Zdravje

Izberite pravo zdravilo proti vročini in kašlju

Tea Dečman
12. 12. 2018, 21.30
Deli članek:

Kadar smo prehlajeni, navadno nismo izbirčni in kupimo tisto, česar smo navajeni, ali tisto, kar nam je priporočeno. A ni nujno, da nam bo zdravilo pomagalo.

Dreamstime
Za bolečino psihičnega izvora je značilno, da je razpršena po vsem telesu in da pri njej protibolečinska zdravila ne pomagajo.

Čeprav na večini zdravil proti prehladu piše, da so proti prehladu, pa vsa vendarle ne delujejo proti prehladu. To je zato, ker se pri posameznih prehladih izrazijo različni simptomi, zdravila proti prehladu pa so navadno namenjena zdravljenju simptomov. Tako denimo zdravila proti kašlju ne ublažijo glavobola, zdravila za boleče grlo pa ne ustavijo izcedka iz nosu. Da bi torej zares ublažili prehlad, moramo izbrati zdravilo, ki uspešno zdravi simptome, s katerimi imamo težave. Tu je nekaj namigov, ki vam bodo pomagali pri izbiri.

Nesteroidna zdravila

Nesteroidna protivnetna zdravila (s kratico NSAID) so – kot pove že ime – odlična v boju proti vnetjem in vročini. Uporabljamo jih, kadar imamo vneto grlo, glavobole, bolečine v mišicah ali vročino. Mednje spadajo aspirin, ibuprofen, naproksen in še nekateri. Čeprav so mnoga takšna zdravila v prosti prodaji, pa se morate o njihovi uporabi posvetovati z zdravnikom, če že jemljete podobna zdravila za redčenje krvi. Pri 10 do 20 odstotkih astmatičnih bolnikov so tovrstna zdravila tudi sprožilci astmatičnih napadov.

Paracetamol

Ta v zdravilih (lekadol, daleron) deluje antipiretično (proti vročini) in analgetično, kar pomeni, da blaži vročino in bolečine, a ne deluje protivnetno! Če vas pri prehladu pretežno mučijo zgolj povišana temperatura in blažje bolečine, so zdravila s paracetamolom rešitev za vas. Prav tako v običajnih odmerkih ne draži želodčne sluznice in ne deluje na strjevanje krvi, kar je značilnost nesteroidnih protivnetnih učinkovin.

Dekongestivi

Pomagajo, kadar imate zamešen nos, na lekarniških policah pa jih najdemo predvsem v obliki razpršil za nos. Delujejo na žile v nosni sluznici, s čimer zmanjšajo nabreklost nosne sluznice in tako omogočijo prehodnost nosu.

Razpršila za nos 

Previdno pri uporabi, saj se lahko po daljšem obdobju sluznica na dekongestiv nekoliko navadi in po prenehanju jemanja zdravila je lahko za nekaj dni stanje nosu še slabše kot pred začetkom jemanja.

Antihistaminiki

Priskočijo na pomoč pri simptomih, povezanih z alergijami (kihanje, izcedek iz nosu, dražeče oči in srbečica), niso pa najboljša zdravila pri prehladu, ker nas v večini samo uspavajo.

Paracetamol

Spada med neopioidne analgetike, saj ne izkazuje učinkov na osrednji živčni sistem; torej ne izzove evforije. Ne povzroča odvisnosti, fiziološke tolerance ali težav pri odtegnitvi.

Zaviralci kašlja

Najbolje jih poznamo v obliki sirupov proti kašlju, ki večinoma vsebujejo bodisi dekstrometorfan ali kodein (oziroma metilmorfin). Slednji spada med opijate, zato se ga uporablja pri močnejših oblikah kašlja in se ga dobi zgolj na recept. 

Estrada

radio-1
Šou domov

Robert Roškar ostal brez sovoditeljice

Jaka Peterka
Jaka Peterka

Priljubljeni radijski voditelj iskreno o varanju

Maruša Mišmaš Zrimšek, nosečnost
Maruša Mišmaš Zrimšek

Slovenska atletinja si želi po porodu nastopiti na olimpijskih igrah

Melania in Donald Trump
Oblačenje prve dame

Kaj modni opazovalci pričakujejo od Melanie Trump?

Čedno dekle, Pretty Woman
Neprimerni in sporni

Večne filmske ljubezni, ki bi bile danes močno obsojane

dagi in monika 1
Anže Langus Petrović

Mož Avsenikove vnukinje se je navadil na poročni prstan

Zanimivosti

mikrovalovna pečica
Nepogrešljiv aparat

Določeno hrano lahko v mikrovalovni pečici raznese ali pa celo zogleni

kavni aparat
Čiščenje in vzdrževanje

Poskrbite, da vam dragega kavnega aparata ne uniči vodni kamen

rep03-2025_naslovka
Zanimivosti

Obračun v političnem zakulisju: tarča je Robert Golob, ne Boštjan Poklukar

neprepoznavni_1
Preprost program

Postanite neprepoznavni v samo nekaj tednih

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij