Motnje v presnovi so lahko celo osnovni vzrok za nastanek človeku nevarnih bolezni. Pogosto je čezmerna telesna teža znak, da je s presnovo nekaj narobe. Na kaj natančno mislimo, ko rečemo presnovni sindrom? To je skupina dejavnikov, ki kažejo na motnje presnove: trebušna debelost, zvišan krvni tlak, zvišana vrednost krvnega sladkorja, izmerjena na tešče, motnje v presnovi krvnih maščob (znižana vrednost koristnega holesterola HDL in zvišana vrednost trigliceridov).
Kako ovrednotiti trebušno debelost
Obseg pasu si lahko izmerite sami. Merilni trak ovijte okoli pasu v višini popka, sprostite trebuh in izdihnite. Pri moškem obsegu, večjem od 94 centimetrov okoli pasu, govorimo o povečani ogroženosti, o obsegu nad 102 centimetroma pa o zelo povečani ogroženosti.
Razlika: presnovni sindrom ali debelost?
Debelost določa indeks telesne mase (ITM), izražen v kg/m2. Če je ITM več kot 30 kg/m2, govorimo o debelosti, če je ITM od 25 do 30, govorimo o čezmerni telesni teži. Presnovni sindrom pa je skupina dejavnikov, ki kažejo na motnje presnove – hkrati se pojavljajo trebušna debelost, zvišan krvni tlak, motnje v presnovi krvnih maščob in povišane vrednosti krvnega sladkorja. Debelost je torej le eden od dejavnikov tveganja za nastanek presnovnega sindroma, vendar je najpomembnejši. Ni pa nujno, da ima človek presnovni sindrom samo zaradi debelosti.
Naredite nekaj zase
Ker je trebušna debelost najpomembnejši dejavnik presnovnega sindroma, se je treba najprej lotiti urejanja telesne teže. Iskreno si odgovorite na nekaj vprašanj. Ali je povečan vnos hrane posledica stresnih obremenitev na delovnem mestu ali v šoli? Se lakota stopnjuje, ker pojeste na dan premalo obrokov? Koliko časa presedite pred televizijskim sprejemnikom ali pred računalnikom? Naredite si načrt: čim bolj zdravo in uravnoteženo prehrano, telesno dejavnost in vzdrževanje primerne telesne teže.