Aplicira ga tako, da živo čebelo spodbudi k temu, da bolnika piči v določen del telesa in vanj spusti strup. S to metodo menda pomaga ohranjati zdravje bolnikov s hudimi diagnozami, kot so multipla skleroza, mielitis, vnetne polinevropatije in osteoartritis.
Nevrologinja dr. Maja Roje Novak je hči uglednega hrvaškega kirurga. Tudi njen sin je mlad kirurg, ona pa se je, čeprav je specialistka za živčne bolezni, od nekdaj zanimala za alternativne oblike zdravljenja in se ves čas izobraževala tudi na področju komplementarne medicine – v akupunkturi, homeopatiji, manualni terapiji, masaži šiatsu. V zadnjem času se je osredotočila na delovanje prehrane pri zdravljenju multiple skleroze, na zdravljenje z vitamini in api terapijo.
»Sem izvajalka integralne medicine. Ukvarjam se predvsem z vnetnimi boleznimi živčnega sistema, kot so multipla skleroza, mielitis, vnetna polinevropatija, osteoartritis … Logika integralne medicine je v tem, da se s hkratno uporabo različnih metod zdravljenja razvije sinergija. Moja preprosta filozofija je, da lahko človek, če ima na voljo več orodij, doseže boljši rezultat,« nam sogovornica ponudi preprosto pojasnilo. »Opiranje zgolj na klasično medicino me ni zadovoljevalo. Vedela sem, da je pogosto mogoče doseči boljši učinek, če klinično zdravljenje kombiniramo z alternativnimi metodami,« pojasnjuje dr. Maja Roje Novak, ki je sicer članica uredniškega odbora revije Clinical Neurology and Neuroscience.
Ne počnite tega sami doma
Obiskali smo jo v ordinaciji v središču Zagreba. Tam je bila zaradi redne apiterapije bolnice z multiplo sklerozo. Najboljše rezultate s čebeljim strupom dosega prav pri bolnikih s to hudo boleznijo. Kaj je v čebeljem strupu, da deluje tako dobrodejno? »Čebelji strup je sestavljen iz mešanice kakšnih dvajsetih polipeptidov oziroma beljakovin. Vsebuje pa tudi kar petdeset odstotkov snovi, poimenovane melitin, ki deluje protivnetno. Čebelji strup se je izkazal kot izredno dobro zdravilno sredstvo pri nekaterih nevroloških in revmatičnih obolenjih. Po svetu ga uporabljajo v komplementarnem zdravljenju osteoartritisa, revmatičnih bolezni, multiple skleroze, včasih tudi pri zdravljenju malignih obolenj ali celo pri zdravljenju borelioze. Sama dosegam izjemno dobre rezultate predvsem pri zdravljenju multiple skleroze. Moram pa ob tem poudariti, da je čebelji strup zgolj dodatno sredstvo.«
A pozor, to nikakor ni nenevarno zdravljenje, opozarja sogovornica, kajti kaj lahko izzove alergijo oziroma antifilaktični šok. »Čebeljega strupa človek ne sme sam uporabljati! Nekateri ljudje so prepričani, da lahko kar sami izzovejo pik čebele, ali pa se zato, da bi nekaj zaslužili, s tem ukvarjajo čebelarji. Nikomur ne priporočam, da se tega loti brez nadzora zdravnika, saj lahko pride do zelo resnih posledic. Deset odstotkov mojih pacientov ima alergične reakcije. Ljudje, ki so alergični, se odzovejo kakšnih dvajset minut po tem, ko so prejeli strup. V glavnem so to anafilaktične reakcije. Prav zato je treba imeti takrat ob sebi zdravnika.«
Svež strup je boljši
Sogovornica ob tem dodaja še, da se človek čebeljim pikom ne sme izpostavljati na prazen želodec, pred pikom pa naj vsekakor zaužije dve tableti proti alergiji. Ona ima vedno vse pripravljeno za terapijo proti šoku. Če ima bolnik alergično reakcijo na pik, zanj uporabi homeopatski čebelji strup, saj so homeopatski pripravki razredčeni, tako da ne povzročajo alergičnih reakcij.
In kako to ona počne v praksi? Dr. Maja Roje Novak dela izključno z živimi čebelami. Čebelo preprosto položi na tisti del bolnikovega telesa, kjer je po njenem mnenju potrebna pomoč s pikom. »Zdrava čebela iz zadka avtomatično spusti želo in piči. Prepričana sem, da je svež strup boljši. Tistega, ki ga vnaprej pripravijo, zbirajo tako, da čebele izpuščajo strup med električno stimulacijo njihovih teles, nato pa posušeni strup postrgajo s stekla in iz njega naredijo raztopino. Takšna stresna stimulacija živega bitja vpliva na kakovost strupa, ki ga pri tem iztisne čebela, nato pa se ta stres 'zapiše' in odraža v tako pridobljenem strupu. O tem sem prepričana.«
Čebele nabavlja pri domačih čebelarjih, ki skrbijo za to, da se pasejo na neonesnaženih območjih. »Bolniku, obolelem za multiplo sklerozo, v primeru krča dam čebelo nad mišico, v kateri ga muči krč. Če je krč v nadkolenski mišici, apliciram strup v kožo nad kolenom.«
Tudi proti virusom
Sogovornica poudarja, da hkrati uporablja tudi elektroakupunkturo in moksibustijo, tradicionalno kitajsko ogrevanje akupunkturnih točk na telesu – vse za to, da doseže končni cilj: sprostitev zakrčene mišice. »Vedno uporabljam več komplementarnih medicinskih postopkov. Dosegam zelo dobre rezultate, ki pa niso zgolj posledica čebeljega strupa. Vedno gre za kombinacijo različnih metod,« poudarja dr. Maja Roje Novak.
Med njenimi bolniki so posamezniki, ki so prej zelo težko hodili, zdaj pa strumno korakajo in ostajajo trdno na nogah, pravi sogovornica in priporoča ogled zgodb na Youtubu, kamor vas popeljejo povezave z njene spletne strani. »V glavnem gre za premike na bolje pri vnetnih boleznih živčnega sistema. Na začetku izvedem 30 tretmajev, nato pa sledi vzdrževanje dosežene izboljšave, kar pomeni dodatne tretmaje enkrat na mesec ali enkrat na teden. Dlje ko traja terapija, daljše ko je obdobje vzdrževanja dobrega kliničnega stanja, boljša je dolgoročna prognoza. Okvirno bi bilo treba po mojem mnenju za dober končni rezultat čebelji strup občasno uporabljati najmanj dve leti, je pa seveda vse odvisno od stanja vsakega posameznika. Domnevam, da deluje čebelji strup tudi proti virusom, tako da lahko spodbudi tudi obnavljanje živcev.«
Nekateri si v resnici ne želijo ozdraveti
Da je zdravnica, ki se preživlja izključno s svojim znanjem in izkušnjami, z malce grenkobe poudarja sogovornica in dodaja, da živimo v času konformizma in ni nič čudnega, da se tako težko premaknemo iz območja udobja. »Na konformizmu počiva celotna medicinska stroka. Držati se uveljavljenih načel in sodelovati z industrijami je razširjeno tudi na drugih področjih. Nikakor si ne želim sporov s kolegi iz uradne medicine, vendar moram povedati, da mojega obstoja ne pokriva socialna blagajna in da ne uživam podpore farmacevtske industrije. Za svoj obstoj moram uspešnost ves čas dokazovati. Neposredno jo ocenjujejo bolniki s svojimi trditvami in izkušnjami. Nekaj nas je, ki smo se napotili po manj konformističnih poteh – te so sicer težje, a prinašajo nove izzive in tudi presenetljive rezultate.«
Dr. Maja Roje Novak nas preseneti s trditvijo, ki se zdi tudi njej šokantna. Kot pravi, je med hudo bolnimi ljudmi precej takšnih, ki si ne želijo ozdraveti. »To je absurdno dejstvo, na katerega nisem računala, ko sem si izbrala ta poklic. Posamezni bolniki, pri čemer gre najpogosteje za invalide, so se preprosto vživeli v položaj odvisnosti. Nekdo zate skrbi, sistem ti daje nekaj denarja, nekdo te hrani … Ti ljudje živijo življenje na ravni, ki še najbolj spominja na življenjsko raven otroka. Ozdraveti in nato prevzeti odgovornost za svoje življenje ni lahko. Odgovornost za svoj vsakdan, za življenjsko raven, za otroke, družino, za odnose z drugimi ljudmi, delo, ki bi ga opravljal … To je težko izreči, ne da bi te kdo napačno razumel, a po svoje se ti ljudje dobro počutijo v svojem položaju.«
Duhovna psihiatrija
Dr. Maja Roje Novak uspešno deluje tudi ne področju psihiatrije. Med drugim je celo patentirala zdravilo proti depresiji. »Injekcije sulpico vsebujejo zelo majhno dozo kemične snovi in homeopatsko snov. Nisem si izmišljala novih kemičnih spojin, temveč gre za izvirno in posebno kombinacijo tistega, kar že obstaja na trgu.«
Patentirala je tudi dva prehranska dodatka, pri čemer je prvi sedativ in antidepresiv, drugi pa miselni stimulator.
Eno od področij, ki se jim posveča, je tudi anoreksija. Oba prehranska dodatka in antidepresiv so se menda dobro izkazali tudi pri zdravljenju motenj hranjenja. Nič od tega ne želi pretirano reklamirati, je pa pred mesecem v reviji Clinical Neurology and Neuroscience o tem objavila dva članka.
Za konec pogovora nam sogovornica zaupa, da jo zanima tudi razvoj zavesti in odnos človeka do univerzalne inteligence in da lahko spoznanja s tega področja prav tako pripomorejo k ozdravitvi. »Duhovna psihiatrija je zgolj en vidik transpersonalne psihologije, a to je za zdaj samo moj hobi oziroma – tega še vedno ne izvajam v svoji delovni praksi. Zdi se mi, da bi potrebovala še eno življenje, da bi se lahko dodobra poglobila v vse, kar me zanima in kar bi želela raziskati oziroma kar bi lahko pripomoglo k boljšemu zdravju,« pravi dr. Maja Roje Novak.
Več zanimivih vsebin si preberite v novi izdaji revije Zarja Jana.