POSLEDICE SESANJA

Proč z dudo, preden bi lahko škodovala razvoju čeljusti

Mojca Kopriva
19. 2. 2022, 21.38
Posodobljeno: 9. 9. 2024, 08.15
Deli članek:

Številni otroci za pomiritev sesajo dudo, nekateri prst, grizljajo ustnico ali lice. Dojenčki s sesanjem ustvarjajo stik z okoljem, spoznavajo svet okrog sebe, a jih je vredno teh razvad čim prej odvaditi ali pa jih preprečiti.

Dreamstime
Duda spreminja ravnovesje med običajnimi silami v ustni votlini, kar vpliva na razvoj čeljusti.

Dude so pri otrocih priljubljene, a se morajo starši zavedati, da je duda vendarle v otroških ustih le tujek. Otroci, ki sesajo dudo v prvih šestih tednih življenja, imajo več težav z dojenjem, ker sesanje dude poteka drugače kot sesanje prsne bradavice. Duda je lahko posebej oblikovana, ortopedsko prilagojena, a to dejstva, da spreminja ravnovesje med običajnimi silami v ustni votlini, ne spremeni. Normalno ravnovesje je zagotovljeno s silo mišic lic, ustnic, jezika in grizenja. Če duda jeziku odvzame prostor, se jezik pomakne bolj proti ustnemu dnu in ni možnosti, da bi spodbujal normalni razvoj zgornje čeljusti.

Številne posledice

Posledice dolgotrajnejšega, večletnega sesanja dude se kažejo pri otroku z držo odprtih ust, dihanjem na usta namesto skozi nos in nepravilnim požiranjem z vrivanjem jezika med zobe. Mišice tako na nepravih mestih pritiskajo na kosti, posledica so spremembe v obliki obeh zobnih lokov. Pri najmlajših gre za zelo majhna odstopanja, starši morda niti ne opazijo, da je karkoli narobe s postavitvijo zob. Če pa teh motenih funkcij in razvad ne odpravimo, neželeno vplivajo na nadaljnjo rast zob in čeljusti. Narobe razvite čeljusti in napačna postavitev zob so vse bolj opazne in moteče. Najpogosteje se izrazijo kot enostranski križni ugriz z ozko zgornjo čeljustjo, zato se spodnja čeljust pri ugrizu zamakne v eno stran, odprti ugriz, pri katerem ostaja tudi po ugrizu presledek med sprednjimi zobmi, ali globoki ugriz s slabo razvito spodnjo čeljustjo. Te nepravilnosti je treba ortodontsko obravnavati. Zaradi nepravilnosti odnosov med čeljustmi ali zobmi imajo otroci lahko težave pri izgovorjavi določenih glasov, še posebej sičnikov in šumnikov. Izgovarjajo jih tako, da jezik potiskajo med zobe, namesto da bi jezik ostal za zobmi, kar se sliši kot sesljanje. Za odpravljanje težav z govorom je največkrat potrebna pomoč logopeda.

Sesanje dude lahko povzroči težave pri izgovorjavi določenih glasov, še posebno sičnikov in šumnikov. Otroci jih izgovarjajo tako, da jezik potiskajo med zobe, namesto da bi ostal za zobmi, kar se sliši kot sesljanje.

Odvajanje od dude

Če se pri otroku odločite za uporabo dude, naj bo ta v ustih čim krajši čas, da tako manj vpliva na razvoj ustne votline. Dudo pred uporabo vedno očistite, poleg tega naj ima vsak otrok vedno le svojo dudo in naj je ne izmenjuje z brati, sestrami ali drugimi otroki. Po dopolnjenem letu in pol je dudo priporočljivo dokončno umakniti, na ločitev od dude pa je smiselno otroka postopoma navajati. Način odvajanja boste za svojega otroka glede na poznavanje njegovih interesov najlažje prepoznali sami. Pri odvajanju je vedno potrebna odločnost, otroku dude ne vrnite, tudi če ne neha jokati. Prilagodite razlago ustrezno njegovi starosti in ga pomirite. Če otrok potrebuje telesni stik, ga vzemite v naročje.

Sesanje prsta

Podobno kot sesanje dude ima tudi sesanje prsta lahko omenjene neželene posledice. Še pogosteje kot pri sesanju dude se oblikuje odprti ugriz, pri katerem ne le, da ni medsebojnega stika sprednjih zob, ampak se zgornji sprednji zobje tudi nagnejo naprej, proti ustnici, spodnji sprednji pa nazaj, proti jeziku. Večina otrok, ki sesajo prst, sicer samih preneha z razvado, tisti, ki ne, pa pri odvajanju potrebujejo pomoč. Pogosto je razvado sesanja prsta težje odpraviti kot sesanje dude, ker je prst otroku vedno na voljo. Otroci, pri katerih razvade sesanja prsta ni mogoče odpraviti po 2. ali 3. letu, so običajno bolj vznemirjeni in neprepričani vase kot vrstniki, ki prsta ne sesajo. Tako je za odpravo razvade pomembno, da poskusite ugotoviti, ali lahko sami prepoznate kakšen dejavnik, ki v otroku vzbuja omenjena občutja.

Estrada

Jaka Peterka
Jaka Peterka

Priljubljeni radijski voditelj iskreno o varanju

Maruša Mišmaš Zrimšek, nosečnost
Maruša Mišmaš Zrimšek

Slovenska atletinja si želi po porodu nastopiti na olimpijskih igrah

Melania in Donald Trump
Oblačenje prve dame

Kaj modni opazovalci pričakujejo od Melanie Trump?

Čedno dekle, Pretty Woman
Neprimerni in sporni

Večne filmske ljubezni, ki bi bile danes močno obsojane

dagi in monika 1
Anže Langus Petrović

Mož Avsenikove vnukinje se je navadil na poročni prstan

pia zemljic
Pia Zemljič

Igralko sin že zgleda 'z viška'

Zanimivosti

neprepoznavni_1
Preprost program

Postanite neprepoznavni v samo nekaj tednih

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu