Čeprav ga mnogi še danes le s težavo gledajo na vrtu, njegova uporaba znova prihaja vse bolj v ospredje. Skoraj pozabili smo, kako koristen in pomemben je za normalno delovanje našega organizma, in zgrnili vse temne sile nadenj, ker se grdo razrašča na vrtu. Navadni tolščak boste hitro prepoznali, a pomembneje je, da ga tudi spoznate. Slovi zaradi visoke vsebnosti maščobnih kislin omega 3, ki nam jih v sodobni prehrani v veliki meri primanjkuje.
Sajenje
Navadno je tako, da navadnega tolščaka ni treba saditi, saj se prej ali slej razraste in zasadi sam. Če ga na svojem vrtu ne najdete, boste semena našli v bolje založenih trgovinah z vrtno opremo in semeni. Ne potrebuje veliko. Rad se razrašča na obdelanih pa tudi zapuščenih tleh in poteh, kjer so tla po večini zbita. Nabiramo ga lahko vse poletje, za zdravilne namene in v prehrani pa uporabljamo predvsem njegove nadzemne dele.
Uporaba
Liste in mlade poganjke tolščaka lahko jemo v solati, odlični pa bodo pripravljeni tudi na sopari ali v juhi. Če ga kuhamo, uporabimo enak recept kot za pripravo špinače. Njegov okus je rahlo kiselkast, slan, morda celo nekoliko limonast. Čeprav navadno uporabljamo le liste, pa so užitni tudi koreninice, cvetovi in semena. Tolščak izloča sluz, ki pri žvečenju povzroča na ustnem nebu lepljiv občutek. Če se želite temu izogniti, ga blanširajte. Tako bo želeju podobna sestava rastline postala manj izrazita. Lahko pa ga uporabite tudi pri zgoščevanju jedi, kot so juhe in omake. Njegova uporaba je pravi »modni hit« v Veliki Britaniji in v francoski kuhinji, kjer ga na novo odkrivajo. Njegove liste pa uporabljajo surove pri pripravi solat ali pa jih dodajajo predvsem kislim juham in osvežilnim poletnim omakam.