sv. nikolaj

Odkrili Miklavževo grobnico

R.T.
19. 10. 2022, 12.07
Posodobljeno: 19. 10. 2022, 12.12
Deli članek:

Dokopali so se do prve cerkve in tal, po katerih je stopal svetnik.

Profimedia
Cerkev sv. Nikolaja

Cerkev v mestu Demre na jugu Turčije je že pred stoletji "vzelo" Sredozemsko morje. Minila so stoletja, ko je na mestu stare zrasla nova cerkev, da bi zaščitila grobnico sv. Nikolaja.

Arheologi so na kraju šele pred kratkim odkrili mozaike in kamnita tla pod cerkvijo, od tam pa do prvotne cerkve s svetnikovim grobom ni bilo več daleč.

Profimedia
Cerkev sv. Nikolaja

Zabeleženo je, da so Nikolaja iz Mire pokopali v cerkvi, zgrajeni v njegovem imenu. Vendar pa njena točna lokacija ni bila znana. Turški arheologi so prepričani, da gre za cerkev v Demri, kjer naj bi počival do 11. stoletja. Do nedavnega je sicer veljalo, da so italijanski trgovci leta 1087 njegove ostanke pretihotapili v Bari, a Turki vztrajajo, da so odnesli ostanke nekega duhovnika.

Profimedia
Cerkev sv. Nikolaja

Sv. Nikolaj, ki je v današnji Turčiji živel med letoma 270 in 343, je bil krščanski škof grškega porekla. Čeprav je o njegovem življenju danes znano le malo, je zaslovel zaradi svoje radodarnosti in čudežev, ki naj bi jih naredil, s tem pa nudil osnovo legendam o treh darežljivih možeh.

Starodavno cerkev so sicer odkrili leta 2017, a je pazljiva odstranitev kamnitih tal terjala precej časa.