

UV-svetloba in pojav temnih lis na koži

Mare Koren
9. 9. 2023, 17.35
Deli članek:

Pigmentni madeži se običajno pojavijo poleti, do izraza pa pridejo tudi po poletju, saj je za nastanek pigmentnih madežev v največji meri kriva sončna UV-svetloba.

dreamstime
Pigmentni madeži nastanejo na tistih delih kože, ki so najbolj izpostavljeni UV-žarkom.

Neenakomerni, temno obarvani kožni madeži, ki se največkrat pojavijo na obrazu v obliki drobnih sončnih peg, lahko povzročijo preglavice. Večkrat se pojavijo tudi na dekolteju in zunanji strani rok. Kaj torej narediti, da jih boste omilili?

Največji dejavnik so sončni žarki

Za nastanek pigmentnih madežev je v največji meri kriva UV-svetloba, zato so vsi, ki se pogosto nastavljajo sončnim žarkom ali obiskujejo solarij, nagnjeni k pigmentnim spremembam kože. Večinoma se začnejo pojavljati okoli 35. leta, vendar čezmerna pigmentacija prizadene tudi mlajše.

Včasih nastanejo v nosečnosti

hipno-diploma, hipnoza

Zanimivosti

Priložnost: V štirih dneh brezplačno do hipno diplome - delavnica, ki vas bo navdušila!

Pigmentni madeži se v večji meri lahko pojavijo tudi v nosečnosti. Takrat se še posebno radi pojavijo sivorjavi, strogo zamejeni madeži (melazme) na čelu, licih ali nad zgornjo ustnico, neenakomerna obarvanost kože pa se pojavi tudi pri približno 15 odstotkih žensk, ki jemljejo kontracepcijske tablete. Njihovo število narašča, eden od vzrokov pa je, da so dekleta, ki uporabljajo kontracepcijsko zaščito, vse mlajša. Med nosečnostjo nastali površinski madeži pogosto izginejo sami od sebe, kar pa ne velja za melazme, ki nastanejo zaradi jemanja kontracepcijskih tablet. Te so namreč trdovratnejše in pogosto ne zbledijo niti po zamenjavi ali prenehanju jemanja tablet.

Previdno z izpostavljanjem!

Pigmentni madeži se pojavijo na koži obraza in dekolteja ter na hrbtiščih dlani in podlahti, torej na delih telesa, ki so vse leto izpostavljeni vplivu sončnih žarkov. Poleg tega pretirano izpostavljanje sončnim žarkom izsuši kožo, povzroči nastanek gubic in pretirano poroženelost, a tudi nevarne tvorbe, kot sta kožni rak in celo maligni melanom. Na delih telesa, ki jih obleka večji del leta ščiti pred soncem, tovrstni madeži ne nastajajo. Starostne pege so zelo podobne pigmentnim znamenjem in jih je pogosto težko ločiti med seboj.

Zaščitite kožo!

Nastanek pigmentnih madežev lahko preprečimo predvsem tako, da poskrbimo za redno zaščito kože pred vplivom sončnih žarkov. To pomeni, da za zaščito poskrbite vsakič, ko greste ven. Zaščita je zelo pomembna tudi zato, ker se lahko iz posameznih pigmentnih znamenj razvije kožni rak. Če si ne želimo dnevno mazati izpostavljenih delov kože s kremami za sončenje, ker smo morda nanje preobčutljivi, lahko uporabljamo tudi kreme, ki jih kupimo v lekarni in s katerimi si zaščitimo samo posamezna znamenja.

Zanimivosti

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu

pitje čaja
Zeliščni napitek

Za svežo in sijočo polt si vsak dan privoščite skodelico čaja