Ali veste, da človek dnevno presedi za službene in zasebne namene kar od 10 do 15 ur, nekateri tudi več? Na drugi strani pa nam potem primanjkuje časa za športne aktivnosti, branje, sproščanje, najbližje. Posledično trpi tudi naše fizično in psihično zdravstveno stanje. Zaradi premalo gibanja pa tudi hrbtenica. K sreči lahko z aktivno vadbo odpravimo bolečino in poskrbimo za dolgotrajno izboljšanje življenja.
Kaj so globoki stabilizatorji?
Rešitev za pravilno držo in boljši položaj telesnih segmentov je aktivacija središča telesa. Kaj pa je središče telesa? To so mišice, ki jim pravimo globoki stabilizatorji. Te mišice so pri večini populacije neaktivne (inhibirane), saj je njihovo delovanje drugačno kot pri drugih dinamičnih mišičnih strukturah. Predvsem so povezane s položajem telesa, saj ga stabilizirajo.
Njena.si
Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo
»Naravni varovalni steznik«
Glavna prednost in naloga globokih stabilizatorjev je izboljšanje telesne zmogljivosti in preprečevanje nastanka poškodb, povezanih z ledveno hrbtenico. Stabilizatorji trupa, ki jih lahko aktiviramo zavestno ter s pravilno in posebno telesno aktivnostjo, nam služijo v telesu kot »naravni varovalni steznik«. Za preprečevanje in zmanjšanje bolečin v predelu hrbtenice lahko veliko naredimo sami, predvsem s pravilnim gibanjem. Stopite do fizioterapevta ali ortopeda in ga povprašajte po napotkih in nasvetih, saj vam bo najbolje znal individualno svetovati glede na vaše zdravstveno stanje in fizično pripravljenost.
Vaje za razbremenitev hrbtenice
Velike sedite, stojite? Izogibajte se položajem, ki za vaše sklepe predstavljajo obremenitev. Priporočljivi so kolesarjenje, plavanje in hoja po ravnem, ne pretrdem terenu. Sklepe razgibajte vsako uro. Redno izvajajte vaje za razbremenitev hrbtenice.