Lahko bi rekli, da je bela metlika plevel v najboljšem pomenu besede. Letno rastlina lahko proizvede tudi do 75.000 semen, ki bodo še v isti sezoni hitro vzklila in rasla vse od pomladi do pozne jeseni, ne da bi pri tem potrebovala dodatno skrb. Belo metliko vrtičkarji podrobneje spoznavajo šele v zadnjem času, saj je vse do danes veljala za nadležen plevel, ki ga mnogi zatirajo celo s pesticidi.
HRANILNA VREDNOST
Je rastlina z visoko vsebnostjo beljakovin in železa, podobno kot špinača in zelje. Vsebuje tudi večje količine vitaminov A in C, pa tudi precej vitaminov skupine B. Med minerali pa najdemo kalcij, mangan, kalij, železo in baker. Rastlina je tudi izvrsten vir prehranskih vlaknin, ki so ključne za dobro prebavo in pomembne za zdravo delovanje srca in ožilja.
NE SAMO V HRANI, TUDI V ZDRAVILSTVU
Bela metlika je vsesplošno uporabna. V poletnih mesecih bo prva rešitev ob pikih insektov. Če boste liste bele metlike nekoliko pregnetli med prsti, boste poskrbeli za pomiritev kože. Z njenimi listi boste pospešili celjenje manjših ran, pomaga pa tudi pomiriti razdraženo kožo zaradi sončnih opeklin. Svetujemo vam, da liste zmeljete ali zmečkate in položite na prizadeta mesta. Za hitrejše in uspešnejše delovanje jih pomešajte z jogurtom in pustite delovati vsaj 15 minut.
NAD BOLEČINE V SKLEPIH
Pripravite tinkturo. Naberite dve pesti listov bele metlike in jih na drobno narežite. Vsujte v steklenico in prelijte s 70-odstotnim alkoholom. Pustite 14 dni na temnem in hladnem mestu. Vmes večkrat premešajte. Tinkturo nato večkrat nežno vmasirajte na obolela mesta.
S ČAJEM NAD RAZLIČNE TEGOBE
Za čaj lahko uporabite tako surove kot posušene liste bele metlike. Žlico posušenih ali dve žlici svežih listov prelijte z 250 mililitri vroče vode. Pustite stati 10 minut, precedite in popijte. Zaradi velike vsebnosti železa je belo metliko smiselno uporabljati tudi pri preprečevanju anemičnosti. Spomladi pa jo lahko uporabite tudi za razstrupljanje telesa.