Nesreča v rudniku Velenje

V velenjskem premogovniku sta v jamo vdrla voda in mulj.
Prikaži več
Komunikacijski center

Črevesje igra pomembno vlogo pri našem zdravju

Mare Koren
15. 4. 2023, 08.20
Posodobljeno: 15. 4. 2023, 08.38
Deli članek:

Nervoza. Nelagodje. Metuljčki v trebuhu. Vsi smo že slišali te izraze, ki se uporabljajo za opis našega “občutka v črevesju”, ko smo zaskrbljeni, navdušeni ali pod stresom. Toda kako naše črevesje ve in se odziva na to, kar mislimo in čutimo?

Dreamstime
FERMENTIRANA HRANA, PROBIOTIKI

Črevesje ima veliko pomembnih vlog pri ohranjanju in varovanju splošnega zdravja in dobrega počutja našega telesa, začenši z vnosom in absorpcijo hranilnih snovi in vode. Prav ta prebavni proces zagotavlja gradnike, ki jih telo potrebuje za življenje, za normalno delovanje in za ohranjanje zdravja – od proizvodnje energije do ravnovesja hormonov, zdravja kože do duševnega zdravja in celo odstranjevanja škodljivih snovi in ​​odpadnih produktov presnove.

Pomembna vloga

Po mnenju mnogih znanstvenikov črevesje služi kot komunikacijski center za možgane, ne samo za zagotavljanje optimalne prebave, ampak tudi za druge pomembne zdravstvene funkcije. Možgane pogosto imenujemo del prebavnega sistema, saj so možgani in črevesje v nenehni komunikaciji.

Vse je natančno premišljeno

Črevesje pošilja informacije v možgane, medtem ko nam možgani pomagajo pri odločitvi, kaj, kdaj, koliko in kako hitro jesti in piti. Črevesje in možgani sodelujejo pri prebavnem procesu. Na primer, ko zaužijemo posebej masten obrok, se črevesje in možgani ”pogovorijo” in se odločijo, da bodo to hrano zadržali v želodcu nekoliko dlje kot pri lažjem obroku. Šele ko se bo hrana dovolj razgradila, bo poslana v nadaljnjo predelavo v tanko črevo.

Uravnavajo razpoloženje

Poleg tega imajo tako možgani kot črevesje ključno vlogo pri naših stopnjah stresa ter našem razpoloženju ali stanju duha. Črevesje lahko obvesti možgane o stresorju in možgani bodo storili enako za črevesje. Ne samo, da je črevesje napolnjeno z živčnimi celicami, ki sprejemajo in posredujejo informacije možganom, ampak proizvaja tudi več kot 90 % telesnega serotonina, hormona, ki pomaga uravnavati naše razpoloženje ali občutke. (oglasno sporočilo)