Slovenska kmetija, ki se zaveda vpliva kmetijstva na okolje, je tudi kmetija Jarkovič, ki leži v vasi Brod v Podbočju, neposredno ob reki Krki, na jugovzhodnem delu krške kotline: »Na kmetiji se že več generacij ukvarjamo s kmetovanjem, predvsem sadjarstvom, vinogradništvom in zelenjadarstvom. Zelenjavo in sadje pridelujemo z do narave prijaznimi metodami, naša hrana je kakovostna in zdrava, uporabljamo naravne vire in mehanizme, ki zmanjšujejo negativne vplive kmetovanja na okolje in zdravje ljudi.«
Toda kaj je »lokalna« hrana? Kako velik vpliv ima uživanje lokalne hrane na vaše zdravje in tudi planet? In zakaj je pomembno vedeti več o tem, od kod prihaja vaša hrana?
Kaj je lokalna hrana in zakaj bi vas to zanimalo?
Formalne opredelitve izraza lokalna hrana ni. Toda pogosta definicija je, da je to hrana, pridelana v krogu 100 do 200 kilometrov od prodajnega ali potrošniškega mesta. V Sloveniji imamo posebno srečo, da smo majhna država in da so tako rekoč kmetje z vseh koncev in krajev države naši lokalni kmetje.
Vse več ljudi želi vedeti, od kod prihaja njihova hrana in kakšne so kmetijske prakse kmetov, ki jo pridelujejo in proizvajajo. To je pomembno iz več razlogov:
- pomaga vam razviti boljši odnos do hrane,
- bolj se zavedate, kaj jeste,
- zagotavlja se stalna podpora lokalnim kmetom in živilski industriji.
Bolje za vaše zdravje
Lokalna hrana je lahko boljša za vaše zdravje iz več razlogov. Za začetek lokalna živila pogosto ohranijo več hranilnih snovi. Lokalnim pridelkom je dovoljeno naravno zorenje, medtem ko je hrana, ki ima dolgo pot do trgovskih polic, pogosto pobrana, preden je zrela. Hrana, pobrana sveža in v sezoni, ima zelo kratko pot do polic in jo ima kupec lahko na mizi že naslednji dan, zato lahko rečemo, da je tako rekoč naravnost z njive ali drevesa.
Izbira sezonskega sadja in zelenjave je lahko tudi bolj zdrava. Ko so raziskovalci na državni univerzi Montclair primerjali vsebnost vitamina C v brokoliju, pridelanem v sezoni, in brokoliju, uvoženim zunaj sezone, so ugotovili, da ima zadnji za polovico manj vitamina C.
Zakaj kupovati lokalno?
- Lokalno pridelana hrana vsebuje več hranil.
- Lokalno pridelana hrana je okusnejša.
- Jesti lokalno pomeni jesti sezonsko, jesti cenejše.
- Lokalna hrana podpira lokalno ekonomijo (socialni marketing).
- S trajnostno pridelavo hrane skrbimo za naše okolje in
zdravje.
- Lokalna samooskrba s hrano pomeni možnosti samooskrbe v razmerah nestabilnosti na globalnih trgih s hrano.
- Lokalni pridelovalci vam lahko predstavijo metode in prakso pridelave hrane.
Prav tako lahko živila lokalnih pridelovalcev vsebujejo manj (ali nič) pesticidov. V Sloveniji veliko malih kmetov uporablja ekološke metode, vendar niso certificirani, ker preprosto niso dovolj veliki, da bi si lahko privoščili pristojbine za certificiranje. Tudi če niso ekološki, mali kmetje navadno uporabljajo manj kemikalij kot velike, industrializirane kmetije, ki jih je veliko več v zahodnih državah Evropske unije in v ZDA.
Tudi Mojca Cepuš, certificirana nutricionistka, pravi, da nekatera živila kupuje izključno lokalna. Zakaj? »Meso, jajca in maslo vedno kupujem domače, slovensko. Zelo je pomembno, da vem, od kod pridejo ta občutljiva živila. Če se le da, tudi zelenjavo in sadje. A žal banane in mandarine ne rastejo pri nas.«
Bolje za okolje
Hrana je eden izmed glavnih dejavnikov podnebnih sprememb.
Uživanje več lokalne hrane zmanjša emisije ogljikovega dioksida z zmanjšanjem prehranske razdalje, ki jo hrana prepotuje od kmetije do kupca.
Lokalna hrana pomaga ohranjati zelene površine. Ko so lokalni kmetje dobro plačani za svoje proizvode, je manj verjetno, da bodo svojo zemljo prodali gradbenikom. Podobno je z naraščajočim povpraševanjem kupcev vse večja verjetnost, da bodo mladi kmetje vstopili na trg tako, da bodo neizkoriščene prostore, kot so prazne parcele, uredili v cvetoče mestne vrtove, od katerih jih je veliko ekološko pridelanih.
Uživanje več lokalne hrane je lahko del rešitve. Vendar lokalno ni celotna slika trajnosti hrane. Vpliv, ki ga ima naša izbira hrane na okolje, vključuje številne dejavnike. Pomemben del enačbe je tudi izbira več rastlinske hrane. Če se želite prehranjevati bolj trajnostno, poiščite živila, ki so lokalna, organska in nižje v prehranski verigi. Višji je delež beljakovin, ki jih zaužijete iz rastlinske hrane, bolj do okolja prijazna in zdrava bo vaša prehrana.
»Prepričani smo, da se brez ljubezni do živali, tukajšnjih planin, doline in brez spoštovanja izročila naših prednikov naše dejavnosti ne da tako dobro opravljati, kot to počnemo mi in tukajšnji kmetje,« pravijo tudi vodilni v Mlekarni Planika Kobarid, kjer lahko zavijete tudi v Muzej sirarstva, in dodajajo: »Opažamo, da se domači in tuji turisti, ki vse bolj množično obiskujejo dolino Soče, vse bolj zanimajo za tukajšnjo tradicijo in lokalno hrano.«