ZAŠČITITE SE

Poletje brez opeklin, žuljev in pikov mrčesa

Zoran Franc/Novice Svet24
17. 6. 2018, 16.50
Deli članek:

Z vročimi dnevi so prišle številne poletne radosti in tudi nevšečnosti. Preverite, kako se slednjim najlažje izogniti.

Dreamstime
Preprečite poletne zdravstvene tegobe.

Se katero sadje v senci bolj prileže kot lubenica? Če boste sočnega sadeža, ki vsebuje veliko likopena, antioksidanta, ki hrani kožo, pojedli vsaj po dve skodelici na dan, boste zmanjšali ogroženost s sončnimi opeklinami in skrajšali čas okrevanja, če ste se predolgo izpostavljali soncu. Blažje opekline zdravite z obkladki, kopelmi in hladnimi geli, ki vsebujejo ekstrakt kamilice, hujše pa z zdravili, ki zmanjšajo ogroženost z alergijami, o čemer vam bo svetoval zdravnik. Pomembno je tudi, da pijete veliko tekočine.

Na okna namestite zaščitne mreže, ki bodo komarjem preprečile vstop v prostor.

AH, TI KOMARJI

Pred komarji se zelo dobro zaščitimo z zaščitnimi kremami in pršili, najmanjše otroke bomo ponoči zavarovali z mrežo nad ležiščem. Če smo na počitnicah v bližini voda, kjer se komarji najraje zadržujejo, namestimo zaščitne mreže tudi na okna. Pike nadležnih komarjev hladimo z natrijevim bikarbonatom in antiseptično raztopino, ki ublaži srbenje.

NAD ŽULJE Z ALOJO

2 litra vode dnevno moramo spiti za normalno delovanje, poleti še malo več.

Odpovejte se sandalom s tenkimi trakovi, ki se zažirajo v kožo. Če ste kljub temu staknili žulj, ga očistite pod tekočo vodo in prekrijte z obližem. Žulj se bo hitreje pozdravil z nekaj kapljicami aloje. Majhne otiščance lahko čez noč pozdravite s kosmom vate, prepojenim z ustno vodico. Ustna vodica učinkuje antiseptično, prepreči vnetje in pospeši zdravljenje. Podobno učinkuje tudi limonin sok.

NA SVIDENJE, VROČINSKI GLAVOBOL

Poletne glavobole naj bi povzročilo primanjkovanje magnezija, pomembnega elektrolita, ki ga izgubljamo tudi s potenjem. Privoščite si sladoled, ki poveča kislost v prebavilih, to pa pomaga magneziju iz mlečnih izdelkov, oreščkov in banan, da se hitreje absorbira v telo. Glavobol boste hitro premagali s počitkom v hladnem prostoru in s srkanjem hladnega čaja melise ter z jemanjem svežih ali suhih listov belega vratiča.

OKUŽBE SEČIL

Okužbe sečil se pogosto pojavljajo med kopanjem, saj takrat bakterije lažje prodrejo do mehurja. Bolečo nevšečnost lahko včasih preprečimo s protibakterijskim brusničnim sokom. Blaga okužba mine v treh dneh.

NESPEČNOST

Trije kozarci češnjevega soka vas bodo zazibali v spanec kljub soparnim ali nevihtnim nočem. V češnjah je namreč obilo melatonina – »spalnega« hormona.

REHIDRACIJSKA SOL

Uporablja se pri otrocih in odraslih, ki so dehidrirani zaradi izgube velike količine vode in elektrolitov pri akutnih driskah, prekomernem potenju ali bruhanju.

PREBAVA

Najmanj štirikrat na teden zaužijte skodelico navadnega jogurta in ne bo vas presenetila okužba z salmonelo ter drugimi bakterijami ali zastrupitev s hrano. 

Zanimivosti

neprepoznavni_1
Preprost program

Postanite neprepoznavni v samo nekaj tednih

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu