Zdravje

Nepogrešljivi dvojec v boju proti številnim boleznim

Tea Dečman
19. 10. 2018, 17.00
Deli članek:

Na nas vse bolj delujejo vplivi iz okolja, zato ni dovolj, da za zdravje skrbimo le od zunaj. Spoznajte pomembna minerala!

Profimedia
Zlasti v hladnih mesecih poskrbite, da vas ne bo zeblo v roke in noge.

Silicij je sestavni del vseh živih organizmov. V zemeljski skorji je drugi najpogostejši element, v našem telesu pa je prisoten kot element v sledovih (povprečno 1,4 grama). Velik del ga vsebujejo celice, ki se hitro delijo (v laseh, nohtih, koži), nujno potreben pa je tudi v vseh vezivnih tkivih, kosteh in hrustancu. Človeški organizem ni sposoben tvorbe silicija, zato ga moramo v telo vnašati s hrano. Prisoten je v številnih živilih, na primer grahu, soji, integriranih žitih, grozdju, repi, rjavem rižu, ječmenu. Večje količine ga najdemo v njivski preslici in algah diatomejah.

Cink

Cink je v vseh tkivih in telesnih tekočinah, največ pa ga je v skeletnem mišičju, kosteh, koži, nohtih in laseh. Prispeva k pravilni sintezi DNK in s tem k plodnosti in razmnoževanju. Vlogo ima tudi pri presnovi beljakovin, ogljikovih hidratov, maščob in hormonov, deluje pa tudi pri skladiščenju inzulina. Ima pomembno vlogo pri delovanju imunskega sistema in pri zaščiti celic pred oksidativnim stresom ter sodeluje pri presnovi maščobnih kislin, beljakovin in vitamina A. Udeležen je pri rasti in delitvi celic, prilagajanju vida temi in celjenju ran. Pomanjkanje cinka se navadno kaže kot tipični kožni izpuščaji, driska, pomanjkanje apetita, slabo celjenje ran, nočna slepota in megljenje roženice. Največ cinka najdemo v školjkah, polžih in rakih, pa tudi v tunini, siru, rdečem mesu in rastlinski hrani, kot so soja, otrobi in neoluščen riž, vendar je biorazpoložljivost cinka iz hrane rastlinskega izvora precej manjša.

Cinkov glukonat

Najboljša oblika cinka za naše telo je cinkov glukonat, ki se najhitreje absorbira v telo, čeprav ga lahko dobimo tudi v drugih oblikah. Potrebujemo približno 30 gramov glukonata na dan, količine pa ne smemo preseči, saj bi to lahko izzvalo drisko, bolečine v trebuhu, slabost in bruhanje. Večje potrebe po cinku imajo aktivni športniki, nosečnice in doječe matere ter dojenčki med sedmim in dvanajstim mesecem starosti.

Silicij

Krepi tkivo pljuč in pomaga pri prehladih, odpravlja prebavne težave in je odlično sredstvo proti povečani kislosti želodčne vsebine.